Komunikačná stratégia Jána Pavla II.: Priamo a neformálne

Sila komunikácie Jána Pavla II. spočívala v jej priamosti a neformálnosti, konštatuje vatikanistka Angela Ambrogietti, autorka knihy Spolucestujúci. Rozhovory s Jánom Pavlom II. počas letu, ktorá vo vatikánskom vydavateľstve Libreria Editrice Vaticana vyšla minulý mesiac. 

„Ján Pavol II. vedel v lietadle s novinármi stráviť aj dve hodiny, pričom sa s nimi rozprával úplne uvoľnene bez toho, že by ich upozorňoval, čo môžu a čo nemôžu publikovať,“ uviedla vatikanistka Ambrogietti počas minulotýždňového stretnutia so študentmi Pápežskej univerzity Santa Croce v Ríme. Vďaka tomuto otvorenému prístupu zosnulého pápeža mohla vzniknúť aj jej kniha, ktorá je vzácnym historickým materiálom, keďže ponúka prepis týchto neformálnych rozhovorov ako ich zachytila nahrávacia technika Vatikánskeho rozhlasu. Prezentované rozhlasové ukážky boli živým dôkazom, že išlo naozaj o rozhovory s „uvoľnenou kravatou“. Zvukový nosič obsahujúci aspoň krátke ukážky by bol vhodným bonusom k rozsiahlej publikácii. Samotná autorka pripustila, že uvažuje o jeho distribúcii s prípadným druhým vydaním knihy.
„Pri neformálnej komunikácii mohli spoludiskutujúci pochopiť učenie Jána Pavla II. ešte lepšie ako pri príhovoroch či oficiálnych dokumentoch,“ zdôraznila autorka, pričom pripomenula, že typ novinárov – spolucestujúcich sa zrodil až s nástupom kardinála Karola Wojtylu na pápežský stolec. Jeho predchodca Ján XXIII. cestoval ako pápež mimo Rím len raz – vlakom do mariánskej svätyne v Lorete. Pavol VI. sa zas počas apoštolských ciest, v rámci ktorých navštívil aj Svätú zem či sídlo OSN v New Yorku, obmedzil len na krátky príhovor k novinárom a niekoľko odpovedí. „Až do éry Pavla VI. platilo pravidlo: Pápežovi sa otázky nekladú,“ napísal v jednom zo svojich komentárov aj emeritný vatikanista denníka Corriere della Sera Luigi Accattoli. 
Neformálnosť však bola len časťou úspešnej „komunikačnej stratégie“ Jána Pavla II. „Spôsob jeho komunikácie bol veľmi priamy. Počas rozhovoru vedel udržiavať jasnú myšlienkovú líniu a otázky mu mnohokrát slúžili len ako impulz pre sformulovanie posolstva, ktoré chcel odkomunikovať,“ uviedla vatikanistka Ambrogietti, ktorá si položila rovnakú otázku, ako niekoľko dní predtým na rovnakom mieste bývalý hovorca Jána Pavla II. a riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Joaquín Navarro-Valls: kedy a kde sa v pápežovi, ktorý ako kardinál, na rozdiel od svojich západných kolegov, nemohol vystupovať v televízii, rozhlase, ani písať do novín, mohol zrodiť komunikátor takéhoto formátu?
Imrich Gazda

Foto: facebook.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo