VATIKÁNSKA SEDMA: Keď sa pápež nebojí odpovedať a Simpsonovci veriť

Už o niekoľko dní sa na knižnom trhu objaví nová kniha Benedikta XVI., ktorá bude nesporne hitom. Nielen kvôli autorovi, ale aj pre citlivé témy, ktorých sa bude dotýkať. Hitom je už vyše dvadsať rokov aj americký seriál Simpsonovci. Vatikánsky denník L´Osservatore Romano prišiel nedávno s prekvapivým odhalením: Homer a Bart sú katolíci!

Svetlo sveta. Pápež, cirkev a znamenia čias. Takýto názov bude mať nová kniha rozhovorov nemeckého novinára Petra Seewalda s Benediktom XVI., ktorá sa na knižnom trhu objaví už 23. novembra. Dátum vydania bol oznámený na známom frankfurtskom knižnom veľtrhu.

Čaká sa ďalší bestseller

„Slovo tohto pápeža je skutočným a osobitným darom Pána tomuto svetu,“ povedal salezián Giuseppe Costa, riaditeľ vatikánskeho vydavateľstva Libreria Editrice Vaticana, ktoré vlastní vydavateľské práva na pápežove knihy. Najnovší titul vyjde súčasne v niekoľkých svetových jazykoch, pričom vydavateľské práva si zabezpečilo už dvanásť popredných svetových vydavateľstiev, ako francúzsky Bayard či americký Ignatius Press. Podľa Manuela Herdera z nemeckého vydavateľstva Herder, ktoré vydáva pápežove knihy v jeho rodnej krajine, by úspech novej knihy mal byť podobný ako v prípade prvého dielu trilógie Ježiš Nazaretský (2007), ktorý vyšiel v 32 vydavateľstvách a predali sa z neho takmer tri milióny výtlačkov.

Autorská dvojica Seewald – Ratzinger nie je žiadnou novinkou. Po knihe Soľ zeme (1996) a Boh a svet (2001) bude Svetlo sveta už treťou knihou spoločných rozhovorov. Tentokrát sa konali koncom júla v prirímskej obci Castel Gandolfo, kde Benedikt XVI. trávil zvyčajnú letnú dovolenku.

K téme:
Najvyšší Ježiš a (takmer) najsilnejší pápež
Doyen vatikanistov: Vatikán sa zbyrokratizoval
Anjelské hnutie je už v poriadku
Zdieľať

Na pozadí tvorby spomínaných kníh sa pritom odohráva zaujímavý príbeh novinára Seewalda, ktorý do svojho prvého rozhovoru s Ratzingerom v roku 1996 vstúpil ako človek, ktorý cirkev opustil. V predhovore ku knihe Soľ zeme oceňuje, že kardinál sa ho nikdy nevypytoval na jeho minulosť. „Nechcel dopredu poznať otázky ani nežiadal, aby som niektoré stiahol alebo pridal,“ napísal. Pri druhom rozhovore to už bol iný Seewald. „V tom čase som znova začal navštevovať Boží dom. Hoci som mal pochybnosti a nedôveroval som posolstvám Zjavenia, zdalo sa mi nevyvrátiteľné, že svet nie je náhodný, že nie je výsledkom výbuchu alebo čohosi podobného, ako tvrdí Marx a ostatní,“ píše v predhovore ku knihe Boh a svet a dodáva: „Uvedomoval som si, že za spleťou liturgie, modlitieb a prikázaní musí jestvovať nejaký základ, nejaká pravda.“

Nepríjemné otázky

Zdá sa, že napriek prechodu z Kongregácie pre náuku viery na pápežský stolec, Ratzinger nezmenil svoj otvorený prístup. Tvrdí to samotný Seewald, ktorý počas diskusie na frankfurtskom knižnom veľtrhu potvrdil, že ani ako pápež neodmietol odpovedať na žiadnu z otázok. A tie neboli vôbec príjemné. Časť z nich začiatkom novembra zverejnil vatikanista talianskeho denníka Il Foglio Paolo Rodari. Okrem „povinných“ otázok ako sú celibát, svätenie žien, antikoncepcia či homosexuálne zväzky, sa Seewald pýtal aj na zodpovednosť časti hierarchie za krytie sexuálnych škandálov, na možnosti dialógu s islamom, ale aj na to, či nie je čas pre zvolanie III. vatikánskeho koncilu alebo či pápež neuvažoval nad demisiou. „Verím, že všetci ostanú prekvapení zo stretnutia s tak pohotovým a otvoreným Ratzingerom,“ konštatuje Seewald.

Homerove kostolné driemoty

Aj do slovenských médií prednedávnom prenikla informácia o článku Homer a Bart sú katolíci, ktorý vyšiel vo vatikánskom denníku L´Osservatore Romano. Redaktor Luca M. Possati svoje tvrdenie z názvu článku oprel o štúdiu jezuitu Francesca Occhettu Simpsonovci a náboženstvo, ktorá bola publikovaná v prestížnom jezuitskom periodiku La Civiltà Cattolica. Aj keď sa Occhettov článok môže javiť ako uletený, nie je prvým autorom, ktorý sa pokúsil preniknúť do vnútorného sveta Simpsonovcov. V roku 2001 americkí filozofi William Irwin, Mark T. Conard a Aeon J. Skoble vydali dielo The Simpsons and Philosophy, v ktorom Barta spájajú s Nietzscheovým ideálom nihilistického človeka a Marge s Aristotelovou koncepciou cností.

„Každá epizóda za satirou a v zábavných ,šplechoch´ otvára antropologické témy späté so zmyslom a kvalitou života,“ konštatuje Occhetta. „Simpsonovci ostávajú jedným z mála televíznych programov pre deti, v ktorých sú kresťanská viera, náboženstvo a otázka Boha pravidelnými témami.“ Occhetta sa pritom odvoláva najmä na epizódu The Father, the Son and the Holy Guest Star, v ktorej Homer a Bart konvertovali pod vplyvom sympatického pátra Seana. V takmer 400 epizódach seriálu, ktorý získal 23 cien Emmy a v roku 1999 ho týždenník Time označil za najlepší televízny seriál storočia, sa objavujú aj ďalšie hlboko veriace postavy. Napríklad evanjelický reverend Lovejoy, ktorého kázne Homer väčšinou prespí alebo zapálený veriaci Ned Flanders.

Boh ako Superman

Simpsonovcov majú vo vatikánskom denníku zjavne radi. Článok s názvom Aristotelove cnosti a Homerova šiška im venovali aj v decembri minulého roku. Rovnaký redaktor v ňom píše o „simpsonovskej teológii“, ktorá je síce postavená na štipľavej irónii uťahujúcej si z duchovnej zmätenosti dnešného človeka, ale zároveň poukazuje na Boha ako na posledné útočisko. Aj keď opäť svojským spôsobom. V jednej z bezvýchodiskových situácií Homer kričí na Boha: „Zvyčajne nie som nábožným človekom, ale ak si tam hore, zachráň ma... Superman!“

Svoj článok Occhetta uzatvára odporúčaním, aby sa rodičia neobávali, že ich deti sledujú Simpsonovcov. Naopak, mali by ich sledovať s nimi a provokatívne epizódy využiť pre otvorenie dialógu o rodinných, školských, spoločenských či náboženských témach. Simpsonovský skeptický realizmus nás podľa Occhettu zbavuje lacných ilúzií, bez ktorých je svet ľudskejší a možno aj viac kresťanský.

Imrich Gazda

Foto: www.facebook.com, www.droemer-knaur.de, www.opposingviews.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo