VATIKÁNSKA SEDMA: Chce to nových politikov, vyzýva Benedikt XVI.

Tento víkend pápež Benedikt XVI. strávil na severovýchode Talianska. Počas svojej 22. apoštolskej cesty po Taliansku, a vôbec prvej v tomto roku, navštívil Benátky, Akvileju a Mestre. V médiách najviac zarezonovala jeho výzva k prebudeniu novej generácie kresťanských politikov.

„Doporučujem aj vám, rovnako ako ostatným cirkvám, ktoré sú v Taliansku, usilovať sa o prebudenie novej generácie mužov a žien schopných brať na seba priamu zodpovednosť v rôznych oblastiach spoločnosti, najmä v politike. Tá obzvlášť potrebuje ľudí, najmä mladých, schopných budovať ,dobrý život´ na prospech a v službe všetkým,“ povedal včera Benedikt XVI. počas príhovoru k účastníkom prípravného stretnutia Druhého cirkevného kongresu, ktorý sa bude konať na budúci rok v Akvileji.

„Tohto úsilia sa totiž nemôžu vzdať kresťania, ktorí sú pútnikmi uberajúcimi sa k nebu, ale ktorí už pozemským životom anticipujú večnosť,“ dodal. Zaujímavou bola aj jeho myšlienka, že kultúrny a náboženský pluralizmus sú „darom Prozreteľnosti“, pričom je nevyhnutné, aby kresťania „ponúkali krásu udalosti Ježiša Krista, Cesty, Pravdy a Života, každému mužovi a každej žene v smelom a úprimnom vzťahu k nepraktizujúcim, neveriacim i veriacim iných náboženstiev“.

Akvileja – matka cirkví

Pápežove príhovory poukazujú na to, že práve zo starobylej Akvileji chcel vyslať jasnú výzvu k novej evanjelizácii starého kontinentu. Práve tejto téme má byť venovaný aj spomínaný cirkevný kongres, pričom výrazným protagonistom novej evanjelizácie je aj benátsky patriarcha, kardinál Angelo Scola. Podľa niektorých pozorovateľov práve on povzbudzoval Benedikta XVI. k zriadeniu Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu, ktorá vznikla minulého roku (viac tu). Kardinál Scola sa so súčasným pápežom dobre pozná už takmer štyridsať rokov, keďže obaja spolupracovali pri tvorbe teologického časopisu Communio. Meno kardinála Scolu sa skloňuje aj v súvislosti s menovaním za nového arcibiskupa Milánskej arcidiecézy, ktorá je rozlohou i počtom veriacich najväčšou na svete (viac tu).

„Doporučujem aj vám, rovnako ako ostatným cirkvám, ktoré sú v Taliansku, usilovať sa o prebudenie novej generácie mužov a žien schopných brať na seba priamu zodpovednosť v rôznych oblastiach spoločnosti, najmä v politike.“
Benedikt XVI.
Zdieľať

Aj z historického pohľadu by sa len ťažko hľadalo lepšie mesto pre zdôraznenie potreby novej evanjelizácie. Práve Akvileja, ktorá patrila medzi najdôležitejšie mestá rímskeho cisárstva a podľa tradície tu Evanjelium hlásal svätý Marek, býva označovaná aj za „matku cirkví“, pretože z nej vzišli ďalšie cirkvi nielen v severovýchodnom Taliansku, ale aj v Slovinsku, Rakúsku, Chorvátsku, Bavorsku a Maďarsku. „Vrátiť sa do Akvileji znamená predovšetkým učiť sa od slávnej cirkvi, ktorá vás zrodila, ako sa dnes v radikálne zmenenom svete zapojiť do novej evanjelizácie svojho územia a predať novým generáciám vzácny odkaz kresťanskej viery,“ povedal Benedikt XVI. v citovanom príhovore.

Traja pápeži v Benátkach, traja Benátčania pápežmi

Po sobote v Akvileji dnes Benedikt XVI. trávi deň v Benátkach. Keďže toto mesto stojí na vode, 84-ročný pápež sa počas presunov bude musieť popasovať aj s plavbou na motorovom člne či na gondole.

Benedikt XVI. pritom nie je prvým pápežom, ktorý navštívil toto mesto. Pred ním sem zavítal aj Pavol VI. v roku 1972 a Ján Pavol II. v roku 1985. Vatikanista denníka La Stampa Andrea Tornielli vo svojom komentári pripomenul jednu zaujímavosť, ktorá súvisí práve s návštevou Pavla VI. Počas omše na Námestí sv. Marka, 16. septembra, pápež zložil svoju štólu a položil ju na plecia benátskeho patriarchu Albina Lucianiho. Práve on sa o šesť rokov neskôr stal nástupcom Pavla VI. Ako pápež Ján Pavol I. sa počas svojho prvého príhovoru k veriacim zdôveril s tým, že prorocké gesto Pavla VI. ho priviedlo do vážnych rozpakov.

Ján Pavol I., ktorý je známy svojim najkratším pontifikátom v histórii a ktorého smrť sa stala súčasťou najrôznejších konšpiračných teórií, nebol jediným pápežom, ktorého Benátky dali Katolíckej cirkvi. Benátskym patriarchom bol pred svojím zvolením za pápeža aj Pius X., posledný pápež vyhlásený za svätého, a Ján XXIII., až do minulého víkendu posledný blahoslavený pápež. Je možné, že trojlístok svätých benátskych pápežov sa skompletizuje, keďže v súčasnosti prebieha už aj proces blahorečenia Jána Pavla I.

Imrich Gazda

Ilustračné foto: Patriarchálna bazilika, Akvileja (travelblog.org)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo