Vatikán budhistom: Hľadajme pravdu v slobode

V posledný marcový deň Tlačové stredisko Sväte stolice zverejnilo list, ktorý Pápežská rada pre medzináboženský dialóg zaslala všetkým budhistom. Robí tak každoročne pri príležitosti najväčšieho budhistického sviatku Vesakh/Hanamatsuri.

Tohtoročnému listu, ktorý podpísal predseda rady, francúzsky kardinál Jean-Louis Tauran a sekretár, arcibiskup Pierluigi Celata dominuje téma „Hľadať pravdu v slobode: kresťania a budhisti žijú v mieri“.

„V snahe o dosiahnutie skutočného mieru je záväzok hľadať pravdu nevyhnutnou podmienkou. Všetky osoby majú prirodzenú povinnosť hľadať pravdu, nasledovať ju a slobodne prežívať svoje životy v súlade s ňou. Táto ľudská túžba po pravde ponúka príležitosť pre nasledovníkov rozličných náboženstiev stretnúť sa navzájom a rásť vo vďačnosti za tieto dary,“ píše sa v liste.

V súčasnom svete poznačenom sekularizmom a fundamentalizmom predstavuje dialóg medzi náboženstvami „alternatívnu voľbu, prostredníctvom ktorej môžeme nájsť zlatú cestu ktorá nám umožní žiť v mieri a pracovať spoločne pre dobro všetkých“. Odvolávajúc sa na slová pápežovho posolstva k tohtoročnému svetovému dňu pokoja list pripomína, že takýto dialóg napomáha rešpektovaniu ľudských práv, slobode svedomia a vyznania. Práve náboženská sloboda dáva základ rešpektovaniu ľudskej dôstojnosti a úprimnému hľadaniu toho, „čo je dobré a čo zlé“. Úplné znenie listu tu.

Sviatok Vesakh/Hanamatsuri sa slávi v priebehu apríla a mája. Počas neho si budhisti pripomínajú narodenie, osvietenie a smrť Budhu. Je charakteristický svojou „pohyblivosťou“, ako aj tým, že v každej krajine sa oslavuje v inom čase. Tohto roku v Japonsku pripadá na 8. apríl, v Južnej Kórei, Číne, Singapure, na Taiwane a vo Vietname na 10. máj a v Thajsku, Kambodži, Mjanmarsku a v Laose na 17. máj.

Marián Sekerák

Súvisiaci článok: Vatikán ďakuje budhistom za ich svedectvo

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo