Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. novembec 2010

Anjelské hnutie je už v poriadku

Minulý štvrtok vatikánsky denník L´Osservatore Romano publikoval okružný list Kongregácie pre náuku viery, ktorý biskupov informuje o aktuálnej situácii v hnutí Opus Angelorum. „Dnes, vďaka poslušnosti prejavenej jeho členmi, Opus Angelorum žije verne a jasne v zhode s učením cirkvi a kánonickými a ...

Minulý štvrtok vatikánsky denník L´Osservatore Romano publikoval okružný list Kongregácie pre náuku viery, ktorý biskupov informuje o aktuálnej situácii v hnutí Opus Angelorum.

„Dnes, vďaka poslušnosti prejavenej jeho členmi, Opus Angelorum žije verne a jasne v zhode s učením cirkvi a kánonickými a liturgickými normami,“ uvádza sa v obežníku, ktorý ešte 2. októbra tohto roku podpísal prefekt Kongregácie pre náuku viery, kardinál Joseph Levada.

Zakladateľkou hnutia je Gabriella Bitterlichová (1896-1978) pochádzajúca z Innsbrucku. „Už od detstva mala osobitný vzťah so svojím anjelom strážcom, ktorý ju rokmi viedol k stále hlbšiemu duchovnému životu, k vždy užšej jednote s ukrižovaným Kristom s cieľom vždy užšie spolupracovať na diele spásy,“ píše sa na oficiálnej stránke hnutia. Na radu svojho spovedníka začala rakúska mystička v roku 1949 zapisovať svoje vnútorné videnia. Postupne sa okolo nej vytvárala skupina veriacich, vrátane kňazov a rehoľníc, ktorí pestovali špeciálnu úctu k anjelom. Innsbrucký biskup Paulus Rusch schválil šírenie Bitterlichovej spisov a hnutie sa postupne rozšírilo najmä do nemecky hovoriacich krajín, ale aj do Brazílie či Indie.

Koncom 70. rokov začala hnutie skúmať Svätá stolica. Kongregácia pre náuku viery vydala v rokoch 1983 a 1992 dva dokumenty, v ktorých nariadila, že „členovia Opus Angelorum pri šírení úcty k anjelom musia rešpektovať učenie cirkvi a najmä nepoužívať ,mená´ rozpoznané v domnelých súkromných zjaveniach pripisovaných Gabriele Bitterlichovej, ani neučiť, nešíriť a nepoužívať akýmkoľvek spôsobom teórie viažuce sa k týmto údajným zjaveniam“. Podľa rímskeho korešpondenta BBC Davida Willeyho Bitterlichová tvrdila, že bola v kontakte s archanjelom a spísala stovky mien anjelov a démonov. „Okrem toho boli vyzvaní pridŕžať sa všetkých liturgických noriem, najmä tých, ktoré sa týkajú Eucharistie,“ pripomína aktuálny obežník.

Dekrétom z roku 1992 bola zriadená aj pozícia apoštolského delegáta, ktorý mal dohliadať na dodržiavanie nariadení kongregácie a zároveň zodpovedať za vzťahy medzi Opus Angelorum a rehoľou Rádových kanonikov svätého kríža, ktorej bolo anjelské hnutie v roku 2003 podriadené. Pozíciu delegáta zastával dominikán Benoît Duroux, ktorého v marci tohto roku nahradil ďalší dominikán, Daniel Ols. V roku 2008 Kongregácia pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života schválila štatút Opus Angelorum, podľa ktorého má hnutie šíriť úctu k anjelom, povzbudzovať k modlitbám za kňazov a podporovať lásku k trpiacemu Kristovi.

V závere obežníka Kongregácia pre náuku viery vyzýva biskupov k obozretnosti, keďže v minulosti sa objavili prípady, kedy členovia Opus Angelorum, medzi ktorými boli aj kňazi odídení alebo vylúčení z rehole Rádových kanonikov svätého kríža, porušovali nariadenia z rokov 1983 a 1992 v snahe obnoviť v hnutí zakázané praktiky.

Foto: opusangelorum.org

Inzercia

Odporúčame

Japonský architekt: Gaudí ma priviedol ku katolíckej viere

Japonský architekt: Gaudí ma priviedol ku katolíckej viere

Včera pápež Benedikt XVI. posvätil slávny chrám Antonia Gaudího Sagrada Familia a povýšil ho na baziliku minor. Hlboká symbolika Gaudího architektúry odrážajúca jeho katolícku vieru uchvacuje nielen znalcov umenia. Práce na tomto stále nedokončenom chráme priviedli k Bohu aj japonského architekta Et...

VATIKÁNSKA SEDMA: Benedikt opäť putuje. Aj za architektúrou

VATIKÁNSKA SEDMA: Benedikt opäť putuje. Aj za architektúrou

Tento víkend Benedikt XVI. trávi na Pyrenejskom polostrove. Po včerajšej návšteve pútnického miesta Santiago de Compostela dnes posvätí pozoruhodný chrám Antonia Gaudího Sagrada Familia. Vyšle tým jasný odkaz architektom často bezduchých sakrálnych priestorov. Len v tomto roku najslávnejšie španie...

Vatikán odmieta trest smrti pre Tarika Azíza

Vatikán odmieta trest smrti pre Tarika Azíza

V utorkovom vyhlásení hovorca Svätej stolice Federico Lombardi požiadal o zrušenie trestu smrti, na ktorý iracký najvyšší súd odsúdil Tarika Azíza, bývalého vicepremiéra vlády Saddáma Husajna. Azíz bol jediným kresťanom v Husajnovom kabinete. „Skutočne si želáme, aby rozsudok proti Tariko...