Benedikt XVI. posvätil kostol sv. Korbiniána. Jeho medveďa má aj vo svojom erbe

Uplynulú nedeľu Benedikt XVI. v juhozápadnej časti Ríma posvätil nový chrám zasvätený bavorskému svätcovi Korbiniánovi. Tento kostol je zároveň titulárny pre súčasného arcibiskupa Mníchova a Freisingu, kardinála Reinharda Marxa.

„Je to štvrť, kde sa denne objaví nová rodina, má najvyššiu natalitu v Ríme. Je tvorená štyrmi tisíckami prevažne mladých rodín a dynamicky sa rozvíja taktiež výstavbou nových domov,“ povedal pre Vatikánsky rozhlas správca farnosti v rímskej časti Infernetto Antonio Magnotta. Novostavba má rozlohu približne 2 200 metrov štvorcových, pričom kapacita kostola je 300 miest na sedenie.

Na posviacke sa okrem miestneho farára zúčastnil aj kardinál Agostino Vallini, generálny vikár Rímskej diecézy, dvaja zo siedmych pomocných biskupov, Paolino Schiavon a Ernesto Mandara, sekretár Pápežskej rady pre laikov Josef Clemens, ako aj kardináli Reinhard Marx, arcibiskup Mníchova a Freisingu a jeho predchodca na tomto poste, kardinál Friedrich Wetter. Prítomnosť týchto nemeckých kardinálov nebola náhodná. Obaja sú spätí s arcidiecézou, ktorú v rokoch 1977 – 1982 viedol Joseph Ratzinger. Arcibiskupovi Marxovi, ktorý je vo veku 57 rokov najmladším kardinálom, bol navyše počas novembrového konzistória tento chrám určený ako titulárny. Kardinál kostolu venoval relikvie sv. Korbiniána a deťom z farnosti rozdal medailóny zobrazujúce svätca. Zároveň ich pozval k účasti na tzv. Korbinianfest, ktorý sa koná každý rok 20. novembra.

Patrón kostola, svätý Korbinián, bol pôvodom francúzsky mních, ktorého život je však spätý najmä s Bavorskom. Namiesto pustovníckeho života v Ríme, kam prišiel založiť kláštor, ho pápež Gregor II. vysvätil za biskupa a poslal do Bavorska. Práve s jeho putovaním do Ríma je spojená známa legenda, podľa ktorej medveď, ktorý roztrhal Korbiniánovho koňa, musel niesť jeho batožinu až do Ríma. Vyobrazenie osedlaného medveďa si Benedikt XVI. vybral do svojho biskupského a neskôr aj pápežského erbu.

Už v autobiografii Z môjho života, ktorá vyšla pri príležitosti 70. narodenín kardinála Ratzingera, sa objavilo porovnanie batožiny na medveďom chrbte so záťažou biskupského úradu. Tento obraz pripomenul pápež aj počas nedeľnej slávnosti.

„Dôverujúc jedinému Pánovi, tak ako každý deň doteraz, ostáva Benedikt XVI. verný svojmu medveďovi,“ napísal v editoriáli vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano šéfredaktor Giovanni Maria Vian.

Marián Sekerák, Imrich Gazda

Foto: vatican.va

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo