VATIKÁNSKA SEDMA: Benedikt opäť putuje. Aj za architektúrou

Tento víkend Benedikt XVI. trávi na Pyrenejskom polostrove. Po včerajšej návšteve pútnického miesta Santiago de Compostela dnes posvätí pozoruhodný chrám Antonia Gaudího Sagrada Familia. Vyšle tým jasný odkaz architektom často bezduchých sakrálnych priestorov.

Len v tomto roku najslávnejšie španielske pútnické miesto navštívilo osem miliónov ľudí, pričom viac ako 250 000 z nich putovalo peši. Rok 2010 je výnimočný aj tým, že je v poradí už 119. svätojakubským rokom, ktorý sa slávi od roku 1120 vtedy, keď sviatok apoštola Jakuba pripadne na nedeľu. Najbližšie tomu tak bude až o jedenásť rokov.

Xacobeo underground

K téme:
Japonský architekt: Gaudí ma priviedol ku katolíckej viere Zdieľať

Hrob apoštola Jakuba priťahuje pútnikov a zvedavcov už od jeho objavenia v 9. storočí. „Vždy, keď som počul rozprávať ľudí o tejto púti, cítil som túžbu vydať sa na cestu. Je to skrátka niečo podobné, ako keď človek cíti veľkú túžbu niekam ísť alebo niečo vo svojom živote vykonať, bez toho, aby vedel presne pomenovať, na základe čoho sa rozhodol,“ uviedol v minuloročnom rozhovore pre Postoy.sk mladý slovenský ekonóm a zamestnanec americkej ambasády Ondrej Sočuvka. „Okrem toho som sa v mojom dynamickom živote chcel na chvíľu zastaviť, venovať nejaký čas modlitbe a porozmýšľať nad tým, kam sa to vlastne všetci naháňame.“

Podobné slová zaznievajú z úst tisícok ďalších pútnikov. Pritom putovanie do Santiaga zažíva novodobý boom len v posledných rokoch. Možno aj vďaka bestselleru Alchymista od Paula Coelha. V roku 1985 tu napríklad zavítalo len 50 000 ľudí. Nie všetkých však k namáhavému putovaniu vedú duchovné dôvody. Podľa vatikanistu talianskeho denníka Il Giornale Andreu Tornielliho približne 10% „pútnikov“ absolvuje tzv. Xacobeo underground z čisto turistického a kultúrneho záujmu.

Pápež s mušľou

„Prichádzam ako pútnik medzi pútnikov,“ povedal vo včerajšej homílii pred katedrálou v Santiago de Compostela Benedikt XVI. Pápež, ktorý má vo svojom erbe symbol všetkých pútnikov, mušľu. „Svätojakubská mušľa slúžila v minulosti ako dôkaz toho, že daný človek prešiel až k Atlantickému oceánu, pretože iba na jednom mieste na pobreží sa tieto mušle nachádzajú. Mušľa tiež slúžila ako tanier a malá nádoba na pitie vody zo studní,“ hovorí Ondrej Sočuvka. „Keď má dnes niekto zavesenú mušľu na batohu alebo na palici, domáci hneď vedia, že je to pútnik a správajú sa k nemu s veľkou úctou a rešpektom.“

Srdečné bolo aj prijatie pútnika z Ríma. Napriek hustej hmle ho včera v uliciach 93-tisícového Santiaga vítalo podľa údajov Vatikánskeho rozhlasu až 200 000 ľudí. Pápež si ich získal aj pozdravom v galícijčine, ktorou hovorí až 97% miestnych obyvateľov. Rovnako obyvatelia Barcelony môžu dnes očakávať pápežove slová v katalánčine. Galícia aj Katalánsko sú totiž dvoma zo sedemnástich autonómnych spoločenstiev Španielska. Podľa vatikanistu Tornielliho je však práve Galícia príkladom prepojenia miestnej a španielskej identity. „Máme svoju identitu a jazyk, svoj spôsob videnia vecí, vlastné tradície, kuchyňu, ale cítime sa byť Španielmi. Pri sledovaní situácie v Katalánsku a Baskicku si myslím, že problémom sú len miestni lídri, ktorí vytvárajú umelé konflikty,“ citoval včera denník Il Giornale 49-ročného Alberta Nunesa Feija, prezidenta Galícijského výboru.

„Gaudího architektonickú víziu chce Benedikt XVI. postaviť pred oči súčasných architektov sakrálnych stavieb, ktoré sú často nahé a prázdne a v ktorých sa kresťanské mystérium stráca namiesto toho, aby bolo sprítomňované.“ Zdieľať

Prítomnosť na mieste, ktoré sprítomňuje kresťanské dejiny Európy, Benedikt XVI., ako zvyčajne, využil na poukázanie, čo je podstatou západnej civilizácie. „Boh je počiatkom nášho bytia a základom i vrcholom našej slobody, nie jej protivníkom,“ povedal počas včerajšej homílie. „Ako je možné, že nastalo verejné mlčanie o prvej a podstatnej realite ľudského života? Ako môže byť to, čo je v ňom najrozhodujúcejšie, uzamknuté iba do vnútra alebo odsunuté do prítmia? My ľudia nemôžeme žiť vo tme a nevidieť svetlo slnka. Ako je potom možné, že sa upiera Bohu - slnku inteligencie, moci vôle a magnetu našich sŕdc - právo predkladať toto svetlo, ktoré rozháňa každú temnotu? Preto je nevyhnutné, aby sa Boh opäť vrátil a radostne zaznieval pod nebesami Európy.“

Dante architektúry

Odlesk Boha môžu návštevníci metropoly Katalánska nájsť aj v pozoruhodnom chráme Sagrada Familia, ktorý je vo výstavbe už od roku 1882. Svetoznámy španielsky architekt Antón Placido y Guillermo Gaudí i Cornet (1852 – 1926), známejší pod menom Antonio Gaudí, mu zasvätil vyše štyridsať rokov svojho života, pričom v posledných rokoch stavenisko vôbec neopúšťal a býval priamo na ňom. Dnes prebieha proces jeho blahorečenia.

Napriek tomu, že chrám ešte nie je dostavaný – ako možný termín sa spomína rok 2026, sté výročie smrti Gaudího – Benedikt XVI. ho dnes konsekruje. „Je nemožné nečítať v tomto pápežovom geste isté posolstvo,“ napísal vatikanista týždenníka L´Espresso Sandro Magister. Gaudího architektonickú víziu chce Benedikt XVI. postaviť pred oči súčasných architektov sakrálnych stavieb, ktoré sú často nahé a prázdne a v ktorých sa kresťanské mystérium stráca namiesto toho, aby bolo sprítomňované.

Benedikt XVI. počas tlačovej besedy na palube lietadla smerujúceho z Ríma do Španielska naznačil, že architektúra Sagrada Familia ho uchvacuje aj preto, lebo súzvučí s jeho teologickou víziou. „Je to syntéza medzi kontinuitou a novosťou, tradíciou a kreativitou. Gaudí našiel odvahu zaradiť sa v 19. storočí do veľkej tradície katedrál so svojou úplne novou víziou miesta slávnostného stretnutia Boha a človeka. Mal odvahu vstúpiť do tradície s novou kreativitou a dokázal tak zviditeľniť jednotu a pokrok dejín. A to je krása.“ Podľa vatikanistu Magistera je Sagrada Familia divadlom medzi nebom a zemou, úžasnou otvorenou knihou tak bohatou na symboly, že ich odhalenie si vyžaduje čas, schopnosti a vášeň.

Uvidíme, čo z nej dnes vyčíta Benedikt XVI.

Imrich Gazda

Foto: Flickr.com, wikimedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo