VATIKÁNSKA SEDMA: Čína hnevá zelený Vatikán

Ako-tak stabilizované vzťahy Vatikánu s komunistickou Čínou sú opäť na bode mrazu. Po štyroch rokoch Peking bez súhlasu Svätej stolice nechal vysvätiť ďalšieho „vlasteneckého“ biskupa. Naopak, vzťahy medzi Katolíckou cirkvou a životným prostredím sa aj v zime otepľujú.

„Do vašich modlitieb a do modlitieb katolíkov celého sveta vkladám Čínu, ktorá – ako zaiste viete – prežíva veľmi ťažké okamihy,“ povedal na záver stredajšej generálnej audiencie pápež Benedikt XVI. Reagoval tak na novembrovú vysviacku čínskeho kňaza Josepha Guo Jincaia na biskupa diecézy Chengde, s ktorou Svätá stolica nesúhlasila. Čína sa tak po štyroch rokoch a desiatke vysviacok, ktoré Vatikán akceptoval, vrátila k praktikám svätenia biskupov bez súhlasu Ríma.

Vysviacka z donútenia

Ešte pred samotným svätením, ktoré sa uskutočnilo 20. novembra, vydalo Tlačové stredisko Svätej stolice vyhlásenie, ktoré tlmočilo znepokojenie nielen nad samotnou vysviackou, ale aj nad tým, že k vysviacke nového biskupa nútia čínske úrady biskupov zjednotených s Rímom. Malo ísť spolu o osem biskupov. „Svätá stolica považuje takéto skutky za vážne narušenie slobody náboženstva a svedomia,“ píše sa vo vyhlásení.

Štyri dni na to vydala Svätá stolica ďalšie stanovisko. Podľa vatikanistu denníka Il Giornale Andreu Tornielliho bolo síce tvrdé, ale zároveň nechávalo pekinskej vláde otvorené dvere. Akt vysviacky bol označený za „bolestivé zranenie cirkevného spoločenstva a vážne porušenie katolíckej disciplíny“. Vyhlásenie pripomenulo aj kánon 1382 Kódexu kánonického práva, podľa ktorého „biskup, ktorý bez pápežského mandátu konsekruje niekoho za biskupa, a rovnako ten, kto od neho konsekráciu prijíma, upadajú do exkomunikácie na základe rozsudku už vyneseného, rezervovanej Apoštolskej stolici“. Vatikán zároveň zdôraznil, že namáhavo vybudovanú atmosféru rešpektu poškodila čínska, nie vatikánska strana, no napriek tomu ostáva Svätá stolica otvorená pre ďalší dialóg.

Vatikanista Tornielli vo svojom článku poukázal aj na skutočnosť, že Vatikán priamo menoval osobu, predovšetkým ktorej sú adresované tieto kritické slová. Ide o lídra Vlasteneckého združenia čínskych katolíkov, 73-ročného Liu Bainiana. Práve toto združenie, podobné československému Pacem in terris, spája katolíkov kolaborujúcich s komunistickým režimom. Príčinou rozhodnutia ísť proti Vatikánu môže byť aj budúcotýždňový kongres združenia, ktoré si má zvoliť nové vedenie.

Ekologický papamobil

Kardinál Giovanni Lajolo, predseda Governatorátu Mestského štátu Vatikán, sa nedávno nechal počuť, že pápež Benedikt XVI. by rád začal používať papamobil na solárnu energiu. Mal by to byť ďalší dôkaz úsilia Vatikánu podporovať využívanie obnoviteľných zdrojov. Vatikanista denníka Il Foglio Paolo Rodari na svojom blogu Palazzo Apostolico k tomu ironicky podotkol, že nový papamobil vymýšľať netreba. Stačí sa vrátiť k starej tradícii nosiť pápeža na nosidlách s trónom.

Ekologickí aktivisti však zobrali slová kardinála Lajola určite vážnejšie. Je im jasné, že Vatikán to so svojim ekologickým úsilím myslí vážne. Aj keď výstavba najväčšej európskej solárnej elektrárne za viac ako 500 miliónov eur je ešte len v plánoch, už dnes patrí Vatikán k štátom s nulovou tvorbou emisií CO2. V Maďarsku nechal vysadiť 125 000 stromov, ktoré ročne absorbujú 10 000 ton CO2. Teda zhruba toľko, koľko Vatikán ročne vyrobí. Na jeho vlastnom území je pritom rozmiestnených 2400 solárnych panelov, ktoré ročne vyrobia 300 megawatthodín čistej energie.

Práve rok 2010 možno z pohľadu cirkvi označiť aj za ekologický. Tohtoročné posolstvo ku Svetovému dňu pokoja nesie názov Ak chceš napomáhať pokoj, ochraňuj stvorenstvo. Pri tejto príležitosti sa začiatkom septembra konala pod záštitou Rady európskych biskupských konferencií aj „ekologická púť“ z Ostrihomu cez Bratislavu do Mariazellu.

Vedieť o sebe dala aj Enviromentálna subkomisia KBS, ktorá predčasom vydala vyhlásenie k Medzinárodnému roku biodiverzity vyhlásenom pre tento rok OSN. „Rastliny ani živočíchy nemôžu žiť bez vhodného prostredia, čiže biotopu, a ak nám záleží, aby sa všetky druhy stvorené Bohom uchovali v čo najväčšej rozmanitosti, je potrebné chrániť a vytvárať tieto vhodné biotopy,“ píše sa v texte, ktorý v závere odporúča zatepľovanie budov s vytvorením úkrytov pre netopiere alebo lastovičky či vytváranie tzv. bezzásahových území na záhradách, ktoré umožnia prežiť pôvodným druhom rastlín a živočíchov. Dokument tiež pripomína, že „Európska únia v rámci svojho programu Natura 2000 vytvára podmienky a prostriedky na kompenzáciu obmedzení z dôvodov ochrany prírody súkromným vlastníkom pôdy, ktoré je potrebné žiadať od kompetentných úradov v SR“.

Čo si o tom všetkom asi tak myslí patrón životného prostredia, sv. František z Assisi?

Imrich Gazda

Foto: Flickr.com, paolorodari.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo