Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
26. 12. 2016, 16:52

Nie podľa našich predstáv! (Prečo na Vianoce rozmýšľam o Naamánovi)

Nájdeme dosť pokory, aby sme počúvali tých, ktorí nám nesiahajú ani po päty? Dnešné vianočné zamyslenie z pera kazateľa Bratskej jednoty baptistov.
Nie podľa našich predstáv! (Prečo na Vianoce rozmýšľam o Naamánovi)

Očistenie Naamána v rieke Jordán.

Deje sa to každý rok, keď prichádzajú Vianoce. Veríme, že investujeme do šťastia, centrá, najmä nákupné, žiaria, blikajú a tlačia. Ku šťastiu. 

Ale dokážeme byť naozaj šťasní? 

Keď pred pár rokmi časopis Time uverejnil jeden príbeh o šťastí, pridali k nemu aj stranu krátkych výrokov, aby veci ostali v perspektíve. Tu sú 4 z nich:

  • Šťastie v inteligentných ľuďoch je to najzriedkavejšie, čo poznám. (Ernest Hemingway)

  • Šťastie má asi ťažko inú úlohu ako to, aby  urobilo možným nešťastie. (Marcel Proust)

  • Šťastie je dobré zdravie a zlá pamäť. (Ingrid Bergman)

  • Tajomstvo šťastia je čeliť faktu, že svet je strašný, strašný, strašný. (Bertrand Russell)

Pravda je taká, že tak ako Vianoce niekomu pomôžu cítiť sa trošku šťastnejšie, mnohí v kontraste k pozlátku a krásnym ideálom musia čeliť nie práve najšťastnejšej realite života. 

Pozývam vás k premýšľaniu nad Vianocami trochu netypicky, cez jeden z krátkych príbehov Starej Zmluvy. Neviem, či niekto tento príbeh už použil pri Vianočnej kázni, mňa však pred časom oslovil práve v tejto súvislosti. Nájdeme ho v 2.knihe Kráľov 5:1-14.

"Naamán, veliteľ vojska sýrskeho kráľa, bol zaslúžilým a váženým mužom u svojho pána, pretože skrze neho doprial Hospodin Sýrčanom víťazstvo. Ten muž, udatný hrdina, bol však malomocný. Raz vyrazili sýrske prepadové skupiny a v Izraeli zajali dievčatko. To slúžilo Naamánovej žene. 

Raz povedalo svojej panej: Keby tak môj pán zašiel za prorokom, ktorý je v Samárii, ten by ho zbavil malomocenstva. Naamán šiel a podrobne oboznámil svojho pána s tým, čo hovorilo dievča z Izraela. Sýrsky kráľ povedal: Vyber sa a choď! Izraelskému kráľovi pošlem list. Vybral sa teda a vzal so sebou desať talentov striebra, šesťtisíc šeklov zlata i desať sviatočných šiat. Izraelskému kráľovi doručil list tohto znenia: Spolu s týmto listom posielam ti svojho služobníka Naamána, aby si ho zbavil malomocenstva.

Keď izraelský kráľ prečítal ten list, roztrhol si šaty a zvolal: Som azda Boh, aby som usmrcoval alebo oživoval? Veď ten posiela ku mne niekoho, aby som ho zbavil malomocenstva. Posúďte len a zistíte, že hľadá proti mne zádrapku. Keď sa Boží muž Elizeus dozvedel, že izraelský kráľ si roztrhol šaty, odkázal kráľovi: Prečo si si roztrhol šaty? Nech len príde ku mne. Pozná, že je v Izraeli prorok.  Naamán prišiel so svojimi koňmi i vozmi a zastal pri vchode od Elizeovho domu. Elizeus mu po poslovi odkázal: Choď, umy sa sedemkrát v Jordáne a telo budeš mať opäť zdravé ako predtým. Naamán však nahnevane odišiel. Povedal: Myslel som si, že on sám vyjde, postaví sa, bude vzývať meno Hospodina, svojho Boha, zamáva rukou nad postihnutým miestom a tak ma zbaví malomocenstva. 

Nie sú azda damaské rieky Abana a Parpar lepšie než všetky vody izraelské? Nemohol som sa v nich umyť a ozdravieť? Zvrtol sa a nazlostený odišiel. Tu pristúpili jeho služobníci a prehovárali ho: Otec môj, keby od teba prorok žiadal niečo náročného, iste by si to urobil. Či to neurobíš tým skôr, keď ti povedal: Umy sa a budeš čistý!? Zostúpil teda, pohrúžil sa sedemkrát v Jordáne, ako to žiadal Boží muž, a jeho telo dostalo mladícku sviežosť. Bol čistý."

Človek plný rozporu

Úvod tohto textu nás vťahuje do deja veľmi zaujímavým spôsobom. Predstavuje nám Naamána ako veliteľa vojska, zaslúžilého a váženého muža, udatného hrdinu. Bol však malomocný. V pôvodine je to ešte stručnejšie, keď tá posledná veta 1.verša doslova hovorí: Ten muž bol udatný hrdina malomocný. 
Obávam sa, že mnohí z nás by mohli byť opísaní podobným spôsobom. S určitou námahou by sa podarilo dať dokopy nejaké pozitíva a moderné “self-help“ metódy by nám odporučili sústrediť sa na tieto naše silné stránky. Ale čo s našim problémom?

Často sa naša situácia až príliš podobá na Naamánovu. To, že bol veľký hrdina, udatný, zaslúžilý a vážený, mu vôbec nepomohlo v boji so smrteľnou chorobou. Slovenský preklad tu vyznieva priam ironicky – bol malomocný. (Až bezmocný). 

V krásnom kontraste k tomu prekvapia nasledovné verše, kde je krátko opísané malé dievčatko, vojnová korisť, slúžka. Z ľudského pohľadu veľmi „malomocná“. Ale vie, kde je pomoc!

Nechá si náš (malo)mocný hrdina poradiť od bezmocného dievčatka?

Cesta za šťastím

Naamán, pritlačený situáciou, je ochotný skúsiť aj alternatívne prístupy. Vybral sa najprv za svojim kráľom. Ten ho poslal za Izraelským kráľom... a ten správne pochopil a zvolal: Som azda Boh?!

Naamán počul, kde je pomoc a svojím spôsobom sa k nej dopracovával. Ale ako vidíme, spôsobovalo to šoky, medzinárodný konflikt, takmer vojnu.

Často aj my hľadáme pomoc a šťastie na nesprávnych miestach. Máme svoju predstavu, máme systém, vieme, kde sú veľkí, významní a vplyvní. Môžeme si vydupať pozornosť, možno aj obdiv či úctu. Nachádzame tam však to, čo tak úpenlivo potrebujeme? Nespúšťa niekedy naše hľadanie viacej lavín trpkosti ako šťastia a spokojnosti?

Isto poznáme ten pekný pocit, keď nás niekto žiada o pomoc. Keď pochopia a uznajú, že sme schopní... Dajme si však veľký pozor, aby sme neklamali seba aj druhých. 

Naučme sa túto „kráľovskú vetu“: Som azda Boh?

Našou úlohou nie je zachraňovať ľudí, ani ich robiť šťastnými. Boh dáva život, a len On ho dokáže naplniť. Nenechajme si vnútiť túto mesiášsku úlohu! 

Našou úlohou je to, čo spravilo dievčatko. Vieme kde je pomoc a v pravý čas o tom treba povedať!  

Nevieme ako by pokračoval tento príbeh, ak by do toho nezasiahol Boží prorok Elizeus a nepozval Naamána k sebe. Kým dievčatko si úlohu splnilo dobre, izraelský kráľ ostal na polceste. Vedel, že on nedokáže pomôcť, ale nevedel, že pomoc je nablízku. 

Ani táto časť príbehu však neostáva bez zápletky. Naamán sa síce vybral na správne miesto, ale keď sa prorok neunúval prísť a urobiť predstavenie podľa jeho predstáv, dvakrát tu čítame, že sa nahneval. 

Zvrtol sa a nazlostený odišiel.

Je to ako v tom krásnom vtipe o arogantnom prasiatku, čo padlo do jamy. Keď pribehol zajko a videl prasiatko v jame, hovorí mu: počkaj prasiatko, zoženiem pomoc. Prasiatko odvrkne: Nepočkám!

Nie podľa našich predstáv

Nie je toto realita Vianoc? Boh sa sklonil k hynúcemu človeku aby mu ponúkol život, ale keďže to neurobil podľa našich predstáv, sme nahnevaní a arogantne sa mu otáčame chrbtom!

Naamán hovorí (v.11): Myslel som si, že on sám vyjde, postaví sa, bude vzývať meno Hospodina, svojho Boha, zamáva rukou nad postihnutým miestom a tak ma zbaví malomocenstva. 

Neviem čo si si myslel ty. Ako by mal Boh zachrániť teba? Ako by mali vyzerať Vianoce podľa tvojich predstáv?

Čakáš, že keď si sadnete k štedrovečernému stolu, zrazu bude všetko ideálne? Že zažiješ ten zvláštny moment naplnenia vďakou, pocit najvyššieho šťastia? Že sa podarí prekryť všetky škrabance vianočným obrusom a prekričať všetok plač duše koledami?

Možno sa to niekomu podarí viac, niekomu menej. Dobrá správa Vianoc je však v tom, že naša predstava nie je až taká dôležitá.

Podstatné je, že Boh sa sklonil k človeku a v Ježišovi Kristovi mu ponúka záchranu. Záchranu od hriechu, viny a smrti. Ponúka nám život – odpustenie a slobodu!

Aj na konci nášho príbehu to boli Naamánovi služobníci, ktorí mu pomohli prehodnotiť jeho arogantné rozhodnutie. A nakoniec sa mu opäť podarilo prejaviť pokoru, keď sa poddal a prijal Boží spôsob záchrany. Zažil Boží uzdravujúci dotyk.

Nájdeme dosť pokory, aby sme opustili svoje očakávania a prijali Boží spôsob záchrany? Nájdeme dosť pokory, aby sme počúvali a učili sa od tých, ktorí nám nesiahajú ani po päty?

Nenechajme sa oklamať našimi silnými stránkami, úspechmi, ani predstavami. Túžime po šťastí a živote a potrebujeme pomoc! Využime aj vianočné sviatky a hľadajme na správnom mieste. Nechajme sa pozvať k Jeho riešeniu. Aby sme mohli aj tento rok prežiť nie len sentiment, ale skutočný význam Vianoc – a boli uzdravení. 
 

Odporúčame