Pápež František: Kresťania sú prenasledovaní viac ako počas prvých storočí

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež František: Kresťania sú prenasledovaní viac ako počas prvých storočí

Pápež František udeľuje požehnanie z okna Apoštolského paláca. Foto - TASR/AP

Hlava katolíckej cirkvi kondolovala ruskému národu k pádu lietadla s Alexandrovcami.

Na Druhý sviatok vianočný, kedy si katolícka cirkev pripomína mučenícku smrť svätého Štefana, sa pápež František pomodlil modlitbu Anjel Pána s veriacimi zhromaždenými na Námestí sv. Petra. V príhovore pripomenul kresťanov, ktorí sú v 21. storočí prenasledovaní pre svoju vieru.

"I dnes cirkev za to, že dosvedčuje Svetlo a Pravdu, zakusuje na rôznych miestach tvrdé prenasledovania až po najvyššiu skúšku mučeníctva. Koľko našich bratov a sestier vo viere podstupuje znevažovanie, násilie a sú nenávidení kvôli Ježišovi! Poviem vám jednu vec: mučeníkov dneška je viac než tých z prvých storočí. Keď čítame dejiny prvých storočí tu v Ríme, dočítame sa o veľkej krutosti voči kresťanom. Hovorím vám: tá istá krutosť voči kresťanom je i dnes, a vo väčšom počte," povedal Svätý Otec.

Z údajov, ktoré zverejnil riaditeľ Centra pre štúdium nových náboženstiev Massimo Introvigne vyplýva, že v roku 2016 vo svete usmrtili 90-tisíc kresťanov. Ďalších 500 - 600 miliónov nemôže slobodne vyznávať svoju vieru. Najväčšie nebezpečenstvo pre kresťanov podľa talianskeho sociológa predstavovali kmeňové konflikty v Afrike, teroristické útoky a vyčíňanie Islamského štátu, ktoré bolo namierené aj proti samotným moslimom. 

Po modlitbe Anjel Pána pápež kondoloval ruskému národu k pádu lietadla, na palube ktorého boli členovia legendárneho súboru Alexandrovci. „Chcem vyjadriť moju úprimnú sústrasť nad smutnou správou o zrútení sa ruského lietadla do Čierneho mora. Nech Pán poteší drahý ľud Ruska a rodinných príslušníkov pasažierov na palube lietadla: novinárov, členov posádky a vynikajúci zbor a orchester armádnych síl. Nech preblahoslavená Panna Mária podporuje priebeh súčasného pátrania. V roku 2004 zbor vystupoval vo Vatikáne pri 26. výročí pontifikátu sv. Jána Pavla II.," povedal pápež František a vyzval k modlitbe za všetkých zosnulých.

Vianoce zajala svetskosť

Na slávnosť Božieho narodenia pápež František napoludnie udelil známe požehnanie Urbi et Orbi (Mestu a svetu). V príhovore zdôraznil, že moc Boha nie je mocou sily a bohatstva, ale mocou lásky. Nasledovalo prianie pokoja krajinám, ktoré sú vystavené rôznym formám konfliktov – od Sýrie, Iraku, Jemenu a Svätej zeme cez Líbyu, Nigériu, Južný Sudán, Konžskú demokratickú republiku až po Kolumbiu, Venezuelu, Mjanmarsko a Kórejský polostrov. Jedinou európskou krajinou, ktorú pápež spomenul, bola Ukrajina.


Pápež František udeľuje požehnanie Mestu a Svetu (Urbi et Orbi) z balkóna Baziliky sv. Petra. Foto - TASR/AP

Prianie pokoja adresoval aj obetiam terorizmu, chudobným a opusteným, migrantom a obetiam obchodovania s ľuďmi. „A pokoj deťom v tento zvláštny deň, keď sa Boh stáva dieťaťom, predovšetkým tým, čo sú pozbavené radostí detstva kvôli hladu, vojnám a egoizmu dospelých,“ dodal pápež, pričom ocenil všetkých ľudí, ktorí sa osobne zasadzujú za šírenie pokoja.

Počas nočnej omše na Štedrý deň Svätý Otec poukázal na paradox, že Vianoce nie sú len sviatkami radosti, ale aj smútku. „Ježiš sa narodil odmietnutý niektorými a za nezáujmu mnohých. I dnes môže byť prítomný medzi ľuďmi ten istý nezáujem, keď sa Vianoce stanú sviatkom, kde protagonistami sme skôr my, než on; keď svetlá trhu uvrhnú do tieňa svetlo Boha; keď sa pachtíme za darčekmi a zostávame necitliví k tomu, kto žije na okraji spoločnosti. Táto svetskosť uchytila Vianoce do zajatia, je potrebné ich oslobodiť!“ apelovala hlava katolíckej cirkvi.


Súčasťou omše na vigíliu Božieho narodenia je vloženie Jezuliatka do jasličiek. Foto - TASR/AP

Pápež zároveň pripomenul všetky deti, ktoré Vianoce neprežívajú s otcom a mamou, ale „v podzemnom kryte, aby sa zachránili pred bombardovaním, na chodníku veľkomesta, v natlačenom podpalubí lode s migrantmi. Nechajme si klásť otázky od detí, ktorým je zabránené sa narodiť, od tých, čo plačú, lebo nikto nechce uhasiť ich hlad, od tých, ktoré nedržia v rukách hračky, ale zbrane“.

Prianie emeritnému pápežovi

Tak ako po minulé roky na Štedrý deň popoludní zašiel František za svojím predchodcom Benediktom XVI. do vatikánskeho kláštora Mater Ecclesie, aby mu poprial požehnané vianočné sviatky.

Prečítajte si aj
Vianoce súrodencov Ratzingerovcov Zdieľať

Slávnosť Narodenia Pána má pre Františka osobitný význam. V tento deň roku 1936 prijal sviatosť krstu – presne osem dní po svojom narodení. Rodičia Mario Giuseppe Francesco a Regina Maria ho nechali pokrstiť v kostole, v ktorom sa rok predtým sobášili – v Bazilike Panny Márie Pomocnice v buenosaireskej štvrti Almagro. Zaujímavosťou je, že v ďalší významný kresťanský sviatok, na Bielu sobotu 16. apríla 1927, sa narodil a v ten istý deň bol aj pokrstený emeritný pápež Benedikt XVI.

Vianočný strom z Álp, betlehem z Malty

Aj tento rok Námestie sv. Petra zdobí mohutný vianočný strom a betlehem. Deväťdesiatročnú červenú jedľu vysokú 25 metrov priviezli z talianskych Álp. Osvetľuje ju až 18-tisíc žiaroviek. Vianočné ozdoby vyrobili deti z onkologických oddelení talianskych nemocníc.


Betlehem z Malty bude zdobiť Námestie sv. Petra vo Vatikáne až do 8. januára, kedy sa končí vianočné liturgické obdobie. Foto - TASR/AP

Betlehem, ktorý darovala maltská vláda spolu s miestnou katolíckou cirkvou, je 17 metrov široký, osem metrov vysoký a zahŕňa 17 postáv v tradičnom maltskom oblečení. Súčasťou betlehemskej scény je aj „luzza“ – typická maltská loďka, ktorá symbolizuje nielen miestne rybárstvo, ale aj tragédiu migrantov, ktorí sa snažia dostať k európskym brehom na provizórnych plavidlách.

Tradíciu vianočného stromu a betlehema vo Vatikáne zaviedol pápež Ján Pavol II. v roku 1982. Každý rok ich venuje iná krajina, čo symbolizuje duchovné spoločenstvo Svätej stolice s danou krajinou. V roku 1994 strom pochádzal zo Slovenska.

Program vianočných sviatkov pápeža Františka

24. december (21.30) – slávnosť Narodenia Pána v Bazilike sv. Petra

25. december (12.00) – vianočné posolstvo a požehnanie Urbi et Orbi

31. december (17.00) – slávnostné vešpery, Te Deum a eucharistické požehnanie na konci roka

1. január (10.00) – slávnosť Panny Márie Bohorodičky v Bazilike sv. Petra

6. január (10.00) – slávnosť Zjavenia Pána v Bazilike sv. Petra

8. január (10.00) – slávnosť Krstu Pána v Sixtínskej kaplnke, počas ktorej pápež udelí krst niekoľkým deťom

Zdroj: Tlačové stredisko Svätej stolice

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo