Rok milosrdenstva uzavrelo menovanie kardinálov. Benedikt XVI. neprišiel (Vatikánska sedma)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rok milosrdenstva uzavrelo menovanie kardinálov. Benedikt XVI. neprišiel (Vatikánska sedma)

Pápež František zatvára svätú bránu na Bazilike svätého Petra vo Vatikáne. Foto - TASR/AP

Menovanie nových kardinálov bolo poslednou veľkou udalosťou Svätého roka milosrdenstva, ktorý vyvrcholil uplynulú nedeľu. Benedikt XVI. neprišiel, tak sa František s čerstvými kardinálmi vybrali za ním.

Sedemdesiattisíc ľudí na Námestí sv. Petra, medzi ktorými boli aj dve stovky Slovákov, v nedeľu predpoludním sledovalo, ako Svätý Otec zatvoril mohutnú svätú bránu na svätopeterskej bazilike. Na slávnosť Krista Kráľa týmto aktom symbolicky uzavrel slávenie mimoriadneho Svätého roka milosrdenstva. Katolícka cirkev ho prežívala od 8. decembra 2015.

„Aj keď sa zatvorí svätá brána, pre nás ostáva stále otvorená tá pravá brána milosrdenstva, ktorou je Kristovo Srdce. Z prebodnutého boku Vzkrieseného vyviera až do konca vekov milosrdenstvo, útecha a nádej,“ povedal v homílii pápež František. „Tento rok milosrdenstva nás pozval k tomu, aby sme znova objavili stred, vrátili sa k podstate. Tento čas milosrdenstva nás pozýva pozerať na pravú tvár nášho Kráľa, tú, ktorá žiari vo Veľkej noci, a znova objaviť mladú a krásnu tvár Cirkvi, ktorá žiari vtedy, keď pohostinne prijíma, keď je slobodná, verná, chudobná v prostriedkoch a bohatá na lásku, keď je misionárska.“

Slávnostnú omšu s pápežom celebrovali aj 16 novovymenovaní kardináli či arcibiskup Rino Fisichella, ktorý bol z pozície predsedu Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie zodpovedný za Rok milosrdenstva.

Prečítajte si aj
Narkomani, utečenci, prostitútky. Pápež prežil nezvyčajné piatky Zdieľať

Na konci slávnosti Svätý Otec podpísal apoštolský list Misericordia et misera, v ktorom vyzval k prežívaniu milosrdenstva aj po skončení svätého roka. Osobne ho potom odovzdal rôznym skupinám veriacim, medzi ktorými boli napríklad dvaja arcibiskupi (Luis Antonio Tagle z Manily a Leo William Cushley zo Škótska), kňazi z Konga a Brazílie, trvalý diakon Rímskej diecézy s rodinou, rehoľné sestry z Mexika a Južnej Kórey, trojgeneračná rodina, snúbenecký pár či zástupcovia chorých a hendikepovaných. 

Už pred týždňom zatvorili sväté brány aj na zvyšných troch pápežských bazilikách – sv. Jána v Lateráne, Panny Márie Väčšej a sv. Pavla za hradbami. Počas uplynulých nedieľ sa zatvorili aj brány milosrdenstva v približne stovke slovenských kostolov. Záver roka milosrdenstva u nás sprevádzala aj iniciatíva Trojbodka milosrdenstva, ktorú pripravila Komunita sv. Egídia.

Jeden neprišiel

Ukončeniu Roka milosrdenstva v sobotu predchádzalo kreovanie 17 nových kardinálov, ktorých mená pápež oznámil ešte začiatkom októbra. Bolo to tretie kardinálske konzistórium počas Františkovho pontifikátu, po ktorom sa počet členov kardinálskeho zboru rozrástol na 228, z ktorých 121 patrí medzi kardinálov – voliteľov.


František blahoželá novomenovanému venezuelskému kardinálovi Baltazarom Enriquemu Porrasovi Cardazovi. Foto – TASR/AP

Biret, prsteň a dekrét o titulárnom chráme (každý kardinál sa stáva „kňazom“ alebo „diakonom“ Rímskej diecézy a do správy dostáva jeden z miestnych chrámov) si kvôli veku a zdravotnému stavu osobne neprebral len kardinál z Lesotha Sebastian Koto Khoarai. Kardinálske insígnie mu v najbližších dňoch odovzdá juhoafrický apoštolský nuncius Peter Brian Wells.

Medzi novovymenovanými kardinálmi najväčšiu pozornosť pútal 88-ročný albánsky kňaz a obeť komunistického režimu Ernest Simoni, ktorý sa stal kardinálom bez predchádzajúcej biskupskej vysviacky.

Prečítajte si aj
Pápež František reaguje na kritikov: Veci nie sú čierno-biele Zdieľať

Aj počas týchto slávnostných okamihov vo vzduchu viselo napätie medzi pápežom a skupinkou nespokojných kardinálov vedených Američanom Raymondom Leom Burkem. V príhovore k novovymenovaným kardinálom František hovoril aj o polarizácii a symptómoch nevraživosti, čím mohol narážať aj na svojich kritikov. Vatikanista Marco Tossatti si myslí, že práve pre dusnú atmosféru sa neuskutočnilo pracovné stretnutie pápeža s kardinálskym zborom, ktoré zvykne predchádzať slávnostnému menovaniu.

Aj keď emeritný pápež Benedikt XVI. bol pozvaný na obe významné udalosti, uprednostnil ich sledovanie v televízii. Pápež František sa preto rozhodol pre nezvyčajný krok – s novovymenovanými kardinálmi nasadli do dvoch minibusov a vybrali sa navštíviť emeritného pápeža v kláštore Mater Ecclesiae vo Vatikánskych záhradách, kde žije po odchode z Petrovho stolca.

Slová pápeža k novým kardinálom (úryvok z homílie)

Naša doba je charakterizovaná silnými problémami a otázkami vo svetovom meradle. Prichodí nám prechádzať obdobím, v ktorom epidemicky nanovo povstáva v našich spoločnostiach polarizácia a vylúčenie ako jediný možný spôsob na vyriešenie konfliktov. (...)

Teda všetko a všetci začínajú mať príchuť nepriateľstva. Krok za krokom sa rozdiely menia na symptómy nevraživosti, hrozby a násilia. Koľko rán sa roztvára pre túto epidémiu nepriateľstva a násilia, ktorá sa vtláča do mäsa mnohých, ktorí nemajú hlas, lebo ich krik sa oslabil a zredukoval na ticho pre túto patológiu ľahostajnosti! (...)

Vírus polarizácie a nepriateľstva preniká našimi spôsobmi myslenia, cítenia a konania. Nie sme voči tomu imúnni a musíme si dávať pozor, aby taký prístup neuchvátil naše srdce, lebo by šiel proti bohatosti a univerzálnosti Cirkvi, ktorej sa môžeme rukou dotýkať v tomto Kardinálskom kolégiu. Pochádzame z ďalekých krajov, máme odlišné zvyky, farbu pleti, jazyky i sociálne podmienky; premýšľame odlišnými spôsobmi a aj vieru slávime odlišnými obradmi. A nič z tohto všetkého z nás nerobí nepriateľov, naopak, je to jedno z našich najväčších bohatstiev.

Zdroj: Tlačová kancelária KBS

Jednou vetou

Pápež František v nedeľu uzavrel mimoriadny Svätý rok milosrdenstva a podpísal apoštolský list Misericordia et misera.

Kardinálske kolégium sa rozšírilo o 17 mien, pápež František kreoval nových kardinálov.

Pápež František zavítal medzi účastníkov kurzu o novom procese nulity manželstva v sídle Rímskej roty.

Svätý Otec prijal patriarchu Východnej asýrskej cirkvi Mar Gewargisa III.

Pápež prijal účastníkov medzinárodnej konferencie Asociácií katolíckych podnikateľov, stretol sa aj so zástupcami Caritas Internationalis.

Svätý Otec zaslal videoposolstvo americkým biskupom pri príležitosti národného hispánskeho stretnutia.

Pápež František prijal nemeckú futbalovú reprezentáciu.

Svätý Otec sa stretol so špičkami Rímskej kúrie.

Kňaz José Luis Sánchez Ruiz, ktorého uniesli a mučili v mexickom štáte Veracruz, sa dostal na slobodu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo