Čínska vlastenecká cirkev mení vedenie

Vo vedení štátnej čínskej cirkvi došlo po nedávnom zasadaní Národného kongresu katolíckych reprezentantov k výrazným personálnym zmenám. Biskupov vysvätených so súhlasom Vatikánu striedajú biskupi bez súhlasu.

Stretnutia, ktoré sa konalo 7. – 9. decembra v Pekingu, sa zúčastnilo spolu 314 reprezentantov, vrátane 45 biskupov. Iné zdroje však uvádzajú 341 účastníkov a 64 biskupov. Bez ohľadu na množstvo zúčastnených bol kongres aklamačným vyjadrením jednoty časti čínskeho kléru s komunistickým vedením krajiny, čo dokazuje aj stretnutie účastníkov so štátnymi predstaviteľmi po skončení rokovaní. Nie náhodou došlo k tejto manifestácii lojality iba deň pred udelením Nobelovej ceny čínskemu disidentovi Liu Sia-poovi.

Hlavným bodom kongresu bola voľba nových lídrov dvoch oficiálnych čínskych katolíckych organizácií: Biskupskej konferencie Katolíckej cirkvi v Číne a Vlasteneckého združenia čínskych katolíkov. Oba tieto orgány však Svätá stolica jednoznačne odmieta. Novým predsedom biskupskej konferencie sa stal Joseph Ma Yinglin, ktorý na jar 2006 zasadol na jedenásť rokov uprázdnený biskupský stolec diecézy Kunming. Keďže jeho vysviacka sa neuskutočnila so súhlasom pápeža a nebola uznaná ani dodatočne, je momentálne exkomunikovaný. Pozíciu mu musel uvoľniť biskup Johan Fang Xinyao, ktorý má súhlas Vatikánu a delegáti ho zvolili do čela Vlasteneckého združenia čínskych katolíkov. Nelegálne vysvätení biskupi sa dostali aj do podpredsedníckych pozícií biskupskej konferencie. Priamou provokáciou voči Vatikánu bola voľba jej generálneho sekretára. Túto pozíciu obsadil biskup Joseph Guo Jincai, ktorý bol za biskupa vysvätený len pred niekoľkými týždňami a proti voľbe ktorého Svätá stolica veľmi ostro protestovala. Zoznam nového vedenia oboch orgánov tu.

Dôležitou správou pre čínskych veriacich však je, že aj exkomunikovaní biskupi "vykonávajú svoj úrad platne vo vysluhovaní sviatostí, dokonca aj keď tak činia nelegitímne“. Zdôraznil to ešte v roku 2007 pápež Benedikt XVI. vo svojom Liste čínskym katolíkom.

Agentúra AsiaNews prezentovala obavy miestnych katolíkov, že voľba nelegálne vysvätených biskupov do čela biskupskej konferencie predznamenáva riziko zvýšeného počtu biskupských svätení bez súhlasu Vatikánu. Tým sa počas uplynulých štyroch rokov darilo predchádzať. Podľa informácií citovanej agentúry boli desiatky biskupov násilím donútené zúčastniť sa zasadania národného kongresu. Ďalší sa snažili účasti vyhnúť “maródkou” alebo sa jednoducho ukryli. Niektorí biskupi, ktorí sa zasadania muesli zúčastniť, odmietli slúžiť omše so svojimi nelegálne vysvätenými kolegami. K najdramatickejšej situácii došlo v meste Hengshui v provincii Hebei, kde sa miestni veriaci brániaci svojho biskupa dostali do priamych stretov s políciou.

Marián Sekerák

Foto: Katarína Mardiaková

Súvisiaci článok: Čína hnevá zelený Vatikán

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo