Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
19. 12. 2016, 13:19

Kresťania, moslimovia, židia. Ktorí veriaci sú najvzdelanejší?

Kým židia strávia v školských laviciach viac ako 13 rokov, moslimovia či hinduisti len necelých šesť.

Kresťania, moslimovia, židia. Ktorí veriaci sú najvzdelanejší?

Židia sú najdlhšie študujúcou náboženskou skupinou na svete. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Pew Research Center. Za nimi nasledujú kresťania a ľudia bez náboženskej príslušnosti.


Židovské deti a muži čítajú biblickú knihu Ester počas židovského sviatku Purim v izraelskom meste Bnej Brak. Foto - TASR/AP

Zistenia prestížneho amerického výskumného centra sú súčasťou prvej celosvetovej štúdie, ktorá sa zaoberá vzťahom vzdelanosti a príslušnosti k určitej náboženskej skupine. Z výsledkov vyplývajú veľké rozdiely vo vzdelanosti veriacich jednotlivých náboženstiev, ktoré sa ale vďaka globalizácii postupne zmenšujú.

Profesor Steven M. Cohen z Hebrew Union College ponúka zaujímavé vysvetlenie židovskej vzdelanosti. Tvrdí, že židovská tradícia vyžaduje gramotnosť nielen od náboženských lídrov, ale aj od ostatných veriacich, najmä mužov. „Židia potrebujú ovládať hebrejčinu, aby sa mohli modliť. Pri bohoslužbách je zvykom aktívne zapájanie, čo vyžaduje väčšiu znalosť textu,“ vysvetľuje Cohen.

Aj keď v aktuálnom rebríčku moslimovia a budhisti nedopadli najlepšie, práve tieto skupiny urobili v posledných rokoch najväčší vzdelanostný progres.

Portál Vatican Insider upozorňuje, že pri hodnotení výsledkov prieskumu je dôležité zohľadňovať regionálne rozdiely. Napríklad veľká časť židov žije v USA a Izraeli – dvoch ekonomicky rozvinutých krajinách s kvalitnou úrovňou vzdelávania. Naopak, pri nízkej vzdelanostnej úrovni hinduistov je potrebné mať na vedomí, že 98 percent z nich žije v rozvojových krajinách ako sú India, Nepál a Bangladéš.

Rozdiely sú však badateľné aj pri niektorých skupinách žijúcich v rovnakom regióne. Príkladom je subsaharská Afrika, kde kresťania dosahujú v priemere vyššiu úroveň vzdelania ako moslimovia. Podľa odborníkov je to dôsledok pôsobenia misionárov v koloniálnych časoch.

Prieskum priniesol aj ďalšie zaujímavé zistenia. V súčasnosti sa vzdelanie dostáva k dievčatám v porovnateľnej miere ako ku chlapcom, zatiaľ čo v minulosti naprieč všetkým náboženským skupinám dominovali chlapci.

Analýza takisto hovorí, že náboženské minority majú v priemere vyššiu vzdelanostnú úroveň ako nábožensky majoritná skupina. Osobitne to platí v prípadoch, keď členovia minority pochádzajú z ďalekej krajiny. Napríklad v USA, kde kresťania tvoria majoritnú časť populácie, je u hinduistov a moslimov pravdepodobnejšie, že dosiahnu pomaturitné vzdelanie, ako u kresťanov.

Odporúčame