Írsky biskup oceňuje návštevu Alžbety II. vo svojej krajine

Po nedávnej návšteve britskej panovníčky v Írsku sa začínajú objavovať analýzy tejto historickej udalosti. Svoj pohľad na ňu ponúkol aj pomocný biskup írskej diecézy Down and Connor, Donal McKeown.

V biskupovom posolstve, ktoré vo štvrtok zverejnila agentúra Indepent Catholic News dominuje najmä dôraz na pravú podstatu írsko-britských konfliktov a pozitívne vnímanie štátnej návštevy Alžbety II. v tejto prevažne katolíckej krajine. Biskup McKeown zdôrazňuje, že spory dvoch susediacich krajín boli neraz vykresľované na pozadí náboženského fanatizmu protestantov a katolíkov, kvôli čomu bolo náboženstvo vnímané ako hlavná príčina rozdelenia, nevraživosti a násilia. Ako však ďalej upozorňuje, kráľovnina návšteva dokázala to, čo konštatuje aj známa Veľkopiatková dohoda z roku 1988, že „konflikt nebol primárne náboženský alebo konfesionálny, ale bol spôsobený spormi medzi britskosťou a írskosťou“. „Náboženstvo,“ ako dodáva biskup, bolo použité predovšetkým „ako zbraň spôsobujúca vzostup a pokles brutálnej vlny násilia“.

Biskup McKeown neobišiel ani skutočnosť, že Alžbeta II. je aj najvyššou reprezentantkou Anglikánskej cirkvi a upozornil, že „cirkvi (katolícka a anglikánska, pozn. autor) by mali prestať byť identifikované so zodpovednosťou za uplynulé ťažkosti a ako nepriatelia budúcnosti. Návšteva je však zároveň výzvou, aby cirkvi opätovne preskúmali svoju úlohu v (...) spoločnosti. (...) Návšteva tiež dáva cirkvám príležitosť, aby znovu potvrdili svoju nezávislosť od tých politických a ekonomických síl, ktoré by ich chceli získať na svoju stranu“.

V optimistickom duchu veľkonočného liturgického obdobia autor vyjadril nádej, že spoločné úsilie veriacich z oboch denominácií napomôže vytvoriť priestor, kde sa kresťanské posolstvo bude môcť v budúcnosti šíriť bez strachu z prípadného útoku.

Marián Sekerák

Foto: downandconnor.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo