Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K Veci Svet kresťanstva
24. december 2016

Hľa, tvoj kráľ prichádza

Spýtajte sa sami seba, či ste dnes „vyrovnali Pánovi chodník,“ aby vstúpil do vašej duše. Práve klope. Otvorili sme mu?
Hľa, tvoj kráľ prichádza

Ilustračné foto: flickr.com (Chad Sparkes/CC BY-SA 2.0)

Tomáš Akvinský vo svojej adventnej kázni Ecce rex tuus venit tibi („Hľa, tvoj kráľ prichádza k tebe“) rozlišuje štyri spôsoby, ako k nám „prichádza“ Kristus: prvý „advent” či príchod je ten, keď k nám prišiel v tele, druhý keď nám prichádza do duše, tretí keď k nám prichádza v hodine smrti a štvrtý je jeho druhý príchod pri poslednom súde. Počas adventu sa pripravujeme na všetky štyri.

Istý priateľ mi referoval, ako jeho farár povedal veriacim, že advent nie je obdobím pokánia, ale časom radosti. Môj priateľ si okamžite pomyslel: „Otče, ak to nie je obdobie pokánia, prečo máte na sebe fialovú?“ To by už rovno mohol slúžiť pohrebnú omšu v čiernom a povedať: „Toto nie je smútočný čas. Je to čas radosti.“

V skutočnosti môže byť jedným i druhým: časom smútku zo straty milovaného človeka a radosti z prísľubu zmŕtvychvstania: smútku z dôvodu našej veľmi skutočnej ľudskej skúsenosti straty a radosti z dôvodu viery v skutočnosť prisľúbenia, ktoré presahuje chápanie ľudského rozumu. Môžu koexistovať. Rozumom vieme, že sme stratili čosi, čo nám je drahé, a predsa kdesi hlboko vo svojom strede, kde sa sotva poznáme, vďaka viere vieme, že naši milovaní žijú v Kristovi s Bohom a sú tu stále s nami, v nás a všade okolo nás v spoločenstve svätých.

Vtelenie nie je akési druhotriedne učenie. Stvoriteľ vesmíru, každého kvazaru, čiernej diery, atómu a kvarku sa stal skutočnou ľudskou osobou. Zdieľať

Podobne je i advent obdobím pokánia i časom radosti. Prichádza Kristus: to je dobrá správa. Pripravujeme sa „triezvosťou“ a „bdením“. Obdobie pokánia v očakávaní Kristovho príchodu môže byť veľmi radostnou záležitosťou. Obdobie stratené v opitosti a rozptýlení obvykle nie je.

Vianočné obdobie nám často pomáha pamätať, že máme „dávať almužny“. Mali by sme pamätať, aký je to dobrý pocit (a aké je to aj dobré), keď zase príde pôst.

Advent nie je len o príprave na malého Ježiška – aj keď na tom nie je nič zlé. Vtelenie nie je akési druhotriedne učenie. Stvoriteľ vesmíru, každého kvazaru, čiernej diery, atómu a kvarku sa stal skutočnou ľudskou osobou. Ak z tohto človek nepadne na svoj metafyzický zadok, tak už potom z ničoho.

No okrem prípravy na sviatok Vtelenia by sme sa tiež mali pripravovať na Kristov druhý príchod (parúzia). Preto sme mali v tomto období všetky tie čítania o „konci časov“, ak ste si všimli.

Vyhľadajte si v ktoromkoľvek diele moderného biblického výskumu „parúzia a sv. Pavol“ a pravdepodobne nájdete tvrdenie, že Pavol spočiatku veril v „bezprostrednú parúziu“ – že Kristus sa vráti skôr, než on, Pavol, zomrie – ale že si to neskôr rozmyslel. Nie je úplne jasné, či Pavol naozaj trpel týmto zmätkom alebo „sklamaním“, ktoré ľudia občas pripisujú tomu, že si to„uvedomil.“ Odložme však nateraz túto otázku bokom a spýtajme sa: „Prečo by Duch Svätý dovolil, aby v Pavlových listoch zostal tento zmätok (či už u samotného Pavla bol alebo nie)?“

Mohlo by byť dobré pripomenúť si Kristove slová o druhom príchode: „nik nevie dňa ani hodiny,“ „bdejte, buďte triezvi“: príde ako zlodej v noci. „Toto jedno nech vám je, milovaní, zjavné: že u Pána je jeden deň ako tisíc rokov a tisíc rokov ako jeden deň.“ (2 Pt 3,8; Ž 90,4) Ak je u Boha deň ako tisíc rokov, potom od vzkriesenia uplynuli len dva dni a on asi ešte nebude veľmi netrpezlivý. No pre Boha kvantového univerza, ktorý sa pohybuje v nanosekundách, by mohol druhý príchod nastať skôr, než dočítate tento článok – či toto slovo.

Je teda čosi dobré na dlhodobých perspektívach a zároveň na tom, byť pripravený teraz. Svojim študentom hovorievam: „Boh by mohol prísť pred koncom tejto hodiny... alebo o 10 000 rokov. Pripravte sa teda naňho už teraz, a predsa nie je ani zlý nápad študovať na záverečné skúšky, keby náhodou neprišiel a nedostal vás z toho.“ Keď príde Kristus, nepochybne budete mať neodkladnejšie starosti. Budete skúšaní z väčších vecí.

Inzercia

Keby som žil, keď Ježiš prišiel, bol by som pripravený? Spoznal by som Boha a privítal ho u seba? Zdieľať

Nie je zlý nápad vnímať každý deň, akoby bol naším posledným, lebo by mohol byť. A ak na smrť radšej nemyslíte, môžeme myslieť na druhý príchod. A ak je príliš desivé jedno i druhé, spýtajte sa sami seba, či ste dnes „vyrovnali Pánovi chodník,“ aby vstúpil do vašej duše. Práve klope. Otvorili sme mu?

Nech už sa sústredíte na čokoľvek z tohto, je dobre, že Cirkev má toto obdobie „sústredenia“: aby sme „sústredili“ svoje ja, ktoré sme počas roka rozptýlili po celom svete, ako sa židovský ľud rozptýlil medzi národy. V tomto období sa vraciame na Sion, na miesto, kde sa obnovili dejiny, kde sa začalo spásonosné dielo nášho Pána, na miesto, kde sa musíme spýtať: „Keby som žil, keď Ježiš prišiel, bol by som pripravený?

Bol by som ako pastieri a mudrci, Joachim a Anna, Peter a Pavol? Spoznal by som Boha a privítal ho u seba? Alebo by som bol jedným z tých, čo to premeškali, rozptýlení inými starosťami a obavami? Alebo ako tí, čo si to všimli a pomysleli si len jedno: „Mohli by ste to prosím zahlušiť, aby sme mohli pokračovať vo svojom živote“?

Je to obdobie radosti a pamätania. A tiež prípravy.

Randall B. Smith 
Autor je profesorom teológie na Univerzite sv. Tomáša v Houstone. Jeho najnovšia kniha Reading the Sermons of Thomas Aquinas: A Beginner’s Guide (Čítanie kázní Tomáša Akvinského, sprievodca pre začiatočníkov) je v súčasnosti možné dostať na Amazone a vo vydavateľstve Emmaus Academic Press.

Pôvodný text: Behold Your King Comes.

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha. Článok nie je vyjadrením názoru Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame

Všetko je to o ľuďoch

Všetko je to o ľuďoch

Moja žena zvykne hovoriť: „Ak máš dočinenia s manažérom, podľa ktorého to nie je o ľuďoch, treba sa toho manažéra čo najrýchlejšie zbaviť a nájsť si niekoho, podľa koho to vždy o ľuďoch je.“