Čerstvý vietor v arcidiecézach Los Angeles a Brusel

Z dôvodu dosiahnutia kánonického veku 75 rokov pred niekoľkými dňami abdikoval arcibiskup Los Angeles, kardinál Roger Michael Mahony. Na jeho miesto nastúpil rodený Mexičan, 59-ročný arcibiskup José Horacio Gomez. Troch nových pomocných biskupov dostala tento týždeň aj Bruselská arcidiecéza.

Historicky piatym pastierom piatich miliónov katolíkov najväčšej rímskokatolíckej arcidiecézy v USA, Los Angeles (California), sa stal jej doterajší arcibiskup – koadjútor, José H. Gomez (na obr.). Jeho menovania oznámil Vatikán tento utorok. Arcibiskup Gomez, člen Opus Dei, tak nahradí kardinála Rogera M. Mahonyho, ktorý svoj post zastával od roku 1985.

Los Angeles – môj domov
V deň svojich 75. narodenín, 27. februára, kardinál Mahony odfaxoval Benediktovi XVI. svoju rezignáciu. Krátko na to predsedal v miestnej Katedrále Našej Panej anjelov ďakovnej bohoslužbe. Podľa informácií Catholic News Agency sa jej zúčastnilo viac ako 3 500 veriacich. Počas liturgie kardinál slávnostne odovzdal biskupskú berlu novej hlave arcidiecézy, José H. Gomezovi. Ten sa oficiálne ujme úradu túto nedeľu inauguračnou omšou. „L. A. je teraz pre mňa domovom,“ povedal Gomez a poďakoval kardinálovi Mahonymu za 26 rokov služby arcidiecéze. Zdôraznil, že to bol práve Mahony, ktorý „nám ukázal, čím chce mať Kristus svoju cirkev – spoločenstvom kultúr a spoločenstvom svätých, jednou Božou rodinou pozostávajúcou z každej krajiny, rasy a jazyka“. Tým mal na mysli najmä početné španielsky hovoriace skupiny veriacich. Práve otázke imigrantov sa chce v budúcnosti ešte intenzívnejšie venovať emeritný arcibiskup.

Arcibiskup Gomez sa stal vôbec prvou hlavou arcidiecézy L. A. hispánskeho pôvodu. Za kňaza ho v roku 1978 vysvätil bývalý viedenský arcibiskup, kardinál Franz König. Od roku 2001 sa venoval pastoračnej práci: najprv ako pomocný biskup v Denveri, neskôr ako arcibiskup texaského San Antonia a od apríla 2010 ako arcibiskup – koadjútor v L. A. Arcibiskupské pálium si prevezme 29. júna na sviatok sv. Petra a Pavla v rámci osemdňovej púte, ktorú absolvuje spoločne so svojimi veriacimi. Po tom, ako emeritný arcibiskup Mahony dosiahne vek 80 rokov a stane sa kardinálom – nevoliteľom, možno očakávať menovanie jeho nástupcu za kardinála.

Nové opory bruselského arcibiskupa
Bruselský arcibiskup André Joseph Léonard bol menovaný do svojho úradu v januári 2010 ako odpoveď na škandály, ktoré otriasli bruselskou arcidiecézou počas pôsobenia kardinála Godfrieda Danneelsa. Léonard je známy tradicionalista a obdivovateľ tridentskej omše. Kvôli svojim konzervatívnym názorom a nekompromisnosti v otázke sexuálnych škandálov má prezývku „belgický Ratzinger“. Z titulu svojej funkcie zastáva tiež post prímasa Belgicka. Svoju dôveru mu Benedikt XVI. prejavil aj menovaním za člena nedávno zriadenej Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu. Podobne, ako Gomez v Kalifornii, aj Léonard sa radí medzi kandidátov kardinálskeho purpuru.

V jeho úsilí o reštauráciu bruselskej cirkvi mu budú pomáhať traja noví pomocní biskupi. Ich menovanie, ako zdôrazňuje Catholic News Agency, prichádza po zimnom období relatívneho pokoja a ticha v belgickej cirkvi.

Prvému z trojice, Jeanovi-Lucovi Hudsynovi (63) bude zverená starostlivosť o frankofónnu časť hlavného mesta. Jeho doterajšia činnosť spočívala v teologickej a pastoračnej formácii laikov, príprave trvalých diakonov či v kontakte s médiami. Jean Kockerols (52), ktorý pôsobil v kňazskom seminári či na Inštitúte teologických štúdií, bude zároveň generálnym vikárom arcidiecézy. Léon Lemmens (56), člen Komunity sv. Egídia, ktorý doteraz pracoval v Kongregácii pre východné cirkvi a ako rektor Belgického kolégia v Ríme, sa bude vo svojom novom pôsobisku venovať pastoračnej práci s holandsky hovoriacimi veriacimi. Všetci traja menovaní prijmú biskupskú konsekráciu začiatkom apríla v bruselskej bazilike Koekelberg.

Marián Sekerák

Foto: facebook.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo