Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
02. 01. 2017, 08:50

Najsilnejším protiliekom na individualizmus sú matky, myslí si pápež František

Poslednú minuloročnú a prvú novoročnú homíliu Svätý Otec venoval mladým ľuďom a matkám. Zbožňujeme mladosť, ale mladých sme vytlačili na okraj, varoval na Silvestra.
Najsilnejším protiliekom na individualizmus sú matky, myslí si pápež František

Pápež František káže počas koncoročnej modlitby vešpier v Bazilike sv. Petra. Foto - TASR/AP

Počas novoročnej omše v Bazilike svätého Petra na slávnosť Panny Márie Bohorodičky Svätý Otec pripomenul prejavy mariánskej zbožnosti po celom svete. „Mária nám dala materské teplo, to teplo, ktoré nás objíma uprostred ťažkostí; materské teplo, ktoré nikomu a ničomu nedovolí vyhasiť v lone cirkvi revolúciu nežnosti započatú jej Synom,“ povedal pápež, podľa ktorého je Panna Mária dôkazom, že pokora a neha nie sú cnosti slabých, ale silných.

„Začínať nový rok pripomínaním si Božej dobroty v materskej tvári Márie, v materskej tvári cirkvi, v tvárach našich matiek, nás ochraňuje pred rozhlodávajúcou chorobou tzv. duchovnej osirelosti; tej osirelosti, ktorú zažíva duša, keď sa cíti byť bez matky a keď jej chýba Božia neha,“ zdôraznil Svätý Otec, ktorý prirovnal duchovnú osirelosť k rakovine zožierajúcej dušu. „Duchovná osirelosť nám dáva zabudnúť, čo znamená byť deťmi, byť vnúčatami, rodičmi, starými rodičmi, priateľmi, veriacimi ľuďmi. Dáva nám zabudnúť na hodnotu hry, spevu, úsmevu, oddychu, veľkodušnosti.“

Pápež tiež poukázal na vnútornú silu matiek chorých, väznených či drogovo závislých detí. „Tieto matky v zime či horúčave, v daždi či za nesmierneho sucha sa nevzdávajú, ale ďalej zápasia, aby dali zo seba to najlepšie. Alebo tie matky, čo v utečeneckých táboroch alebo priamo uprostred vojny dokážu bez zaváhania objať a podržať svoje deti v utrpení. Sú to matky, ktoré doslova dávajú svoj život, aby sa nijaké z ich detí nestratilo.“


Pápež František sa modlí pred obrazom Panny Márie počas novoročnej bohoslužby v Bazilike sv. Petra. Foto  TASR/AP

Podľa pápeža sú matky najsilnejším protiliekom na individualistické a egoistické sklony. „Spoločnosť, ktorá nemá matky, by bola nielen chladnou spoločnosťou, ale aj spoločnosťou, ktorá stratila srdce; ktorá stratila ,chuť rodiny´. Spoločnosť bez matiek by bola spoločnosťou bez zľutovania, ktorá by ponechala miesto iba suchej vypočítavosti a špekuláciám,“ povedal František a dodal, že „matky, dokonca aj v tých najhorších chvíľach, vedia prejaviť nehu, nepodmienečnú oddanosť, silu nádeje“.

Po slávnostnej omši sa pápež presunul do Apoštolského paláca, kde sa z okna pomodlil mariánsku modlitbu Anjel Pána s asi 50-tisíc veriacimi zhromaždenými na Námestí svätého Petra. „Je to už 50 rokov, čo blahoslavený pápež Pavol VI. začal sláviť v tomto termíne Svetový deň pokoja, na posilnenie spoločného úsilia o vytváranie pokojného a bratského sveta. V tohtoročnom posolstve som navrhol osvojovať si nenásilie ako štýl v záujme politiky pokoja,“ pripomenul pápež po skončení modlitby.

Pri tejto príležitosti odsúdil silvestrovský masaker v Istanbule, kde útočník v nočnom klube zastrelil 39 ľudí.  


Svätý Otec František na Nový rok udeľuje požehnanie z okna Apoštolského paláca. Foto  TASR/AP

Deň predtým v homílii pri modlitbe vešpier na záver kalendárneho roka Svätý Otec poukázal na Božiu logiku, ktorú ukazujú betlehemské jasličky. „Je to logika, ktorá sa nesústreďuje na privilégiá, ústupky či protekcie; ide tu o logiku stretnutia, blízkosti a kontaktu. Jasličky nás pozývajú zanechať logiku výnimiek pre jedných a vylúčenia pre iných,“ povedal pápež a vyzval, aby ľudia nasilu nevtláčali druhých do svojich vlastných schém.

„Hľadieť na jasličky znamená objaviť, ako sa Boh angažuje zaangažovaním nás samých, keď nás robí súčasťou svojho diela a pozýva nás odvážne a rozhodne prijať budúcnosť, ktorá je pred nami,“ zdôraznil Svätý Otec, podľa ktorého nemožno hovoriť o budúcnosti, ak nebude vyrovnaný dlh, ktorý ma ľudstvo voči mladým.

Prečítajte si aj
Slovenskí biskupi: Liekom na morálne choroby ľudstva je pokánie Zdieľať

„Vytvorili sme kultúru, ktorá na jednej strane zbožňuje mladosť snažiac sa urobiť ju večnou, ale paradoxne sme odsúdili našich mladých na nemožnosť nájsť priestor, ako sa reálne zaradiť, pretože sme ich pomaly vytlačili na okraj verejného života, keď sme ich prinútili emigrovať alebo žobrať o miesta, ktoré neexistujú alebo ktoré im nedovoľujú plánovať si zajtrajšok,“ kritizoval pápež František. „Očakávame a vyžadujeme od nich, aby boli kvasom budúcnosti, ale diskriminujeme ich a ,odsudzujeme´ na klopanie na dvere, ktoré navyše zostávajú zatvorené.“

Pápež všetkých ľudí vyzval, aby neboli ako hostinský v Betleheme, ktorý nemal miesta pre mladý pár. „Hľadieť na jasličky nás vyzýva pomôcť našim mladým, aby sa nenechali sklamať popri našej nezrelosti, a pobádať ich, aby boli schopní snívať a bojovať za svoje sny. Schopní rásť a stávať sa otcami a matkami nášho ľudu,“ dodal pápež, podľa ktorého skutočné začlenenie mladých aj vo vytvorení vhodných pracovných podmienok.

Odporúčame