Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. apríl 2011

Svet kresťanstva na celosvetovom stretnutí blogerov vo Vatikáne

Svet kresťanstva bol vybraný medzi 150 blogov, ktorých autori sú Pápežskou radou pre spoločenské komunikačné prostriedky a Pápežskou radou pre kultúru pozvaní na stretnutie vo Vatikáne. Cieľom stretnutia je podľa informácií Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky „vytvoriť priesto...

Svet kresťanstva bol vybraný medzi 150 blogov, ktorých autori sú Pápežskou radou pre spoločenské komunikačné prostriedky a Pápežskou radou pre kultúru pozvaní na stretnutie vo Vatikáne.

Cieľom stretnutia je podľa informácií Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky „vytvoriť priestor pre dialóg medzi blogermi a predstaviteľmi cirkvi, pre zdieľanie skúseností tých, ktorí sú aktívni na tomto poli a pre lepšie pochopenie potrieb tejto komunity“. Akcia sa uskutoční pri príležitosti blahorečenia Jána Pavla II. „Toto stretnutie chce byť tiež istým spôsobom oslavy a pripomenutia si jeho angažovanosti v oblasti médií,“ uviedol pre agentúru SIR Paul Tighe, sekretár pápežskej rady pre médiá.

Výzvu blogerom prihlásiť sa na toto stretnutie pápežská rada zverejnila 7. apríla. V priebehu týždňa sa prihlásilo 750 záujemcov, z ktorých bolo vybraných 150 účastníkov. Pápežská rada sa podľa vlastných slov usilovala, aby vybraní záujemcovia predstavovali čo najreprezentatívnejšiu vzorku blogosféry nielen z jazykového a geografického hľadiska, ale aj vzhľadom na tematické zameranie či charakter blogov. V prípade, že sa pri výbere ponúkalo viac alternatív, rozhodol žreb.

Samotné podujatie sa uskutoční 2. mája. V prvej časti piati blogeri z rôznych jazykových celkov predstavia kľúčové výzvy, s ktorými sa stretávajú. V rámci druhej časti budú prezentované niektoré iniciatívy, prostredníctvom ktorých sa cirkev aktivizuje vo svete nových médií. Paul Tighe naznačil, že hovoriť sa bude aj o novom portáli, ktorý by mal združovať všetky informácie z Vatikánu.

Svoju účasť na stretnutí potvrdil kardinál Gianfranco Ravasi, predseda Pápežskej rady pre kultúru, arcibiskup Claudio Maria Celli, predseda Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky či riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Federico Lombardi. Vatikanista denníka Il Foglio Paolo Rodari, ktorý bol taktiež pozvaný na stretnutie, na stránkach svojho denníka konštatoval, že vatikánski predstavitelia týmto stretnutím vstupujú do odvážnej konfrontácie so svetom, ktorý „často viac ako tradičné médiá spĺňa nie vždy vítanú úlohu ,strážnych psov´ života cirkvi“. Okrem Rodariho sú medzi vybranými blogermi ďalší dvaja známi vatikanisti: Sandro Magister z týždenníka L´Espresso a Anglea Ambrogietti z mesačníka Inside the Vatican.

Zoznam vybraných blogov bol už podrobený kritike zo strany tých, ktorí na stretnutie pozvaní neboli. Francesco Colafemmina, autor blogu Fides et forma poukázal nielen na to, že takmer tretinu vybraných blogov tvoria Taliani, ale aj na skutočnosť, že až na dva francúzske blogy – Le Forum Catholique a Paix Liturgique – boli ignorovaní tradicionalistickí blogeri. Na zozname sa naopak ocitli blogy o cvičení psov či o výpočtovej technike. Úplný zoznam vybraných blogov nájdete tu.

Imrich Gazda

Foto: pccs.va

Inzercia

Odporúčame

Pápež odpovie na otázky divákov

Pápež odpovie na otázky divákov

Na Veľký piatok, kedy si kresťania pripomínajú ukrižovanie Ježiša Krista, bude Benedikt XVI. ako prvý pápež v histórii na televíznej obrazovke odpovedať na otázky divákov. Mimoriadne vydanie relácie A Sua immagine – Domande su Gesù (Na svoj obraz – Otázky o Ježišovi) odvysiela talianska verejnoprá...

Reakcia na rozhovor s Milanom Bubákom

Reakcia na rozhovor s Milanom Bubákom

AD Bubák: V nebi sú aj ľudia, ktorých by sme tam nečakali O pátrovi Bubákovi som počul veľa dobrého a je charakterizovaný ako príkladný a obetavý kňaz. Preto s veľkou úctou a pokorou k tomuto kňazovi píšem nasledovné vety. 1. Na otázku redaktora, aký je rozdiel medzi blahoslaveným a svätým, páter...