Menovaný nový prefekt kongregácie pre rehole

Pápež Benedikt XVI. dnes prijal abdikáciu slovinského kardinála Franca Rodého na pozíciu prefekta Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Na jeho miesto menoval brazílskeho arcibiskupa Joãa Braz de Aviza. Informovalo o tom Tlačové stredisko Svätej stolice.

Kardinál Rodé (na obr.) dosiahol kánonický vek 75 rokov, kedy je každý cirkevný hierarcha povinný abdikovať na svoju funkciu, už v septembri 2009. Benedikt XVI. sa však rozhodol ponechať ho naďalej vo funkcii.

Rodák z Ljubljany bol za kňaza vysvätený v roku 1960. Do služieb rímskej kúrie vstúpil v roku 1987 ako sekretár už zaniknutého Sekretariátu pre neveriacich. V roku 1993 sa stal sekretárom Pápežskej rady pre kultúru. Pápež Ján Pavol II. ho o štyri roky neskôr menoval za arcibiskupa Ljubljany. Späť do Ríma ho povolal v roku 2004, kedy bol poverený vedením Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. V roku 2006 ho Benedikt XVI. menoval za kardinála.

Nový prefekt, ktorý v apríli dovŕši 64 rokov, je rodákom z brazílskeho mesta Matra. V rímskej kúrii je nováčikom, keďže doteraz pôsobil len v Brazílii, naposledy ako arcibiskup hlavného mesta Brasília. Momentálne je jediným zástupcom tejto najväčšej katolíckej krajiny v rímskej kúrii. Ako nový šéf vatikánskej kongregácie má istotu menovania za kardinála počas najbližšieho konzistória.

Imrich GazdaPozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo