Vzrástol počet zavraždených pastoračných pracovníkov. Je medzi nimi aj Slovenka

Najčastejšou príčinou usmrtení nie je islamský radikalizmus, ale únosy a lúpežné prepadnutia.

V roku 2016 bolo vo svete zabitých 28 pastoračných pracovníkov, čo je najvyšší počet za posledných sedem rokov. Od roku 1980 ich zahynulo už 1 112. Údaje priniesla spravodajská agentúra Fides, ktorá patrí k Pápežským misijným dielam. Zverejnený zoznam pritom nie je úplný, keďže nezahŕňa tých, o ktorých nie sú dostupné dostatočné informácie.


Slovenskú misionárku Veroniku Teréziu Rackovú zavraždili v máji 2016 v Južom Sudáne. Foto – VR/TV Lux

Násilnou smrťou zomrelo v minulom roku 14 kňazov, 9 rehoľných sestier, štyria laici a jeden seminarista. Najviac zabitých bolo už ôsmy raz po sebe v Amerike (12), ďalej v Afrike (8), Ázii (7) a v Európe (1). Rok predtým násilne zahynulo 22 pastoračných pracovníkov.

„Dramaticky vzrástol počet zavraždených rehoľníčok, ktorý sa oproti roku 2015 viac ako zdvojnásobil,“ upozornila agentúra Fides, ktorá zároveň uviedla, že najčastejšou príčinou usmrtení nebol islamský radikalizmus, ale únosy a lúpežné prepadnutia. Násilníci pritom neraz pochádzali priamo z komunít, ktorým obete pomáhali.

V tragickej štatistike má zastúpenie aj Slovensko. V polovici mája v Južnom Sudáne zabili misionárku a lekárku Veroniku Teréziu Rackovú. Slovenská rehoľníčka z Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého pracovala ako vedúca zdravotného strediska sv. Bakhity v meste Yei. Keď sa 16. mája hodinu po polnoci vracala z nemocnice, kam bola odviesť pacienta, na jej auto zaútočili ozbrojenci, ktorí ju postrelili. Život 58-ročnej misionárky nezachránila ani séria operácií v miestnej nemocnici a v Keni. Štyri dni po útoku zraneniam podľahla.

Prečítajte si aj
Islamisti si vraždu kňaza natáčali. Bol to odvážny muž, spomínajú veriaci Zdieľať

Jedinou obeťou v Európe bol francúzsky kňaz Jacques Hamel, ktorého uprostred leta zavraždili islamskí radikáli počas slávenia rannej omše. 86-ročného duchovného z mestečka Saint-Étienne-du-Rouvray donútili kľaknúť na kolená, a keď sa chcel brániť, podrezali mu hrdlo. Zločincov nakoniec zastrelila polícia.

Prečítajte si aj
Posledné chvíle obetí vražedného útoku v Jemene Zdieľať

Ďalším známym prípadom je marcový vražedný útok na kláštor v Jemene, ktorý slúžil ako sociálne zariadenie Misionárok lásky Matky Terezy. Teroristi zavraždili celkovo šestnásť ľudí vrátane štyroch rehoľných sestier. Okrem toho uniesli saleziánskeho kňaza Toma Uzhunnalila, ktorého odvtedy držia v zajatí. Tesne po Vianociach sa objavila videonahrávka, v ktorej kňaz prosí o pomoc pápeža Františka.

Na tragické osudy kresťanov vo svete nedávno upozornil aj pápež František. „I dnes cirkev za to, že dosvedčuje Svetlo a Pravdu, zakusuje na rôznych miestach tvrdé prenasledovania až po najvyššiu skúšku mučeníctva. Koľko našich bratov a sestier vo viere podstupuje znevažovanie, násilie a sú nenávidení kvôli Ježišovi! Poviem vám jednu vec: mučeníkov dneška je viac než tých z prvých storočí. Keď čítame dejiny prvých storočí tu v Ríme, dočítame sa o veľkej krutosti voči kresťanom. Hovorím vám: tá istá krutosť voči kresťanom je i dnes, a vo väčšom počte,“ povedal Svätý Otec na Druhý sviatok vianočný

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo