Blogeri ovplyvňujú aj biskupské nominácie

Začiatkom mája sa vo Vatikáne uskutočnilo historicky prvé stretnutie predstaviteľov Svätej stolice so zástupcami blogosféry. Jej vplyv vzrástol natoľko, že názory blogerov majú vplyv aj na biskupské nominácie. Na výnimočnom podujatí nechýbal ani blog Svet kresťanstva.

„Niekto bude hovoriť, že sme sa v tomto smere mali rozhýbať už dávnejšie. Je to tak... ale teraz sme tu a pousilujeme sa lepšie spoznať,“ povedal s istou dávkou sebakritiky arcibiskup Claudio Maria Celli, predseda Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky, ktorá bola spolu s Pápežskou radou pre kultúru oficiálnym organizátorom stretnutia.

V prvej časti piati blogeri z rôznych jazykových celkov predstavili kľúčové výzvy, s ktorými sa stretávajú. „Podľa môjho názoru bola zatiaľ najlepšia Elizabeth Scalia a páter Roderick Vonhögen,“ „twittoval“ vatikanista denníka Il Foglio Paolo Rodari. V druhej časti zástupcovia Svätej stolice a oficiálnych cirkevných portálov poukázali na niektoré iniciatívy, prostredníctvom ktorých sa cirkev aktivizuje vo svete nových médií. Najväčšiu pozornosť vyvolalo predstavenie nového portálu news.va, na ktorom majú byť skoncentrované všetky informácie vyprodukované vatikánskymi úradmi.

Blogerov svojími slovami „pohladil“ aj riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Federico Lombardi: „Musím povedať, že mi veľmi pomáha jeden skúsený bloger, ktorý mi každé ráno na niekoľko strán pripraví prehľad toho, o čom píšete.“ Podľa neho má Benedikt XVI. rovnako veľký záujem o svet internetu ako jeho predchodca. Ján Pavol II. sa ako prvý pápež nielen pripojil k internetu, ale v roku 1997 osobne nariadil zriadenie oficiálnej stránky Svätej stolice. Tá je dnes prítomná aj na YouTube, súčasný pápež má oficiálne konto na Facebooku.

Sú to však predovšetkým blogeri, ktorí majú zaostrené na Vatikán. „Často viac ako tradičné médiá spĺňajú nie vždy vítanú úlohu ,strážnych psov´ života cirkvi,“ napísal vatikanista Rodari. Podľa neho sa Svätá stolica mohla vyhnúť viacerým nepríjemnostiam, keby venovala väčšiu pozornosť zisteniam blogerov. Na mysli mal najmä známu kauzu „revizionistický biskup Williamson“. Vatikán však názory blogerov neberie úplne na ľahkú váhu. „Na niektoré biskupské nominácie majú väčší vplyv názory blogerov než naše,“ priznal podľa Rodariho počas coffee breaku jeden z oficiálnych predstaviteľov Svätej stolice.

Imrich Gazda

Foto: pccs.va

Súvisiaci článok: Svet kresťanstva na celosvetovom stretnutí blogerov vo Vatikáne

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo