Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. november 2016

Znalec pápeža Františka na Slovensku: Veriacim chce prinavrátiť radosť z viery

Popredný nemecký teológ a jezuita Michael Sievernich sa na teologickej konferencii v Košiciach pokúsil odpovedať na otázku, prečo je pre súčasného pápeža taká dôležitá cnosť radosti.

Znalec pápeža Františka na Slovensku: Veriacim chce prinavrátiť radosť z viery


Profesor pastorálnej teológie, emeritný dekan teologickej fakulty v Mainzi a jezuita Michael Sievernich je priateľom a popredným znalcom myslenia pápeža Františka. Foto – Wikipedia 

Jednou z najkrajších myšlienok Nového zákona je podľa Sievernicha výrok apoštola Pavla: „Nie že by sme chceli panovať nad vašou vierou, ale prispievať k vašej radosti“ (2 Kor 1, 24). U mnohých katolíkov sa však vytratila radosť z morálneho učenia cirkvi, pričom obe biskupské synody o rodine, ktoré zvolal pápež v rokoch 2014 a 2015, boli pokusom zvrátiť tento stav. „Preto sa synoda zasadzovala za nový, primeraný a pozitívny jazyk o manželstve, priateľstve a sexualite,“ povedal profesor Sievernich v prednáške s názvom Od biskupskej synody k apoštolskému listu Amoris laetitia s podtitulom Prečo si pápež váži radosť.

Sievernich poukázal na to, že oba kľúčové dokumenty pápeža Františka – Evangelii gaudium (Radosť evanjelia) a Amoris laetitia (Radosť lásky) – odkazujú na tú istú cnosť. „Pápežov jazykový štýl je blahodarný, nie vylučujúci alebo odsudzujúci, ale pozývajúci a vo svojom tóne úctivý. Je to jazyk uznania toho druhého,“ zdôraznil Sievernich, ktorý sa ako prizvaný odborník zúčastnil na biskupskej synode o rodine v roku 2015.


Prednáška profesora Sievernicha sa konala koncom októbra na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Košiciach. 

Pápežovi Františkovi je podľa Sievernicha blízky jazyk a postoj pápeža Jána XXIII. „Pri otvorení Druhého vatikánskeho koncilu vo svojom epochálnom príhovore Gaudet mater Ecclesia navrhol taký učiteľský úrad, ktorý sa má zrieknuť odmietania a odsudzovania a niesť v sebe predovšetkým pastorálne črty,“ uviedol Sievernich. „Teraz Kristova nevesta uprednostňuje používanie lieku milosrdenstva namiesto používania zbraní prísnosti,“ zopakoval pápež František slová Jána XXIII. v bule Misericordiae vultus, ktorou vyhlásil Svätý rok milosrdenstva.

Dôvodom pozvania Michaela Sievernicha na Slovensko je dôverná znalosť myslenia súčasného pápeža. „S Jorgem Bergogliom spolupracoval koncom 80. rokov počas jeho študijného pobytu v Nemecku. Dokonca mal byť školiteľom Bergogliovej doktorskej práce. Neskôr ako hosťujúci profesor pôsobil v Buenos Aires a taktiež je autorom viacerých kníh o pápežovi Františkovi,“ povedal Róbert Lapko, ktorý bol organizátorom konferencie Amoris laetitia: biblické a pastorálne aspekty, na ktorej Sievernich vystúpil ako hlavný hosť. Podujatia pripravilo Centrum pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta a Teologická fakulta Katolíckej univerzity v Košiciach.

 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.