Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
20. marec 2011

VATIKÁNSKA SEDMA: Pápež na cvičeniach, ženy medzi kardinálmi

Práve na meniny Benedikta XVI., ktoré si pripomenul včera, sa skončili týždenné duchovné cvičenia rímskej kúrie. Pápež sa so svojimi spolupracovníkmi pripravoval nielen na tohtoročné veľkonočné sviatky, ale aj na blížiace sa blahorečenie Jána Pavla II. Tomu bola prispôsobená téma, ktorá znela Svetlo...

Práve na meniny Benedikta XVI., ktoré si pripomenul včera, sa skončili týždenné duchovné cvičenia rímskej kúrie. Pápež sa so svojimi spolupracovníkmi pripravoval nielen na tohtoročné veľkonočné sviatky, ale aj na blížiace sa blahorečenie Jána Pavla II. Tomu bola prispôsobená téma, ktorá znela Svetlo Krista v srdci cirkvi. Ján Pavol II. a teológia svätých.

Cti kázať pápežovi a vatikánskym špičkám sa tento rok dostalo 63-ročnému francúzskemu karmelitánovi Francoisovi-Marie Lethelovi (na obr.). Profesor dogmatickej a spirituálnej teológie na Pápežskej teologickej fakulte Teresianum bol vo zvolenej téme nesporne doma, keďže sám je konzultorom Kongregácie pre kauzy svätých a autorom diela Teológia svätých (1989). Zaujímavosťou je, že pri prednáškach mužskému osadenstvu kládol osobitný dôraz na ženské svätice ako sú Terézia z Avily, Terézia z Lisieux, Katarína Sienská, Jana z Arcu či nedávno blahorečená 18-ročná tínedžerka Chiara Badano. Podľa karmelitána Lethela bol Ján Pavol II. „formovaný v škole svätých“, ktorí nie sú iba „príkladmi kresťanskej dokonalosti, ale najlepšími teológmi, teda znalcami Boha, aj keď neštudovali akademickú teológiu“.

Kazateľ aj zo Slovenska

Prvé duchovné cvičenia pre členov rímskej kúrie sa konali v roku 1925 za pápeža Pia XI., ktorý ich o štyri roky neskôr priamo nariadil v encyklike Mens nostra. Z adventného obdobia sa v roku 1964 presunuli na začiatok pôstu. Kazateľmi neboli len odborníci v tejto oblasti, jezuiti, ale aj kapucíni, redemptoristi, saleziáni či karmelitáni. Zo známych mien možno spomenúť nemeckého teológa Bernarda Häringa či kardinálov Martiniho, Cottiera, Schönborna, Špidlíka alebo Wojtylu, ktorý bol v roku 1976 vôbec prvým kardinálom, ktorý cvičenia viedol. V roku 1998 sa vo Vatikáne predstavil aj slovenský kardinál Ján Chryzostom Korec.

„Základná kritika inštitucionálnej cirkvi spočíva v tom, že jej klerikálny, vyslovene mužský establišment neotvoril dvere iným hlasom.“
jezuitský časopis America
Zdieľať

Samozrejme, v zozname slávnych mien nemôže chýbať súčasný pápež, ktorého však jeho predchodca „zlomil“ až na druhý pokus v roku 1983. Niekoľko rokov predtým ešte len biskup Ratzinger ponuku odmietol, nakoľko si nebol istý svojou taliančinou a francúzštinou.

Laici v kardinálskom kolégiu

So zaujímavým a nesporne provokačným nápadom vyšli koncom februára americkí jezuiti. Editoriál s názvom Laici blízko špičky? (Laity Near the Top?), ktorý vyšiel v ich časopise America, vyvolal širokú diskusiu nielen na jeho webovej stránke. Vychádzajúc z večnej tézy o kríze cirkvi navrhli riešenie, ktoré možno zhrnúť do obrazu sýteho vlka aj celej ovce. Na rozdiel od nemeckých a rakúskych teológov – memorandistov nepožadujú zdobrovoľnenie celibátu ani svätenie žien. „Základná kritika inštitucionálnej cirkvi spočíva v tom, že jej klerikálny, vyslovene mužský establišment neotvoril dvere iným hlasom,“ píšu americkí jezuiti. Na jednoduchú otázku „Ako začať?“ si vzápätí dávajú jednoduchú odpoveď: „Jedným návrhom je jednoducho zmeniť kánonické právo a umožniť laikom účasť v kardinálskom kolégiu.“

Inzercia

V druhej časti editoriálu svoj návrh upresňujú s tým, že popri kardinálskom kolégiu by sa mohlo vytvoriť obdobné kolégium laikov tvorené zástupcami rôznych spoločenských skupín: vedcami, umelcami, biznismenmi, robotníkmi, mužmi aj ženami, slobodnými i ženatými, starými aj mladými. Obe kolégiá by mali po 100 členov a spoločne by nielen radili pápežovi a pomáhali mu pri správe cirkvi, ale zúčastňovali by sa aj jeho voľby.

V tomto bode americkí jezuiti síce svoje uvažovanie ukončili, ale vo vzduchu nechali otvorenú závažnú otázku: Nebol by od aktívneho volebného práva už len krok k pasívnemu?

Imrich Gazda, Rím

Foto: youtube.com

Odporúčame

VATIKÁNSKA SEDMA: Jeho krv na naše deti

VATIKÁNSKA SEDMA: Jeho krv na naše deti

Médiá tento týždeň s prekvapením reagovali na slová Benedikta XVI. v čerstvo vydanom druhom dieli Ježiša Nazaretského, podľa ktorých Židia nenesú kolektívnu zodpovednosť za Ježišovu smrť. Je sa čomu čudovať? Benedikt XVI. spomína vo svojej knihe aj ďalšiu zaujímavú skutočnosť, ktorá však ostala nep...