Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
06. marec 2011

VATIKÁNSKA SEDMA: Nový Ježiš, stará liturgia a rytier Vareha

Dnešná Sedma je nielen o druhom dieli Benediktovho Ježiša Nazaretského, ktorý práve prichádza do kníhkupectiev a vzostupe tzv. tridentskej omše, ale aj o asi najznámejšom slovenskom „podnikateľovi“ Mikulášovi Varehovi. Už v najbližších dňoch sa v kníhkupectvách objaví druhé pokračovanie diela Benedi...

Dnešná Sedma je nielen o druhom dieli Benediktovho Ježiša Nazaretského, ktorý práve prichádza do kníhkupectiev a vzostupe tzv. tridentskej omše, ale aj o asi najznámejšom slovenskom „podnikateľovi“ Mikulášovi Varehovi.

Už v najbližších dňoch sa v kníhkupectvách objaví druhé pokračovanie diela Benedikta XVI. Ježiš Nazaretský, s podtitulom Od vstupu do Jeruzalema po vzkriesenie. O tom, že opäť pôjde o bestseller, niet pochýb. Z prvého dielu, ktorý vyšiel v roku 2007, sa predali asi tri milióny výtlačkov.

Kto zabil Ježiša?

„Čo sa skutočne stalo počas posledného týždňa pozemského života Ježiša z Nazareta? Bol Ježiš politickým revolucionárom? Kto bol skutočne zodpovedný za jeho smrť? A najmä, naozaj tento muž vstal z mŕtvych?“ Aj na tieto otázky, podľa vatikanistu denníka Il Giornale Andreu Tornielliho, ponúkne Benedikt XVI. svoje odpovede. Druhý diel jeho knihy, ktorá bude mať 380 strán, vyjde naraz v siedmich jazykoch: angličtine, nemčine, francúzštine, španielčine, taliančine, portugalčine a poľštine. V priebehu niekoľkých týždňov by mala byť preložená aj do slovenčiny. Podľa informácií, ktoré tento týždeň zverejnilo Tlačové stredisko Svätej stolice, sa kniha skladá z deviatich kapitol a epilógu a už tento štvrtok ju na tlačovej konferencii vo Vatikáne predstaví kardinál Marc Ouellet, prefekt Kongregácie pre biskupov a spisovateľ – germanista Claudio Magris.

„Nie je aktom učiteľského úradu, ale iba výrazom môjho osobného hľadania Pánovej tváre. Preto mi každý môže slobodne oponovať.“
Benedikt XVI. o svojej knihe Ježiš Nazaretský
Zdieľať

Druhý diel Ježiša Nazaretského bude určite nezabudnuteľný nielen pre čitateľov, ale svojím spôsobom aj pre pápeža. Pri jeho písaní počas letnej dovolenky v roku 2009 si pri páde v kúpeľni zlomil zápästie, čo spomalilo tempo jeho práce. A to najmä z dôvodu, že svoje diela pápež píše rukou, teda bez počítača. Počas minuloročného letného oddychu Benedikt XVI. pracoval už aj na treťom dieli, ktorý sa bude venovať Ježišovmu detstvu. Podľa vatikanistu talianskeho denníka Il Foglio Paola Rodariho by posledný zväzok nemal byť taký rozsiahly ako dva predchádzajúce, ale mal by len na niekoľkých desiatkach strán skompletizovať uvažovanie nad Ježišovým životom.

Ako pripomenula agentúra Zenit, druhý a tretí diel Ježiša Nazaretského sú spolu s nedávno vydanou knihou rozhovorov Svetlo sveta jedinými knihami, ktoré Benedikt XVI. napísal počas svojho pontifikátu.

Inzercia

Tridentská omša na vzostupe

Česká redakcia Vatikánskeho rozhlasu tento týždeň informovala o prieskume združenia Paix Liturgique, ktoré monitoruje slávenie predkoncilovej, tzv. tridentskej liturgie vo svete. Z aktuálneho prieskumu, ktorý zahŕňa 30 krajín z celého sveta, vyplýva, že v nich existuje 1444 kostolov, kde sa slávi táto mimoriadna forma liturgie. Okrem nich bolo v rámci prieskumu zaznamenaných 690 kostolov, ktoré spravuje nelegitímne Kňazské bratstvo sv. Pia X., tzv. lefébvristi. Z výskumu tak vyplýva, že od vydania motu proprio Summorum Pontificum, ktorým Benedikt XVI. v júli 2007 povýšil predkoncilovú omšu na mimoriadnu formu liturgie, sa slávi v trikrát väčšom rozsahu ako dovtedy.

K téme:
Tridentská omša je „in“ Zdieľať

Napríklad v susednej Českej republike sa jej veriaci môžu zúčastniť vo všetkých diecézach, spolu v 24 kostoloch. K jej sláveniu sa, na rozdiel od slovenských biskupov, odhodlal aj litoměřický biskup Jan Baxant. Okrem toho je nelegitímne slávená v štyroch kostoloch spravovaných lefébvristami. Na Slovensku sa táto forma liturgie pravidelne vysluhuje len v štyroch kostoloch Bratislavskej (Most, Vištuk) a Trnavskej arcidiecézy (Pribeta, Galanta). Viac tu. Každý deň, ráno o 7.00, je slávená aj v jednej z kaplniek Baziliky sv. Petra v Ríme. Prvýkrát od liturgickej reformy Druhého vatikánskeho koncilu tridentská omša „dobyla“ svätopeterskú baziliku v októbri 2009, keď ju za účasti 70 kňazov a asi 400 veriacich celebroval americký kardinál Raymond Leo Burke, prefekt Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry. Svätá stolica ju dokonca povolila sláviť aj lefébvristickej delegácii pred začiatkom historicky prvých vieroučných rozhovorov v októbri 2009. Viac tu.

Vareha nie je maltézskym rytierom

Na aktivity momentálne najznámejšieho slovenského „podnikateľa“ Mikuláša Varehu musel počas uplynulých dní reagovať nielen Daňový úrad či polícia, ale aj Zvrchovaný maltézsky rád. Médiá totiž zverejnili informáciu, že Vareha je ich členom. „Veľvyslanectvo Zvrchovaného vojenského špitálneho rádu sv. Jána z Jeruzalema, Rodosu a Malty týmto vyhlasuje, že pán Mikuláš Vareha nie je člen nášho Rádu, a teda nie je Maltézsky rytier. Zvrchovaný vojenský špitálny rád sv. Jána z Jeruzalema, Rodosu a Malty s ním nikdy nespolupracoval, nemá s ním žiadne kontakty, a nikdy nemal obchodné vzťahy s touto osobou,“ stojí vo vyhlásení maltézskych rytierov, ktoré vo štvrtok zverejnilo Veľvyslanectvo Zvrchovaného maltézskeho rádu na Slovensku.

Imrich Gazda

Odporúčame

Čerstvý vietor v arcidiecézach Los Angeles a Brusel

Čerstvý vietor v arcidiecézach Los Angeles a Brusel

Z dôvodu dosiahnutia kánonického veku 75 rokov pred niekoľkými dňami abdikoval arcibiskup Los Angeles, kardinál Roger Michael Mahony. Na jeho miesto nastúpil rodený Mexičan, 59-ročný arcibiskup José Horacio Gomez. Troch nových pomocných biskupov dostala tento týždeň aj Bruselská arcidiecéza. Hi...

VATIKÁNSKA SEDMA: Upratovanie v liturgii a kríza reholí

VATIKÁNSKA SEDMA: Upratovanie v liturgii a kríza reholí

Medializované informácie o posilnení kompetencií vatikánskej kongregácie pre liturgii pri „reforme liturgickej reformy“ opäť v niektorých kruhoch vyvolali zdesenie. Dôvod na radosť nemajú ani rehoľníci a rehoľníčky. Ich počet vo svete podľa čerstvej Pápežskej ročenky klesol. Pred niekoľkými týždňami...