Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
14. november 2016

Čo vás čaká na Hanusových dňoch v Prešove od 17. do 23. 11. 2016?

V tomto roku ide už o 18. ročník festivalu a druhý ročník, ktorý sa uskutoční na území mesta Prešov. Hlavnými rečníkmi, v diskusiách o tom, aký by v spravodlivej spoločnosti mal byť vzťah medzi slobodou a solidárnosťou, budú Georg Milbradt (DE), Maciej Zięba (PL) a Marcel Klimek (SK).
Čo vás čaká na Hanusových dňoch v Prešove od 17. do 23. 11. 2016?

 

Občianske združenie Fórum pre kultúru v spolupráci s nadáciou Konrada Adenauera a pod záštitou primátorky Prešova, Andrey Turčanovej, pripravilo pri príležitosti 27. výročia Novembrovej revolúcie ďalší ročník festivalu Hanusove dni so sériou prednášok na tému ekonomickej slobody.

Hanusove dni, akademický festival diskusií a prednášok, ktorý otvára kľúčové otázky našej doby, sa koná v čase, keď si pripomíname znovunadobudnutie slobody po temnom období komunistickej neslobody. Odkaz Novembra chce festival napĺňať kultivovaním verejného diskurzu, podporou zdravej plurality a osobnej angažovanosti, lebo sloboda a demokracia v spoločnosti nie sú samozrejmosťou.

V tomto roku ide už o 18. ročník festivalu a druhý ročník, ktorý sa uskutoční na území mesta Prešov. Hlavnými rečníkmi, v diskusiách o tom, aký by v spravodlivej spoločnosti mal byť vzťah medzi slobodou a solidárnosťou, budú Georg Milbradt (DE), Maciej Zięba (PL) a Marcel Klimek (SK).

PROFILY HOSTÍ:

Prof. Dr. Georg Milbradt je nemecký ekonóm a politik. Bývalý minister financií a neskôr ministerský predseda v spolkovej republike Sasko. Člen CDU a spolupracovník Angely Merkel. V roku 2004 bol vyhlásený za Ministerského predsedu roka. Bol priamo zodpovedný za transformáciu centrálne plánovaného hospodárstva Východného Nemecka na trhové hospodárstvo. Do Prešova príde, aby predstavil špecifiká a výhody Nemeckého ekonomického modelu, tzv. Sociálneho trhového hospodárstva. Ide o úspešný hospodársky a spoločenský model, ktorý sa riadi jasnými pravidlami, a ktorému Nemecko vďačí za hospodársky zázrak po druhej svetovej vojne a následne niekoľko desaťročí stability a prosperity. Odolnosť tohto modelu sa potvrdila aj počas finančnej a hospodárskej krízy v rokoch 2008/2009.

Dr. Maciej Zięba, OP je poľský dominikánsky kňaz, v čase totality disident a aktívny člen protirežimovej „Solidarnośći“, člen programovej rady Centra Myśli Jana Pawła II. vo Varšave, prednášajúci na viacerých vysokých školách. Jeho špecializáciou je hospodárska etika a Sociálna náuka Cirkvi. Je autorom niekoľkých kníh s témou vzťahu kresťanstva a politicko-ekonomického systému, jednu z nich vytvoril spolu s Michaelom Novakom, významným americkým filozofom a novinárom slovenského pôvodu. Rovnako aj v Prešove sa budeme spolu s ním zamýšľať nad vzťahom kresťanskej morálky a hospodárstva vo svetle najvýznamnejších sociálnych encyklík pápežov – Leva XIII., Jána Pavla II. a Františka. Je kapitalizmus morálny? Čo je to solidarita a aké má miesto v trhovom hospodárstve? Posunula sa katolícka sociálna náuka nástupom pápeža Františka doľava?

Ing. Marcel Klimek, slovenský ekonóm, bankár a bloger. Je autorom dvoch pozoruhodných publikácií, kde ponúka konkrétne riešenia revitalizácie slovenského hospodárstva. V Prešove budeme s Marcelom Klimekom diskutovať o tom, aké sú úskalia a príležitosti aplikácie úspešného nemeckého modelu na Slovensku.

 

PROGRAM AKADEMICKÉHO FESTIVALU HANUSOVE DNI 2016

Inzercia

17.11. ŠTVRTOK
18:30 Otvorenie Hanusových dní: Piesne Karla Kryla v podaní Viki Olejárovej
Príhovory prizvaných hostí k 27. výročiu pádu totalitného režimu
Vzhľadom na kapacitné obmedzenie R.S.V.P. hanusovedni@gmail.com
Miesto: Caraffova väznica, Floriánova 2, Prešov

18.11. PIATOK
19:00 Svetlo z podzemia – nočný výstup na Kalváriu.
Netradičná spomienka na obete totalitných režimov
Miesto: Zraz pred Jezuitmi.

21. 11. PONDELOK
10:00 Prednáška Prof. Dr. Georga Milbradta na UPJŠ v KE: Nemecký model sociálne spravodlivého trhového hospodárstva a politika postavená na pravidlách.
Miesto: Historiská Aula UPJŠ v Košiciach, Šrobárova 2

22. 11. UTOROK
8:30 Konferencia o ekonomickom rozmere slobody / Prednášky a diskusia
Prof. Dr. Georg Milbradt: Nemecký model sociálne spravodlivého trhového hospodárstva a politika postavená na pravidlách.
Ing. Marcel Klimek: Aplikácia nemeckého modelu na Slovensku: príležitosti a úskalia
Rezervácie pre organizované skupiny na hanusovedni@gmail.com
Miesto: PKO Čierny orol, Hlavná 50, Prešov 

13:00 Pietna spomienka na obete komunistického režimu
Kladenie vencov a príhovory zástupcov Konfederácie politických väzňov Slovenska
Miesto: Pamätná tabula na Hlavnej 72, Prešov

23.11. STREDA
9:30 Maciej Zieba O.P.:  Je kapitalizmus morálny? Úvod do sociálnej  náuky cirkvi

Miesto: Aula Gréckokatolíckej teologickej fakulty PU v Prešove, Biskupa Gojdiča 2
 

Bližšie info:

hanusovedni@gmail.com
www.forumprekulturu.org
www.facebook.com/hanusovedni

 

Odporúčame

Prezidentov kocúr

Prezidentov kocúr

V čítaní na nedeľu prinášame úryvok z románu, ktorý nás zavedie do exotického Sochumi v dnešnej separatistickej Abcházskej republike. More tu vraj pení ako pohár šampanského.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.