VATIKÁNSKA SEDMA: Pápeži dobýjajú nebo aj televíznu obrazovku

Nielen Katolícka cirkev žije v týchto dňoch prípravami na blahorečenie Jána Pavla II., ktorého šieste výročie smrti si včera pripomenul celý svet.

Masy ľudí zhromaždených na Námestí sv. Petra svätorečili zosnulého pápeža nápismi a pokrikmi „Santo subito!“ už bezprostredne po jeho smrti. Je známe, že rovnakou cestou sa chceli vybrať aj mnohí kardináli, z ktorých drvivú väčšinu vymenoval práve Ján Pavol II. Pred konkláve spísali petíciu, aby blahorečenie prebehlo aklamačne, teda bez riadneho procesu. Známe je aj to, že Benedikt XVI. takýto postup síce odmietol, ale zároveň udelil dôležitú výnimku – so začatím procesu sa nezačalo až po uplynutí obligátnych piatich rokov, ale prakticky ihneď.

Zaujímavú informáciu však priniesli vatikanisti Paolo Rodari a Andrea Tornielli, ktorí v knihe Attacco a Ratzinger (2010) citujú istého preláta blízkeho Benediktovi XVI. Monsignor, ktorého meno ostalo v anonymite konštatuje, že nový pápež nebol principiálne proti žiadosti ľudu a kardinálov vyhlásiť Jána Pavla II. priamo za svätého. „No chcel sa poradiť s niektorými svojimi spolupracovníkmi. Nakoniec rozhodol postupovať bez takéhoto porušenia pravidiel,“ konštatuje monsignor.

Pápeži na obrazovke

Pozornosť talianskych médií upútala informácia, že na Veľký piatok bude Benedikt XVI. ako prvý pápež v histórii na televíznej obrazovke odpovedať na otázky divákov. Mimoriadne vydanie relácie A Sua immagine – Domande su Gesù (Na svoj obraz – Otázky o Ježišovi) odvysiela talianska verejnoprávna televízia RAI 22. Apríla o 14.10. Teda v čase, keď podľa tradície Ježiš zomieral na kríži.

K téme:
Vatikanisti o Benediktovi XVI.: Nie je nudný. Len sa musíme naučiť počúvať ho Zdieľať

Dva a pol roka predtým, v roku 2008, vystúpil Benedikt XVI. v rámcii podujatia La Bibbia giorno e notte, týždenného nonstop čítania Biblie, ktoré prenášala talianska televízia RAI. Práve pápež prečítaním prvých úryvkov otvoril tento nezvyčajný maratón. Viac tu.

Prvým pápežom zachyteným vo filmovej snímke bol už Lev XIII., ktorého v roku 1896 nasnímal vo Vatikánskych záhradách Vittorio Calcina. Stalo sa tak len rok po tom, či si bratia Lumièrovci nechali patentovať svoj „cinématographe“. Calcinove zábery sú zároveň prvou zachovanou filmovou snímkou v Taliansku. Vo Vatikánskej filmotéke sú zachované aj zábery s názvom Pius XI. a Marconi, ktoré zachytávajú inauguráciu Vatikánskeho rozhlasu 2. februára 1931. Z roku 1942 pochádza dokument o Piovi XII. s názvom Pastor angelicus. Filmovanie vo vnútri Apoštolského paláca však prvýkrát prebiehalo až v roku 1961, keď televízia RAI pripravovala reláciu Deň s Jánom XXIII.

Prvé televízne interview neposkytol Ján Pavol II., ako by mnohí predpokladali, ale až pápež Benedikt XVI. Päť mesiacov po svojom zvolení, 20. septembra 2005, dal interview poľskej televízii TVP. Ešte predtým, v roku 1998, pri príležitosti 20. výročia zvolenia Jána Pavla II. za pápeža, vstúpil samotný pápež do populárnej talianskej nočnej relácie Porta a porta moderovanej Brunom Vespom, ale len prostredníctvom telefonátu. Pritom až do pontifikátu Pavla VI. platila zásada, že pápežovi sa otázky nekladú.

Umučenie Ježiša Krista podľa ženy

Pred týždňom som v denníku SME písal o ženách, ktoré pracujú vo Vatikáne. Pár dní na to prinieslo Tlačové stredisko Svätej stolice informáciu, že autormi zamyslení, ktoré sa budú čítať počas tradičnej veľkopiatkovej krížovej cesty v Koloseu, budú – ženy. Pápež Benedikt XVI. touto úlohou poveril augustiniánku Mariu Ritu Piccione z rímskeho kláštora Santi Quattro Coronati, ktorá je zároveň predsedníčkou Federácie augustiniánskych rehoľníc. Jednotlivé zamyslenia v brožúre, ale aj na televíznej obrazovke budú doprevádzať kresby ďalšej augustiniánky, Eleny Manganelli zo Sieny.

Imrich Gazda, Rím

Foto: vatican.va

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo