Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
02. apríl 2011

Vatikán budhistom: Hľadajme pravdu v slobode

V posledný marcový deň Tlačové stredisko Sväte stolice zverejnilo list, ktorý Pápežská rada pre medzináboženský dialóg zaslala všetkým budhistom. Robí tak každoročne pri príležitosti najväčšieho budhistického sviatku Vesakh/Hanamatsuri. Tohtoročnému listu, ktorý podpísal predseda rady, francúzs...

V posledný marcový deň Tlačové stredisko Sväte stolice zverejnilo list, ktorý Pápežská rada pre medzináboženský dialóg zaslala všetkým budhistom. Robí tak každoročne pri príležitosti najväčšieho budhistického sviatku Vesakh/Hanamatsuri.

Tohtoročnému listu, ktorý podpísal predseda rady, francúzsky kardinál Jean-Louis Tauran a sekretár, arcibiskup Pierluigi Celata dominuje téma „Hľadať pravdu v slobode: kresťania a budhisti žijú v mieri“.

„V snahe o dosiahnutie skutočného mieru je záväzok hľadať pravdu nevyhnutnou podmienkou. Všetky osoby majú prirodzenú povinnosť hľadať pravdu, nasledovať ju a slobodne prežívať svoje životy v súlade s ňou. Táto ľudská túžba po pravde ponúka príležitosť pre nasledovníkov rozličných náboženstiev stretnúť sa navzájom a rásť vo vďačnosti za tieto dary,“ píše sa v liste.

V súčasnom svete poznačenom sekularizmom a fundamentalizmom predstavuje dialóg medzi náboženstvami „alternatívnu voľbu, prostredníctvom ktorej môžeme nájsť zlatú cestu ktorá nám umožní žiť v mieri a pracovať spoločne pre dobro všetkých“. Odvolávajúc sa na slová pápežovho posolstva k tohtoročnému svetovému dňu pokoja list pripomína, že takýto dialóg napomáha rešpektovaniu ľudských práv, slobode svedomia a vyznania. Práve náboženská sloboda dáva základ rešpektovaniu ľudskej dôstojnosti a úprimnému hľadaniu toho, „čo je dobré a čo zlé“. Úplné znenie listu tu.

Sviatok Vesakh/Hanamatsuri sa slávi v priebehu apríla a mája. Počas neho si budhisti pripomínajú narodenie, osvietenie a smrť Budhu. Je charakteristický svojou „pohyblivosťou“, ako aj tým, že v každej krajine sa oslavuje v inom čase. Tohto roku v Japonsku pripadá na 8. apríl, v Južnej Kórei, Číne, Singapure, na Taiwane a vo Vietname na 10. máj a v Thajsku, Kambodži, Mjanmarsku a v Laose na 17. máj.

Marián Sekerák

Súvisiaci článok: Vatikán ďakuje budhistom za ich svedectvo

Foto: wikipedia.org

Inzercia

Odporúčame

Ženy vo Vatikáne

Ženy vo Vatikáne

Vatikán je vnímaný ako mužský svet. Stále síce platí, že najdôležitejšie miesta sú obsadené mužmi, postupne však medzi nich prenikajú aj ženy. „Až do 50. rokov boli vo Vatikáne jedinými sukňami kňazské sutany,“ píše s ironickým podtónom vatikanista talianskeho denníka Il Foglio Paolo Rodari. V ...

VATIKÁNSKA SEDMA: Ako na omši nestratiť vieru

VATIKÁNSKA SEDMA: Ako na omši nestratiť vieru

Aj keď sa slovenskému katolicizmu oprávnene vyčíta určitá zvykovosť a stádovitosť, minimálne v oblasti liturgie nám to pomohlo uchrániť sa nezdravej originality. Neveriaci, ktorý vstúpi do talianskeho kostola počas liturgie, musí byť poriadne zmätený. Keď jedni stoja, druhí sedia, keď sa tí postavi...