Čo František vidí na Lutherovi a protestantoch (Vatikánska sedma)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čo František vidí na Lutherovi a protestantoch (Vatikánska sedma)

Pápež František prichádza na ekumenickú bohoslužbu v rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov v januári 2016. Foto - TASR/AP

Pápež František, ktorý pred rokom vyzval k prehodnoteniu osoby Martina Luthera, verejne pomenoval, čo si na ňom cení.

Každý z posledných pápežov musel pri budovaní ekumenických a medzináboženských vzťahov čeliť hlasnej kritike ultrakonzervatívnych katolíkov. Platilo to aj o Jánovi Pavlovi II. a Benediktovi XVI., ku ktorým mali tieto skupiny omnoho bližšie ako k súčasnému pápežovi. Ich nevôľu vyvolala aj nedávna návšteva Švédska, kde si František na pozvanie Svetového luteránskeho zväzu pripomenul 500. výročie reformácie Martina Luthera.

Pápež však zaskočil aj samotných švédskych katolíkov, ktorých je v desaťmiliónovej krajine len o čosi viac ako stotisíc. Pôvodne totiž neplánoval odslúžiť pre nich omšu. „Chcel som nástojiť na ekumenickom svedectve,“ povedal pápež v rozhovore pre jezuitské časopisy Civiltà Cattolica a Signum. „Potom som dobre zvážil svoju úlohu pastiera katolíckeho stáda, ktoré príde aj z iných blízkych krajín, ako Nórsko a Dánsko. A tak ako odpoveď na vrúcnu žiadosť katolíckej komunity som sa rozhodol sláviť omšu a predĺžiť tak cestu o jeden deň,“ vysvetlil František.

Napriek tomu vo vzduchu ostali visieť isté rozpaky. František pritom zdôrazňuje, že za cieľ svojich ciest si vyberá práve krajiny, kde sú katolíci minoritou, aby ich povzbudil vo viere.

Pápež, rabín a pastor

O pápežovi Františkovi je známe, že medzi jeho najbližších priateľov patrí rabín Abraham Skorka a evanjelikálny pastor Giovanni Traettino, s ktorými sa poznal ešte ako arcibiskup Buenos Aires. S oboma udržiava živé kontakty aj po zvolení na pápežský stolec. Keď v roku 2014 putoval do Svätej zeme, na jeho osobnú žiadosť ho sprevádzal aj rabín Skorka. V tom istom roku sa tiež vybral navštíviť pastora Traettina, ktorý pôsobí v jednom talianskom meste.   


Pápež František sa lúči po návšteve pastora Giovanniho Traettina (vľavo), za ktorým sa vybral v lete pred dvoma rokmi. Foto – TASR/AP  

František sa s protestantmi nielen stretá, ale sa s nimi aj modlí. Už krátko po jeho zvolení obletelo svet video, na ktorom ešte ako arcibiskup kľačí a prijíma požehnanie od protestantského zhromaždenia. „Dokonca aj s agnostikom a jeho pochybnosťami sa môžeme spolu pozerať na nebo a hľadať transcendentno. Každý sa modlí podľa svojej tradície. Aký je v tom problém?“ vysvetlil svoj postoj v knihe rozhovorov O nebi a zemi, kde je jeho diskusným partnerom práve rabín Skorka (viac v rámčeku). S evanjelikálnymi pastormi sa spoločne modlil aj v čase, keď už zastával pápežský úrad.

Zmierená rozmanitosť

Keď pápež František pred rokom navštívil luteránsky kostol v Ríme, do ktorého v minulosti zavítal aj Ján Pavol II. a Benedikt XVI., vyzval k prehodnoteniu osobnosti Martina Luthera. Protestanti tlieskali, ultrakonzervatívci zúrili. Pripomienka 500. výročia reformácie za účasti Františka tak bola vnímaná ako akýsi lakmusový papierik.

Prečítajte si aj
Americký kardinál požiadal protestantskú pastorku, aby mu na čele urobila znak kríža Zdieľať

Zdá sa, že Františkovi sa podarilo neľahkú pozíciu ustáť. Jeho vyjadrenia pozitívne ocenil aj známy kňaz Ulf Ekman, ktorý patril medzi najznámejších švédskych pastorov, kým pred dvoma rokmi neprestúpil do katolíckej cirkvi. Pápež sa v podstate držal svojho dávnejšieho vyjadrenia o „zmierenej rozmanitosti“.

„Nepredpokladám, že by sa nateraz dalo uvažovať o jednotnosti alebo o úplnej jednote, ale o zmierenej rozmanitosti, čo znamená kráčať spoločne, modliť sa a pracovať spoločne a spoločne hľadať stretnutie v pravde,“ povedal ešte ako kardinál v knižnom rozhovore so Sergiom Rubinom a Francescou Ambrogettiovou.

Kardinál Bergoglio o prijatí požehnania od protestantov

Keď ma po prvý raz protestanti pozvali na jedno zo svojich stretnutí v Luna Parku, štadión bol plný. V ten deň sa prihovoril jeden katolícky kňaz a jeden protestantský pastor. Každý predniesol dva príhovory na striedačku, s obedňajšou prestávkou na zjedenie zopár chlebíčkov. V jednej chvíli protestantský pastor všetkých požiadal, aby sa modlili za mňa a za moju duchovnú službu. Spýtal sa ma, či súhlasím, aby sa za mňa modlili, a odpovedal som mu, že – pochopiteľne – súhlasím. Keď sa za mňa modlili, ako prvé mi napadlo kľaknúť si – je to typický katolícky postoj – aby som prijal modlitbu a požehnanie od siedmich tisícov prítomných.

Nasledujúceho týždňa bol v jednom časopise titulok: „Buenos Aires. Uprázdnený stolec. Arcibiskup sa dopustil apostázy.“ Modliť sa spolu s inými pre nich znamenalo odpadlíctvo. Dokonca aj s agnostikom a jeho pochybnosťami sa môžeme spolu pozerať na nebo a hľadať transcendentno. Každý sa modlí podľa svojej tradície. Aký je v tom problém?

Jorge Mario Bergoglio – Abraham Skorka: O nebi a zemi (Kumran 2013)  

Pápež František vo Švédsku priamo naznačil, v čom by mala byť prehodnotená Lutherova osoba. Minimálne dvakrát zdôraznil, že za rozdelením do veľkej miery stáli dobové politické okolnosti. „Na začiatku Luther vyjadroval reformné gesto v ťažkom okamihu pre cirkev. Luther chcel podať liek na komplexnú situáciu,“ povedal pápež, podľa ktorého sa „toto gesto aj kvôli politickým okolnostiam, pomyslime na cuis regio eius religio (koho panstvo, toho náboženstvo), stalo ,stavom´ oddelenia, a nie ,procesom´ reformy celej cirkvi, ktorá je, naopak, kľúčová, lebo cirkev je semper reformanda (stále sa obnovuje)“.


Pápež František sa objíma s generálnym tajomníkom Svetovej luteránskej federácie Martinom Jungeom počas ekumenickej modlitby v luteránskej katedrále vo švédskom meste Lund. Foto – TASR/AP 

Okrem úsilia o reformu pápež na Lutherovi ocenil aj kladenie dôrazu na Božie slovo (Sväté písmo) a Božiu milosť. „V koncepte ,iba z Božej milosti´ sa nám pripomína, že Boh je vždy iniciatívny a predchádza akúkoľvek ľudskú odpoveď v tej istej chvíli, keď sa snaží túto odpoveď vyvolať. Náuka o ospravodlivení teda vyjadruje podstatu ľudskej existencie pred Bohom,“ povedal František počas ekumenickej modlitby vo švédskom meste Lund.

V zhode s výzvou škandinávskych biskupov však pápež ani raz nehovoril o oslave výročia reformácie, ale o pripomienke, ktorá je priestorom pre kajanie a prosbu o odpustenie.

Jednou vetou

Počas víkendu sa v Ríme uskutočnilo Jubileum väzňov v rámci slávenia Svätého roka milosrdenstva.

Pápež František prijal účastníkov stretnutia tzv. ľudových hnutí najmä z Latinskej Ameriky.

V Albánsku blahorečili 38 mučeníkov z obdobia komunistického prenasledovania.

Pápež František prijal približne 200 členov Habsburskej rodiny pri príležitosti jubilejnej púte do Ríma.

Svätý Otec slávil omšu za kardinálov a biskupov, ktorí zomreli počas uplynulého roku.


Svätý Otec sa v novembri modlí za krajiny, ktoré prijímajú utečencov. 

Pápež František prijal zástupcov rôznych náboženstiev, ktorí sa angažujú v charitatívnych dielach ako prejavoch milosrdenstva.

V deň Pamiatky zosnulých pápež František slávil svätú omšu za zosnulých na rímskom cintoríne Prima Porta, kde sa nachádza aj hrobka Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo