Vatikánsky minister zdravotníctva na Slovensku

Oddnes je na návšteve Slovenska predseda Pápežskej rady pre pastoráciu zdravotníckych pracovníkov, arcibiskup Zygmunt Zimowski. Okrem stretnutia so zástupcami KBS a ministrom zdravotníctva prednesie aj dve prednášky na teologických fakultách Univerzity Komenského a Trnavskej univerzity.

Oficiálny program poľského arcibiskupa - ako ho zverejnila Tlačová kancelária KBS - začne zajtra dopoludnia stretnutím so zástupcami KBS. Nasledovať bude prednáška na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity s názvom Aktuálne trendy v pastorácii zdravotníkov a úlohy biskupských konferencií pri presadzovaní kultúry života. Súčasťou arcibiskupovho vystúpenia by malo byť aj prednesenie laudatia na spišského biskupa Františka Tondru, ktorý je predsedom Bioetickej subkomisie Teologickej komisie KBS a v sobotu dosiahne kánonický vek 75 rokov, kedy musí každý cirkevný hierarcha podať abdikáciu. Po skončení prednášky bude nasledovať brífing s novinármi.

Popoludní arcibiskupa Zimowskeho prijme minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik. Spolu by mali hovoriť aj o zákone o biomedicíne, finančnom zabezpečení súkromných zdravotníckych zariadení, ale aj o výhrade vo svedomí. Arcibiskupa budú sprevádzať aj predstavitelia KBS. Posledným bodom oficiálneho programu je účasť na konferencii Etika v zdravotníckom systéme, ktorá sa v sobotu uskutoční na Rímskokatolíckej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského. V rámci nej prednesie prednášku na tému Pastoračná starostlivosť Cirkvi o chorých a etická zodpovednosť zdravotníkov. Okrem rôznych odborníkov vystúpia aj viacerí poprední politici KDH: podpredseda vlády Ján Figeľ, minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský a europoslanci – lekári Anna Záborská a Miroslav Mikolášik. Program konferencie nájdete tu.

Arcibiskup Zimowski (nar. 1949) je predsedom Pápežskej rady pre pastoráciu zdravotníckych pracovníkov od apríla 2009. Predtým pôsobil ak biskup poľskej diecézy Radom (2002 – 2009). V rokoch 1983 – 2002 pracoval pre Kongregáciu pre náuku viery, ktorej šéfoval kardinál Ratzinger. Spolupracoval na vydaní Katechizmu Katolíckej cirkvi, špeciálne jeho poľskej edície. Osobný vzťah mal aj s Jánom Pavlom II., ktorý bol jeho učiteľom na univerzite v Lubline.

Vysoký predstaviteľ rímskej kúrie navštívil Slovensko naposledy v septembri minulého roku. Predseda Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj, ghanský kardinál Peter Appiah Turkson sa vtedy zúčastnil „ekologickej púte“ Rady európskych biskupských konferencií Ostrihom – Bratislava – Mariazell.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo