VATIKÁNSKA SEDMA: Vatikán podľa WikiLeaks

Vatikánsky štátny sekretár Bertone nevie po anglicky a má neporiadok v rímskej kúrii, hovorca Svätej stolice Lombardi je chudák zavalený prácou, bez priameho prístupu ku pápežovi a z Benedikta XVI. sa pravoslávni tešia viac ako z Jána Pavla II. Aj tieto informácie sa môžete dozvedieť z utajených amerických depeší zverejnených spoločnosťou WikiLeaks.

WikiLeaks sa asi stane slovom roka 2010. Aj vo Vatikáne. V rámci ďalšieho dejstva hry na pravdu došlo aj na Vatikán. Nenávidená i obdivovaná spoločnosť v uplynulých dňoch cez spriaznené denníky ako El País či The Guardian zverejnila vyše 700 dokumentov, ktoré americkému ministerstvu zahraničných vecí zaslali z veľvyslanectva USA pri Svätej stolici a ďalšiu stovku, ktorú vyprodukovali americké ambasády v krajinách udržiavajúcich diplomatické vzťahy s Vatikánom. Zverejnené informácie sa týkajú rímskej kúrie, diplomatických stykov Svätej stolice, náboženskej slobody, ale aj vnútornej bezpečnosti Vatikánu.

Svätá stolica vo svojom vyhlásení odmietla „extrémnu vážnosť zverejnenia veľkého množstva tajných a dôverných dokumentov a jeho možných následkov“ komentovať a americké ministerstvo zahraničných vecí spochybnilo samotnú ich autenticitu. Zverejnené depeše však napriek tomu poskytujú zaujímavé čítanie.

Neschopní kardináli

Za mnohými dokumentmi, ktoré unikli americkej ambasáde vo Vatikáne, stojí Julieta Valls Noyes, „dvojka“ na tamojšom veľvyslanectve. Rímska kúria je podľa jej slov zastaralá, ale stále zohráva rolu dôležitého spojenca. Kardináli sú nakazení „technofóbiou“ a ignorujú spôsoby komunikácie v 21. storočí. Len máloktorí z nich používa e-mail a iba jeden z najbližších poradcov pápeža používa Blackberry. Federicovi Lombardimu, hovorcovi Svätej stolice a riaditeľovi viacerých vatikánskych médií, je však aj tak nanič, keďže je len „chudákom zavaleným prácou“, ktorý nemá priamy vplyv na tvorbu vatikánskych vyhlásení. Predseda Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky, arcibiskup Claudio Maria Celli zasa razí politiku, že dôležitejšie je zameriavať sa na obsah verejných vyhlásení ako na ich spoločenský dopad. Podľa jeho „dvojky“, monsignora Paula Tigha je problém v tom, že jednotlivé úrady rímskej kúrie bránia len svoje záujmy bez ohľadu na to, aký to má dopad na cirkev ako takú.

Dôsledkom tejto politiky je podľa americkej diplomatky viacero chybných krokov Benedikta XVI. Ide napríklad o slová Benedikta XVI. z roku 2006, kedy počas prednášky v nemeckom Regensburgu citoval vyjadrenie byzantského cisára Manuela II. Paleologosa, že islam nepriniesol nič dobré, len násilie a krv, pokrstenie prominentného moslima Magdiho C. Allama počas Veľkej noci v roku 2008 či menovanie pomocného biskupa Linczu Gerharda Wagnera, ktorý sa vyjadril, že hurikán Katrina bol Božím trestom za nemravný život New Orleans.

Yes man

Z amerických depeší sa čitateľ môže dozvedieť aj ďalšie pikantnosti. Vatikánsky štátny sekretár, kardinál Tarcisio Bertone je pre Američanov „Yes man“, ktorý pápežovi na všetko pritakáva a má vášeň pre rôzne diplomatické aktivity napriek tomu, že vie len po taliansky. Podľa vatikanistu denníka Il Giornale Andreu Tornielliho sa tu ukázala typická americká povýšenosť. Bertone síce nevie po anglicky, ale hovorí jazykom diplomatov, francúzštinou, a navyše ovláda aj španielčinu. Nevedieť po anglicky však pre Američanov znamená nevedieť žiaden cudzí jazyk. Tornielli zároveň ironicky dodal, že celé WikiLeaks je len nafúknutou bublinou, keďže nám zatiaľ o Vatikáne nepovedali nič, čo by sme už nevedeli, alebo minimálne netušili.

Na svojom blogu tiež prezentoval domnienku, že „americkým agentom“ v rímskej kúrii je spomínaný Ír Paul Tighe, sekretár pápežskej rady pre médiá. Ten mal údajne Američanom odporučiť dostať do blízkosti pápeža svojho človeka, vďaka čomu by mohli byť americké záujmy presadzované priamočiarejšie.

Vatikánsky štátny sekretár, kardinál Tarcisio Bertone je pre Američanov „Yes man“, ktorý pápežovi na všetko pritakáva a má vášeň pre rôzne diplomatické aktivity napriek tomu, že vie len po taliansky. Zdieľať

Informácie však neunikali len z Vatikánu. V depeši z 3. apríla 2008 veľvyslanec USA v Moskve William J. Burns Washingtonu referoval, že z viacerých jeho stretnutí s Kirillom I., ktorý sa minulý rok stal patriarchom Ruskej pravoslávnej cirkvi, vyplýva, že Benedikt XVI. je preňho oveľa prijateľnejší pápež ako Ján Pavol II.

Cirkev cirkusantov

Napriek tomu, že cirkev pôsobí ako starobylá a vážna inštitúcia, má tiež svoju vysmiatu tvár. Jej nositeľmi sú aj cirkusanti a kolotočiari, ktorí majú zábavu ľudí v náplni práce. Podľa niektorých odhadov len v rámci EÚ pôsobí 600 – 1000 cirkusov a po celom svete v tejto brandži pracuje až okolo milión ľudí. Ich pastorácia je však veľmi náročná. Jedným z hlavných dôvodov je vysoká mobilita a teda nemožnosť začleniť sa do konkrétneho cirkevného spoločenstva. Nečudo, že túto agendu má na starosti práve Pápežská rada pre pastoráciu migrantov a cestujúcich.

Počas uplynulého týždňa sa vo Vatikáne zhromaždilo 70 biskupov, kňazov, rehoľníkov, laikov, ale aj majiteľov a zamestnancov cirkusov a lunaparkov, aby spolu diskutovali na tému Cirkusy a lunaparky – katedrály viery a tradícií, symboly nádeje v globalizovanom svete. Podľa arcibiskupa Antonia Mariu Vegliò, predsedu spomenutej pápežskej rady, sú práve putujúci cirkusanti a kolotočiari živou pripomienkou nášho putovania na miesto, kde je smútok nedostatkovým tovarom. „Príťažlivosť cirkusov a lunaparkov v človeku uvoľňuje pozitívnu energiu a predisponuje ho k srdečnosti a veľkodušnosti, ktorých my všetci máme byť nositeľmi. Preto sa cirkusy a lunaparky stávajú symbolmi nádeje pre tento svet,“ povedal v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas arcibiskup Vegliò.

Že sú tu dôležitejšie témy, ktorým by sa mala cirkev venovať? No čo ak práve medzi týmito ľuďmi žije budúci svätý zabávač, akým bol Filip Neri či Don Bosco?

Imrich Gazda

Ilustračné foto: skuggen.com, dazy.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo