Pápež rezignoval. V novom talianskom filme

Habemus papam je názov nového filmu, ktorý prichádza do talianskych kín. Vzhľadom na to, že jeho motívom je starnúci pápež, nevyhol sa kritike ešte pred svojím uvedením.

Režisérom je Nanni Moretti, ktorý hlavnú úlohu 85-ročného pontifika zveril francúzskemu hercovi Michelovi Piccolimu. Ústredná idea filmu sa odvíja od postavy starnúceho pápeža, ktorý svoje zvolenie prijal skôr s nevôľou a neustále pochybuje o svojich schopnostiach, čo ho napokon dovedie k rezignácii. Kritický pohľad na túto „zápletku“ nabáda hľadať analógie s Benediktom XVI. vzhľadom na jeho vek či aktuálne problémy cirkvi. Načasovanie uvedenia snímky tiež nie je náhodné. Veľkonočné sviatky a blížiaca sa beatifikácia Jána Pavla II., o ktorom sa v závere jeho života špekulovalo v súvislosti s prípadnou rezignáciou, dodávajú filmu značnú dávku kontroverznosti.
Redaktor katolíckeho denníka Avvenire, Salvatore Izzo na adresu filmu uviedol, že zjavne nerešpektuje hlavu Katolíckej cirkvi a „môže byť nudný pre neveriacich“. Vatikanista týždenníka L´Espresso Sandro Magister naznačil možné opakovanie sa scenára v súvislosti s odsúdením filmu Da Vinciho kód, hoci v tomto prípade Vatikán zatiaľ nedal k filmu žiadne stanovisko. „Ak by tu aj nejaké bolo, iba by to pomohlo producentovi.“
John Hooper, redaktor britského denníka Guardian odvolávajúci sa na denník La Repubblica upozorňuje, že isté polemiky by mohli vyvolať aj scény, ako napríklad konkláve kardinálov, ktorí „zabíjajú čas“ počas pápežskej voľby „pohojdávaním sa do rytmu argentínskej piesne“. Hooper upozorňuje, že na nakrúcanie mnohých scén sa namiesto oficiálnych vatikánskych priestorov použili interiéry Palazzo Farnese, ktorý je sídlom francúzskeho veľvyslanectva. Repliku Sixtínskej kaplnky režisér nechal vybudovať v štúdiách Cinecitta v Ríme.
Na margo spomínaných výhrad Nanni Moretti pre taliansku televíziu RAI uviedol: „V mojom diele je sloboda vyjadrovania. Nekomentujem. Ľudia môžu film bojkotovať po tom, čo ho zhliadnu.“ Ako napokon dodáva David Kerr z Catholic News Agency, film je už nominovaný na Zlatú palmu filmového festivalu v Cannes.
Marián Sekerák

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo