Pápež ako komiksový hrdina

Priblížiť osobu Benedikta XVI. tým, ktorí ho príliš nepoznajú. To je hlavný cieľ komiksu s názvom Habemus papam!. Distribuovať sa bude počas tohtoročných Svetových dní mládeže v Madride.

Japonské komiksy typu manga zaznamenávajú vo svete čoraz väčšiu popularitu. To priviedlo komiksového producenta Jonathana Lina k nápadu vytvoriť kreslený príbeh o pápežovi. Zmyslom celého projektu je oboznámiť s osobou súčasného pontifika tých, ktorí o ňom vedia len to, že je hlavou Katolíckej cirkvi. Príbehy zachytávajú krátke udalosti zo života pápeža. Hlavný dôraz je kladený na jeho spoluprácu s Jánom Pavlom II. a kľúčové momenty, ktoré videli k zvoleniu za jeho nástupcu. Jonathan Lin v rozhovore zverejnenom na oficiálnych stránkach SDM taktiež zdôraznil, že komiks priblíži aj to, ako Benedikt XVI. „rástol vo svojej úlohe pápeža“.

Text ku komiksu napísali Gabrielle Gniewek a Matthew Salisbury z Katolíckej univerzity Jána Pavla Veľkého v San Diegu (Kalifornia). Výber autorov nebol náhodný. Univerzita, známa pod skratkou JP Catholic, bola otvorená v septembri 2006 a venuje sa príprave budúcich mediálnych pracovníkov a podnikateľov, pričom kladie dôraz na katolícke hodnoty (viac tu).

Ako ďalej v rozhovore povedal J. Lin, komiks „je príležitosťou priblížiť ľuďom zaujímavou mediálnou formou pápeža Benedikta XVI., jeho posolstvo a inšpirovať najmä mladých ľudí k záujmu o neho. Pápež Ján Pavol II. vyzýval na využívanie nových a odlišných foriem médií, ktoré by zaujali mladých ľudí povolaných budovať kultúru lásky a dôstojnosti. Manga je jedným z takých médií“.

Tvorcovia majú v úmysle vydať 300 000 výtlačkov manga komiksu v angličtine a španielčine. Distribuované budú účastníkom SDM a širokej verejnosti na madridských školách, v kostoloch, ubytovacích zariadeniach či na staniciach metra. „Dúfame, že manga zapôsobí ako zábavný prostriedok, ktorý ľuďom umožní naučiť sa viac o Svätom Otcovi a uvedomiť si, že cirkev je významná, viditeľná a činná v modernej kultúre,“ dodal Jonathan Lin.

Marián Sekerák

Foto: madrid11.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo