Tak umierali pápeži (Vatikánska sedma)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tak umierali pápeži (Vatikánska sedma)

Telo pápeža Pavla VI. vystavené v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne. Foto - Wikipedia

Aj keď hlavy katolíckej cirkvi zvyčajne zomierajú priamo vo Vatikáne, nie vždy je to tak. V 20. storočí až dvaja pápeži zomreli mimo Večného mesta.

Pius XII. a Pavol VI. zomreli v Castel Gandolfe, kde sa nachádza Apoštolský palác, ktorý pápeži využívali ako letné sídlo. František, ktorý upustil od tejto tradície, dal palác s priľahlými záhradami k dispozícii verejnosti. Smrť oboch pápežov spájala duchovná príprava na tento okamih.

Pius XII.: médiá oznámili smrť predčasne

Už dva roky pred svojou smrťou sa Pius XII. zdôveril rehoľnej sestre a blízkej spolupracovníčke Pascaline Lehnertovej, že požiadal Boha, aby posledný deň mohol prežiť pri vedomí. Jeho životná púť dospela do finále 5. októbra 1958. V tento deň ešte prijal viac ako dve tisícky notárov, ktorým predniesol 20-minútový príhovor. Podvečer sa vyklonil z okna, aby požehnal zhromaždených veriacich. Tí ho videli naposledy.

Na druhý deň ráno pápeža zasiahla mozgová mŕtvica, v kóme prijal pomazanie nemocných. Popoludní sa mu prekvapivo vrátilo vedomie, ale sestre Pascaline pošepol, že sú to jeho posledné chvíle. Keď 7. október strávil v modlitbe a počúvaním Beethovenovej Prvej symfónie, v paláci zavládol mierny optimizmus. Nezdieľala ho len sestra Pascalina.


Pius XII. na sklonku svojho pontifikátu v 50. rokoch minulého storočia. Foto – Wikipedia

V nasledujúci deň Pius XII. upadol do agónie. O 11.11 tlačová agentúra vydala správu, že pápež zomrel. Informáciu za krátky čas priniesli talianske denníky, ktoré už mali pripravené špeciálne vydanie venované smrti pápeža. Pius XII. pritom žil ešte viac ako pol dňa – zomrel 9. októbra o 3.52 nadránom vo veku 82 rokov.

Po jeho smrti sa odohrali dve škandalózne udalosti – o obe sa postaral pápežov osobný lekár Riccardo Galeazzi-Lisi, ktorý pri balzamovaní tela použil vlastnú alternatívnu metódu, ktorá spôsobila zrýchlený rozklad tela. Neskôr dokonca predal médiám fotky Pia XII. v predsmrtnej agónii a bezprostredne po smrti. Za tento skutok ho vylúčili z lekárskych profesijných organizácií a Piov nástupca Ján XXIII. mu zakázal zdržiavať sa na území Vatikánu.  

Pavol VI.: deň pred smrťou sledoval kovbojku

Blahoslavený Pavol VI. sa utiahol do Castel Gandolfa niekoľko dní pred svojou smrťou. Fyzické bolesti spôsobené artrózou sprevádzali vnútorné trápenia. Musel sa prizerať nielen únosu a vražde talianskeho kresťanskodemokratického premiéra a svojho osobného priateľa Alda Mora, ktorého popravila teroristická organizácia Červené brigády, ale aj schváleniu zákona o potratoch v talianskom parlamente.


Pavol VI. sa zdraví s arcibiskupom Karolom Wojtyłom, budúcim pápežom Jánom Pavlom II. Foto – TASR/AP

Poslednýkrát sa na verejnosti ukázal 1. augusta 1978 počas návštevy kostola sv. Jozefa v neďalekom mestečku Frattocchie, kde sa chcel pomodliť pri hrobe kardinála Giuseppeho Pizzarda, a na druhý deň počas poslednej generálnej audiencie. Po oba dni ho už trápila horúčka. Napriek tomu ešte 3. augusta súkromne prijal nového talianskeho prezidenta Sandra Pertiniho. Stav 80-ročného pápeža sa medzitým zhoršil – k teplotám sa pridala aj infekcia močových ciest.  

Napriek tomu si 5. augusta ešte pozrel časť kovbojky, ktorú dávali v televízii. Tento žáner obľuboval pápežov osobný tajomník Pasquale Macchi. „Pavol VI. nesledoval dej, ale veľmi sa mu páčili kone. Keď teda dávali kovbojky, monsignor Macchi sledoval film a Pavol VI. sa pozeral iba na scény s koňmi,“ zaspomínal si John Magee, ktorý bol ďalším tajomníkom Pavla VI. a neskôr aj Jána Pavla I. a Jána Pavla II.

V nedeľu 6. augusta sa Pavol VI. zobudil s vysokou horúčkou – chvíľami dosahovala až 44 stupňov. Aj keď už nevládal verejne predniesť pripravený príhovor pred modlitbou Anjel Pána, v kaplnke, ktorá susedí s pápežskou spálňou, sa pomodlil aspoň súkromne. „V tento veľký deň Premenenia Pána som Anjel Pána obetoval za všetkých veriacich cirkvi,“ boli jedny z jeho posledných slov. Popoludní už pápeža premohla triaška.

Prečítajte si aj
Takto umieral pápež Ján Pavol II. Zdieľať

Večer sa ešte zapojil do slúženia omše, ale po prednesení eucharistickej modlitby dostal infarkt. Udelili mu pomazanie nemocných a o 21.41 vo veku 80 rokov v tichosti zomrel. „Túžil dobre zomrieť, viackrát mi zopakoval: ,Pomôž mi dobre zomrieť.´ Chcel zomrieť bez spôsobenia starostí cirkvi,“ povedal neskôr pápežov sekretár Macchi.


Benedikt XVI. 28. februára 2013 naposledy pozdravuje veriacich. Niekoľko minút nato sa jeho pontifikát skončil. Foto – TASR/AP

Okrem Pia XII. a Pavla VI. strávil v Castel Gandolfe posledné chvíle v úrade, ako aj nasledujúce týždne, emeritný pápež Benedikt XVI. „Viete, že tento môj dnešný deň je iný ako predošlé, nie som viac Najvyšším veľkňazom Katolíckej cirkvi, od ôsmej hodiny večer už ním viac nie som. Som jednoduchým pútnikom, ktorý začína posledný úsek svojho putovania na tejto zemi,“ povedal Benedikt XVI. z okna Apoštolského paláca v posledných chvíľach svojho pontifikátu.

Jednou vetou

V Ríme sa konalo Jubileum sociálne vylúčených osôb v rámci Svätého roku milosrdenstva, prijal ich aj pápež František.

Na poslednej jubilejnej audiencii pápež poďakoval tisíckam dobrovoľníkov, ktorí pomáhali počas Svätého roku milosrdenstva.

Pápež František zaslal posolstvo účastníkom konferencie o zriedkavých chorobách, ktorá sa konala vo Vatikáne.

V rámci tzv. piatkov milosrdenstva sa pápež stretol s odídenými kňazmi a ich rodinami.

„Nechcem vynášať súdy nad ľuďmi a politikmi. Chcem iba pochopiť, aký dosah má ich počínanie na utrpenie chudobných a vylúčených,“ reagoval pápež František na zvolenie Donalda Trumpa za amerického prezidenta.

Pápež František prijal účastníkov plenárneho zasadania Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov.

Počas vianočných sviatkov bude Námestie sv. Petra zdobiť strom z talianskych Álp a betlehem z Malty.

Svätá stolica reagovala na údajné biskupské vysviacky v Číne bez súhlasu Svätého Otca.

Vo Francúzsku prebiehal deň modlitieb a pôstu za obete sexuálneho zneužívania.

„Obchodovanie s ľuďmi predstavuje skutočný zločin proti ľudskosti,“ povedal pápež rehoľným sestrám, ktoré sa angažujú v boji proti obchodovaniu s ľuďmi.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo