Tesný súboj o pozíciu predsedu amerických biskupov. Zvíťazili konzervatívci

Od polovice novembra vedie amerických biskupov newyorský arcibiskup Timothy Michael Dolan. V tesnom a bezprecedentnom súboji porazil biskupa arizonského Tusconu Geralda F. Kicanasa. Výsledok je interpretovaný ako triumf konzervatívcov nad liberálmi.

Nikde na svete nie je súboj kultúry života a smrti taký vyostrený ako v USA. Zároveň nikde na svete tento zápas nepolarizuje biskupský zbor tak, ako v USA.

Víťazom až v treťom kole
V histórii Konferencie katolíckych biskupov USA (USCCB) sa o novom predsedovi nikdy nerozhodovalo dlhšie ako jedno kolo. Počas nedávnej voľby v Baltimore sa však rozhodlo až v treťom. Timothy M. Dolan zvíťazil nad Geraldom F. Kicanasom len tesne, v pomere hlasov 128:111. V prvom kole pritom dominoval Kicanas, ktorý získal 104 hlasov, kým Dolan len 84 a denverský arcibiskup Charles J. Chaput, ktorý nedávno navštívil aj Slovensko, len 20. Keďže ani jeden z kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu, musela sa voľba opakovať. Výsledok naznačil, že voliči arcibiskupa Chaputa, ktorý je výraznou tvárou konzervatívnej časti amerických biskupov, sa presúvajú k Dolanovi. Ten získal už 118 hlasov, kým Kicanas opäť len 111 a Chaput 4. Ako rozhodujúce sa napokon ukázalo tretie kolo.

Ešte pred začatím samotnej voľby sa prítomným biskupom prihovoril doterajší predseda USCCB, chicagský kardinál Francis Eugene George a požiadal ich o väčšiu jednotu, poslušnosť a rešpekt pred katolíckym učením. „Nepriama výzva nehlasovať za Kincasa?“ opýtal sa vatikanista talianskeho denníka Il Foglio Paolo Rodari. Kameňom sváru medzi americkými biskupmi je v poslednom čase najmä prezident Barack Obama a jeho zdravotnícka reforma, ktorú, napriek nesúhlasu kardinála Georgea i samotného Vatikánu, podporila časť biskupov a ženských reholí.

Zaujímavosťou je, že len druhýkrát v histórii sa podpredsedom nestal porazený finalista. Počas najbližších troch rokov Dolanovou dvojkou bude arcibiskup kentuckého Louisvillu Joseph Edward Kurtz, ktorý v pomere hlasov 147:91 porazil arcibiskupa Chaputa. Výsledky volieb generálneho sekretára, pokladníka či predsedov šiestich komisií nájdete tu.

Pápežov vyšetrovateľ
Výber arcibiskupa Dolana nemožno označiť za náhodný. Za sebou má bohaté skúsenosti ako sekretár apoštolskej nunciatúry vo Washingtone, rektor Pápežského severoamerického kolégia v Ríme či ako profesor na niekoľkých amerických a rímskych univerzitách. Do svojho menovania za arcibiskupa New Yorku vo februári 2009 zastával funkciu pomocného biskupa St. Louis a neskôr arcibiskupa Milwaukee. Viac o jeho živote tu.

Do úradu newyorského arcibiskupa pritom Dolan nenastupoval s povesťou konzervatívca. Svojim kritikom sa zavďačil až tvrdým postupom pri vyšetrovaní sexuálnych škandálov a nečakane ráznej obrane pápeža Benedikta XVI., ktorého The New York Times obvinil z ich krytia. Arcibiskup Dolan vtedy svojím povestným ironickým tónom vyhodil denníku na oči, že jeho jedinou kratochvíľou je antikatolicizmus. „Nedávne smutné škandály kňazského sexuálneho zneužívania maloletých (...) nemajú nijakú súvislosť so záväzkom celibát,“ reagoval na otvorený list niekoľkých kňazov svojej vtedajšej arcidiecézy. Zároveň zdôraznil svoju empatiu a pomoc obetiam: „...strávil som s nimi najmenej štyri mesiace, plakal som s nimi, umožnil som im, aby mi vyjadrili svoj hnev.“

Práve jasný postup pri vyšetrovaní sexuálnych škandálov, čo nemožno podľa vatikanistu Rodariho tvrdiť o jeho súperovi, bol jedným z dôležitých faktorov, ktoré počas novembrovej voľby rozhodli v jeho prospech. Všimol si to aj pápež Benedikt XVI., ktorý poveril arcibiskupa Dolana vizitáciou írskych seminárov v súvislosti s vyšetrovaním tamojších sexuálnych škandálov (viac tu).

Arcibiskup s pivom a baseballovou pálkou
Napriek tomu Dolan nepatrí medzi typických cirkevných hodnostárov. Je známy svojou bezprostrednosťou pri kontakte s rádovými veriacimi, otvorene hovorí o svojej láske k baseballu či k dobrému pivu. Navyše má zmysel pre humor, ktorý prejavil aj pri svojom uvedení do úradu newyorského arcibiskupa. Aj vďaka týmto charakterovým vlastnostiam priťahuje pozornosť médií, s ktorými vie, podľa vatikanistu National Catholic Reporter Johna Allena, veľmi účinne pracovať. Zvolenie arcibiskupa Dolana do ostro sledovanej funkcie sa môže stať oživujúcim impulzom pre miestnu cirkev.

Muž so zásadami a teologickou fundovanosťou Josepha Ratzingera a charizmou Karola Wojtyłu má vďaka novej funkcii možnosť stať sa známym a rešpektovaným aj za hranicami rodnej krajiny. Už dnes možno takmer s istotou povedať, že počas najbližšieho konzistória bude jedným z najväčších favoritov na kardinálsky klobúk. Samozrejme, ak sa bude konať po 2. apríli 2012, kedy bývalý newyorský arcibiskup, kardinál Edward M. Egan, dovŕši 80 rokov.

Imrich Gazda, Marián Sekerák

Foto: krestaintheafternoon.blogspot.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo