Aj „čierny pápež“ prišiel z Latinskej Ameriky (Vatikánska sedma)

Tridsiaty nástupca Ignáca z Loyoly na čele Spoločnosti Ježišovej pochádza rovnako ako pápež – jezuita z latinskoamerickej krajiny.

Členovia Spoločnosti Ježišovej, známejšej pod názvom jezuiti, si koncom minulého týždňa zvolili 31. generálneho predstaveného vo svojej 476-ročnej histórii. Stal sa ním 68-ročný Venezuelčan Arturo Sosa Abascal. Zaujímavou je nielen jeho osoba, ale aj spôsob a okolnosti voľby.


Novým generálnym predstaveným Spoločnosti Ježišovej sa stal 68-ročný Venezuelčan Arturo Marcelino Sosa Abascal. Foto – jezuiti.sk 

Prvýkrát v histórii rehole bude na jej čele čierno-biely latinskoamerický tandem. Je známe, že jezuiti sa okrem chudoby, čistoty a poslušnosti zaväzujú aj k bezvýhradnej oddanosti pápežovi. A tým je momentálne jezuita. Navyše pôvodom z Argentíny. Hlava jezuitov je označovaná za „čierneho pápeža“ nielen kvôli čiernemu oblečeniu (členovia Spoločnosti Ježišovej nemajú osobitý habit, ale zväčša nosia čierny klerický odev alebo čiernu reverendu), ale aj kvôli svojmu vplyvu. Jezuiti sú so 16 740 členmi najväčšou mužskou rehoľou. Aj keď zároveň treba dodať, že od Druhého vatikánskeho koncilu ich počet klesol o viac ako polovicu, pričom tretina rehoľníkov má viac ako sedemdesiat rokov.

Pápež František sa s pátrom Sosom dobre pozná. Spolu sa stretli už v roku 1983 ako delegáti počas 33. generálnej kongregácie rehole. V intenzívnejšom kontakte boli počas posledných dvoch rokov, keď Sosa pôsobil v Ríme ako delegát pre tunajšie jezuitské medzinárodné domy. Dobré kontakty má aj so súčasným štátnym sekretárom Svätej stolice Pietrom Parolinom, ktorý v rokoch 2009 – 2013 pôsobil ako apoštolský nuncius vo Venezuele.   

Hlboká duchovnosť, intelektuálna zdatnosť, schopnosť riadenia. Práve tieto tri charakteristiky podľa šéfredaktora jezuitského časopisu Civiltà Cattolica Antonia Spadara vystihujú osobnosť nového jezuitského generála. Vzdelanie nadobudol vo venezuelských a rímskych akademických inštitúciách, pričom sa špecializuje na sociálne učenie cirkvi, najmä na problematiku sociálnej spravodlivosti. Svoje riadiace schopnosti preukázal počas ôsmich rokov na čele venezuelskej provincie jezuitov, ale aj ako rektor miestnej katolíckej univerzity. Nie náhodou posledné dva roky pôsobil priamo v generálnom dome v Ríme, niekoľko krokov od Vatikánu.   


Doterajší najvyšší predstavený jezuitov Adolfo Nicolas oznámil abdikáciu na svoju funkciu už pred dvoma rokmi. Foto – jezuiti.sk

Pátra Sosu zvolilo do čela rehole 212 delegátov (206 kňazov a šesť laikov) zo 66 krajín sveta. Väčšina delegátov pritom zastupovala jezuitské provincie z južnej časti pologule – ich počet od posledných volieb v roku 2008 stúpol z 54 na 59 percent, čo odráža nárast počtu jezuitov v Afrike a Ázii. Až tretina pochádza práve zo „žltého“ kontinentu – 5 600 z celkového počtu 16 700, pričom štyritisíc ich pôsobí v samotnej Indii. Ale napríklad aj v komunistickom Vietname za posledné štyri desaťročia narástol počet jezuitov osemnásobne – z 26 v roku 1975 na 210 v súčasnosti. Zaujímavosťou je, že aj keď poslední traja generálni predstavení (Adolfo Nicolas, Peter-Hans Kolvenbach a Pedro Arrupe) pochádzali z Európy, všetci pôsobili dlhé obdobie práve v Ázii. Slovenských jezuitov na generálnej kongregácii zastupoval provinciál Rudolf Uher a dekan Fakulty biblických vied na Pápežskom biblickom inštitúte v Ríme Peter Dubovský.

Dôvodom voľby nového šéfa jezuitov bola rezignácia, ktorú doterajší generálny predstavený, Španiel Adolfo Nicolas, oznámil ešte v máji 2014. Urobil tak napriek tomu, že jezuiti volia svojho najvyššieho predstaveného na doživotie. Jeho rezignácia však nebola takým precedensom ako v prípade pápeža Benedikta XVI. – funkcie sa predčasne vzdali aj Kolvenbach a Arrupe.

Hoci v poradí 36. generálne zhromaždenie jezuitov sa začalo už na začiatku októbra, k samotnej voľbe pristúpili až 14. októbra po štvordňových „murmuráciách“. Ide o obdobie modlitby, rozlišovania a rozhovorov – nie kolektívnych, ale diskrétnych, vždy len vo dvojici, pričom je zakázané lobovať za konkrétnych kandidátov a vytvárať spojenectvá.


Prvé momenty po zvolení nového šéfa jezuitov Artura Sosu.

Po štvordňových rozhovoroch je zvyčajne proces samotnej voľby (prebieha pomocou hlasovacích lístkov, pričom k zvoleniu je potrebná jednoduchá väčšina) veľmi krátky. Nicolasa zvolili v druhom skrutíniu, Kolvenbacha dokonca v prvom, pričom aj Sosu zvolili hneď v prvý deň. Skôr, ako je meno nového generála zverejnené, je o ňom informovaná hlava cirkvi, ktorá však nemá právo voľbu vetovať. Takto sú nástupcovia zakladateľa jezuitov Ignáca z Loyoly volení od samého začiatku.

Ani tým sa zasadanie generálnej kongregácie nekončí. Počas nasledujúcich dní prebiehajú voľby spolupracovníkov nového predstaveného a diskutuje sa o výzvach, ktoré pred rehoľou stoja. Napríklad posledné zhromaždenie v roku 2008 trvalo takmer dva mesiace. Celý proces sa napokon končí tam, kde sa začal – slávnostnou omšou v hlavnom jezuitskom kostole Del Gesù.

Kto je páter Sosa

  • Arturo Marcelino Sosa Abascal sa narodil 12. novembra 1948 v Caracase. Do Spoločnosti Ježišovej vstúpil v roku 1966. Po dvojročnom noviciáte študoval filozofiu na Katolíckej univerzite Andrés Bello v Caracase, teológiu na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme a politické vedy na Venezuelskej univerzite v Caracase. Večné sľuby zložil 12. decembra 1982.
  • V rokoch 1978 až 1996 pôsobil ako šéfredaktor periodika SIC, ktoré vydávalo Centrum Gumilla vo Venezuele. V roku 1996 sa stal predstaveným venezuelskej provincie a túto funkciu vykonával osem rokov. V rokoch 2004 – 2014 bol rektorom Katolíckej univerzity Táchira vo venezuelskom San Cristóbale.
  • Od roku 2014 pôsobil v Ríme ako jeden z konzultorov pátra generála a delegát pre jezuitské medzinárodné domy v Ríme, medzi ktoré patrí napríklad Pápežská Gregorova univerzita, Pápežský biblický inštitút, Centrum Aletti či Vatikánske observatórium.

Zdroj: Vatikánsky rozhlas

Jednou vetou

Pápež František vyhlásil siedmich nových svätých, ktorí pochádzali z Argentíny, Španielska, Francúzska, Talianska a Mexika.

Svätý Otec na budúci rok navštívi Miláno (25. marca) a Janov (27. mája).

V rámci Svätého roka milosrdenstva sa uskutočnilo Jubileum seniorov, počas ktorého sa pápež stretol s dôchodcami.

V rámci tzv. piatkov milosrdenstva pápež František zavítal do azylového zariadenia rodinného typu v Ríme a navštívil chorého 91-ročného kardinála Andreu Cordera Lanzu di Montezemolo.

Pápež František venoval 100-tisíc dolárov obyvateľom Haiti, ktorých zasiahol hurikán Matthew.

Svätý Otec prijal približne tisíc účastníkov ekumenickej púte katolíkov a luteránov z Nemecka, ako aj účastníkov konferencie sekretárov Christian World Communions.

Posolstvo Svätého Otca k Svetovému dňu migrantov, ktorý sa bude sláviť 15. januára, nesie názov Maloletí migranti, zraniteľní a bez hlasu.

Pápež František sa údajne neoficiálne stretol s generálnym predstaveným Kňazského bratstva sv. Pia X. (tzv. lefèbvristi) Bernardom Fellayom.

Počas generálnej audiencie pápež vyzval k okamžitému uzavretiu prímeria v Sýrii.

Novým veľvyslancom EÚ pri Svätej stolici sa stal Poliak Jan Tombiński.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo