Najväčšia diecéza sveta čaká nového správcu

Už o týždeň skončí svoje pôsobenie na čele Milánskej arcidiecézy kardinál Dionigi Tettamanzi. Kto bude viesť rozlohou i počtom veriacich najväčšiu diecézu na svete?

Výmena na milánskom arcibiskupskom stolci je zaujímavá z viacerých dôvodov. Prípady, kedy sú známe presné termíny „výmeny stráží“, sú ojedinelé. Súčasný milánsky arcibiskup, kardinál Tettamanzi (na obr.) dosiahol kánonický vek 75 rokov, kedy je každý cirkevný hierarcha povinný rezignovať na svoju funkciu, ešte 14. marca 2009. Benedikt XVI. sa však rozhodol ponechať ho naďalej v úrade. Ako však podotkol vatikanista denníka Il Giornale Andrea Tornielli, je „úplne neobvyklé“ vopred oznámiť presnú dĺžku „nadčasu“. V Tettamanziho prípade to boli dva roky.

Miláno je zároveň najväčšia katolícka diecéza na svete a v rámci Talianska, ale aj celej Európy, jedna z najdôležitejších. Podľa vatikanistu Tornielliho najdôležitejšia. Z tohto dôvodu podľa historika Alberta Melloniho platí, že kým v prípade výberu šéfa iných diecéz sa pápež spolieha na názor svojich spolupracovníkov, milánskeho arcibiskupa vyberá výlučne sám. V minulosti na čele tejto arcidiecézy, ktorá si uchováva vlastný ambroziánsky liturgický rítus, stáli aj také osobnosti ako svätý Ambróz, svätý Karol Boromejský, blahoslavený Alfredo Ildefonso Schuster či Giovanni Battista Montini, neskorší pápež Pavol VI.

S odchádzajúcim arcibiskupom sa veriaci nebudú lúčiť ľahko. „Tettamanzi je arcibiskup milovaný svojimi veriacimi, s ktorými v jednoduchosti zotrval po každej slávnosti a ktorého týždenník Famiglia Cristiana zvolil za ,Taliana roku 2010´ ako symbol ,cirkvi, ktorá sa neskrýva v posvätných palácoch starajúc sa o svoje vrecká. Vedie dialóg s každým a je starostlivý o posledných v spoločnosti´,“ charakterizoval ho vatikanista Tornielli.

Za najhorúcejších kandidátov na nového arcibiskupa sú považovaní dvaja uznávaní a zároveň populárni kandidáti: 69-ročný benátsky patriarcha Angelo Scola a o rok mladší predseda Pápežskej rady pre kultúru Gianfranco Ravasi. Práve jeho si už za svojho arcibiskupa vybral najväčší taliansky denník Corriere della Sera sídliaci v Miláne. Zaujímavosťou je, že biblista Ravasi nikdy neviedol žiadnu diecézu (platí to však aj o viacerých bývalých milánskych arcibiskupoch, napr. o Schusterovi, Montinim a Martinim) a je spomedzi talianskych kardinálov zaradzovaný medzi najhorúcejších kandidátov na nového pápeža. Na adresu benátskeho patriarchu Scolu zas vatikanista Tornielli dodáva, že kardináli bývajú presúvaní z jedného arcibiskupského sídla do iného len skutočne výnimočne. Prešiel tým aj samotný Tettamanzi, ktorého v roku 2002 poslal Ján Pavol II. z Janova do Milána.

Ako ďalší potenciálni kandidáti sa spomínajú Gianni Ambrosio (67), biskup Piacenzy, Luciano Monari (69), biskup Brescie, Diego Coletti (69), biskup Coma a Francesco Beschi (59), biskup Bergama. Zo súčasných Tettamanziho pomocných biskupov by najväčšie šance mohol mať Franco Giulio Brambilla (61).

Na adresu oboch topfavoritov však komentátor denníka La Repubblica Giancarlo Zizola dodáva, že obaja by museli podať demisiu z dôvodu dosiahnutia kánonického veku už o päť, resp. šesť rokov. „Preto sa domnievam, že Rím môže vybrať mladého outsidera, možno aj rehoľníka ako bol Schuster.“ V takom prípade by do úvahy pripadal súčasný kustód Svätej zeme, 47-ročný františkán Pierbattista Pizzaballa.

Imrich Gazda

Foto: biografieonline.it

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo