Benediktovo camauro (doplnené)

V knihe rozhovorov Svetlo sveta Benedikt XVI. vysvetľuje aj to, prečo si počas jednej z generálnych audiencií v decembri 2005 nasadil starobylú pokrývku hlavy, tzv. camauro, ktorá sa prestala používať po smrti pápeža Jána XXIII. v roku 1963.

„Bol to len módny doplnok alebo vyjadrenie návratu k starým, v živote Cirkvi osvedčeným formám?“ spýtal sa Benedikta XVI. autor rozhovoru, nemecký novinár Peter Seewald. Pápež odpovedal: „Mal som ho len raz. Bola mi jednoducho zima a moja hlava je citlivá na chlad. Tak som si povedal, že keď to camauro už mám, tak si ho aj dám. Bol to naozaj len pokus chrániť sa pred zimou. Ako je známe, viac som to nespravil, a to práve preto, aby sa nevytvárali iné, povrchné interpretácie.“ Prirovnania k Santa Clausovi ho však aj tak neminuli.

Camauro je starobylá neliturgická pokrývka hlavy, ktorú môže používať výhradne pápež. Názov pochádza z latinského „camelaucum“, čo voľne preložené znamená „čiapka z ťavej srsti“. Jestvuje v dvoch variantoch: v červeno-zamatovej a bielej. V oboch prípadoch sú okraje lemované kožušinou z hranostaja, hermelínom. Jej používanie závisí od rozhodnutia pontifika. Jej častým nositeľom bol pápež Ján XXIII., ktorého telesné pozostatky sú vystavené v Bazilike sv. Petra. Blahoslavený pápež má na hlave aj svoje obľúbené camauro. Celkovo však pápeži preferujú nosenie bieleho „zucchetta“, ktoré je univerzálnejšie a menej nápadné.

Imrich Gazda, Marián Sekerák

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo