Vatikanisti o Benediktovi XVI.: Nie je nudný. Len sa musíme naučiť ho počúvať

Talianski vatikanisti odmietajú tvrdenie, že Benedikt XVI. je mediálne nepríťažlivý a nezrozumiteľný. „Sme to predovšetkým my, ktorí si musíme zvyknúť na jeho spôsob komunikácie,“ priznáva vatikanista hlavných správ verejnoprávnej televízie RAI Fabio Zavattaro.

„Veľká časť pozorovateľov stále neporozumela tomuto pontifikátu, sčasti pre pripustenie mystifikácií, sčasti pre chyby v hodnotení, ktoré sú spôsobené predsudkami a lenivosťou,“ povedal pre katolícky denník Avvenire vatikanista spravodajskej televízie Sky Tg 24 Stefano Maria Paci. „Pre mnohých je dnes pápež Ratzinger, rovnako ako za čias vedenia Kongregácie pre náuku viery, panzer-kardinálom. Ide však o mytologickú postavu, ktorá nikdy neexistovala a bola vytvorená iba médiami,“ konštatuje aj vatikanistka najsledovanejšej talianskej televízie Tg5 Marina Ricci. „Joseph Ratzinger sa nikdy nezmenil. Aj ako pápež je veľmi jemným človekom, ktorý nikdy nepoužíval železnú päsť, ktorý má obrovskú úctu k ženám a ktorý nemal strach sa ospravedlniť aj za cudzie chyby,“ dodáva vatikanistka Ricci.

Vatikanisti síce súhlasia s tvrdením, že Benedikt XVI. je iný ako jeho predchodca Ján Pavol II., no jedným dychom dodávajú, že to neznamená, že je horší. Jeden zo základných rozdielov pomenoval vatikanista hlavných správ verejnoprávnej televízie RAI Fabio Zavattaro: kým Ján Pavol II. rozprával telom, svojimi gestami, ale aj svojim mlčaním, Benedikt XVI. odovzdáva svoje posolstvo slovom. „Ak sa niekto zastaví na začiatku príhovoru Benedikta XVI., riskuje, že ho bude zle interpretovať, pretože jeho prejavy majú svoju logickú výstavbu s úvodom, jadrom a záverom,“ uviedol Zavattaro v knihe rozhovorov La Chiesa di carta (2010), v ktorej niektorí významní vatikanisti rozprávajú o svojej práci. „Mohli by sme povedať, že Benedikt XVI. sa cíti byť pápežom predovšetkým keď uvažuje a rozpráva,“ pridáva svoj názor bývalý vatikanista najväčšieho talianskeho denníka Corriere della Sera Luigi Accattoli a dodáva, že kým Ján Pavol II. miloval situácie, keď mohol improvizovať, pápež – profesor uprednostňuje vopred premyslené a vyargumentované odpovede.

Ďalší rozdiel novinári vidia v tom, že súčasný pápež nevyhľadáva svetlá reflektorov. „Benedikt XVI. nie je posadnutý televíziou, nevyhľadáva ju za každú cenu, ale keď dostane príležitosť, vie ju využiť lepšie ako mnohí iní. Je si istý svojou vierou a kto ho počúva ihneď pochopí, že verí tomu, čo hovorí,“ konštatuje vatikanistka Ricci. Práve tento moment zvýrazňuje aj vatikanista spravodajstva druhého kanálu televízie RAI Lucio Brunelli: „Zaujíma ho komunikovanie obsahu viery a znovuprivedenie cirkvi k podstate, teda k osobe Ježiša Krista.“

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo