VATIKÁNSKA SEDMA: Rozpustení mnísi

Vatikán nechal rozpustiť starobylú komunitu cisterciátskych mníchov v Ríme.Prefekt Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života, arcibiskup João Braz de Aviz síce rozhodnutie podpísal ešte v polovici marca, ale k medializácii udalosti došlo až koncom mája. Pritom stále nie je úplne jasné, čo bolo hlavným dôvodom tohto nezvyčajného kroku Svätej stolice.

Možných príčin je pritom viac ako dosť. Spomínajú sa závažné liturgické prešľapy, finančná netransparentnosť, sexuálne delikty, extravagantný životný štýl, ale aj obyčajná ľudská závisť. Celý príbeh je viac ako zamotaný.

Madonna, go-go tanečnica i luxusný hotel

Od príchodu opáta Simona Mariu Fioraseho bola cisterciátska komunita žijúca pri rímskej Bazilike svätého kríža v Jeruzaleme všetkým, len nie tradičným mníšskym spoločenstvom. Pritom jej história siaha až do roku 1561. Rozpustenej komunite patrila nielen vzácna botanická záhrada, ale aj luxusný hotel Domus Sessoriana so zakompovanými vzácnymi archeologickými objavmi, ako je napríklad pohanský chrám Venuše a Amora, vila cisára Konštantína či Klaudiov akvadukt. V samotnej bazilike sa konali akcie, ktoré priťahovali pozornosť, roznecovali evanjeliový zápal, ale aj vzbudzovali pohoršenie. Tancujúca rehoľná sestra – bývalá go-go tanečnica, nonstop čítanie Biblie či návšteva Madonny vyniesli meno opáta Fioraseho nielen na prvé stránky novín, ale aj do uší prelátov rímskej kúrie.

Radi by ste čítali viac podobných článkov, ktoré nenájdete v iných médiách? Zdieľať

Všetky spomínané akcie spája rok 2008. Od októbra začala každý štvrtok v bazilike tancovať 38-ročná rehoľná sestra Anna Nobili, o ktorej sme už v minulosti na Postoy.sk písali. Bývalá tanečnica v milánskych nočných podnikoch, ktorá prešla radikálnou vnútornou premenou, sa rozhodla chváliť Boha tancom. „Začala som tancovať, ale tento raz nie preto, aby som upútala mužov. Bolo to z vďačnosti Bohu a na jeho chválu. Našla som, čo som hľadala,“ povedala ešte v roku 2003 agentúre Zenit. Okrem tancu v bazilike navštevuje so svojou skupinou Jesus Dancers aj väznice a nemocnice, aby tam vydávala svedectvo o Bohu.

Rovnako v októbri sa v bazilike uskutočnilo týždenné nonstop čítanie Biblie. Aj o ňom sme vás už na našom portáli informovali. V samotnom chráme sa pri čítaní a počúvaní vystriedalo 75 000 ľudí, pričom otvorenie maratónu vysielané v priamom prenose talianskou verejnoprávnou televíziou RAI pritiahlo k televíznym obrazovkám takmer 3,5 milióna divákov. Prvým lektorom bol samotný pápež Benedikt XVI., ktorého nasledovali ďalšie osobnosti politického, cirkevného a kultúrneho života, ale aj obyčajní ľudia rôznych vierovyznaní.

Čaru stále známejšej baziliky neodolala ani speváčka Madonna, ktorá sem zavítala v rámci koncertného vystúpenia v Ríme. Doprovod jej robil opát osobne. Dni v jeho kláštore však už boli zrátané a o niekoľko týždňov ho musel opustiť.

Nezvyčajná evanjelizácia, nezvyčajný opát

Simone Maria Fioraso sa narodil v severotalianskom Rho v roku 1949. O jeho mladosti sa toho veľa nevie. Pohyboval sa v prostredí milánskej módy a podľa niektorých informácií, ktoré však neboli nikdy potvrdené, pracoval pre Giorgia Armaniho. Ako 34-ročný prišiel do rímskeho kostola San Carlo al Corso, aby si dohodol dátum svadby. Miestny kňaz, páter Ilario Marchesan mu však povedal: „Ty nie si povolaný k manželstvu, ale ku kňazstvu.“ Po tomto „Božom zásahu“ Fioraso nechal svoju snúbenicu a vstúpil do noviciátu. Po pobyte v opátstve v Chiaravalle prišiel do komunity pri bazilike svätého kríža, kde pracoval ako archivár. „Milujem toto miesto viac ako seba. Je naším svetlom, miestom, kde Boh a človek žijú pospolu,“ povedal pri istej príležitosti. Každý, kto navštívil tento pôsobivý chrám uschovávajúci kúsky kríža a ďalšie fragmenty nástrojov Ježišovho umučenia, ktoré z Jeruzalema v 4. storočí priniesla matka cisára Konštantína Helena, musí súhlasiť.

Prečítajte si aktuálne články na portáli Svet kresťanstva:
Kto nahradí biskupa Tondru?
Vatikánsky minister zdravotníctva na Slovensku
Benedikt XVI. o prijímaní na ruku
Zdieľať

Opát Fioraso sa pokúsil bazilike vrátiť zašlý lesk. „Chcel obnoviť oddávna živý vzťah medzi bazilikou a rímskou šľachtou,“ napísal vatikanista talianskeho denníka Il Foglio Paolo Rodari, ktorý ako prvý ponúkol na stránkach svojich novín rozsiahlu reportáž o rozpustenej komunite. So žiadosťami o pomoc pri rekonštrukcii sa opát obrátil na všetky možné štátne kultúrne inštitúcie. Zlom nastal v roku 2000, keď sa zoznámil s markízom Giuliom Sacchettim, ktorý založil a riadil združenie Priatelia svätého kríža. Kontakt medzi bazilikou a rímskou smotánkou ožil. Peniaze mníchom odvtedy nikdy nechýbali. Vravieť o prepychovom štýle života by však nebolo úplnou pravdou. Tridsiatka mníchov zabezpečovala permanentnú duchovnú a charitatívnu starostlivosť 16 000 veriacim.

Trpký koniec

„Potom sa čosi zmenilo. Vo vzťahoch medzi Vatikánom, rímskym vikariátom, pod ktorého jurisdikciu opátstvo spadá a mníchmi sa čosi zlomilo,“ píše vatikanista Rodari. Svätá stolica poverila generálneho predstaveného cisterciátov Maura Leporiho apoštolskou vizitáciou. Na základe jeho odporúčaní 11. marca 2011 podpísal prefekt vatikánskeho „ministerstva pre rehole“, arcibiskup de Aviz, ktorý bol do funkcie menovaný len začiatkom roka, dekrét, ktorým zrušil rímsku komunitu a mníchom nariadil, aby sa v priebehu dvoch mesiacov rozišli do ostatných kláštorov v Taliansku. Napriek tomuto nariadeniu ostalo sedem mníchov, z ktorých viacerí majú vyše 80 rokov na svojom mieste a odísť sa nehodlajú. Bazilika bola nateraz zverená do správy istému diecéznemu kňazovi.

Vzhľadom na to, že dekrét arcibiskupa de Aviza nebol zverejnený, je ťažké pomenovať presné dôvody tohto radikálneho zásahu. Išlo len o súhru viacerých, v úvode spomenutých príčin alebo o niečo úplne konkrétne? Vzhľadom na to, že rozdielne názory na opáta panovali v samotnej rehoľnej komunite, je ešte zložitejšie urobiť si názor zvonka. Aj keď niektorí miestni veriaci v tom majú jasno. „S trpezlivosťou, oddanosťou, obetavosťou a zápalom ste zmenili tvár baziliky svätého kríža. Zhodnotili ste našu nádhernú baziliku a navrátili ste jej miesto, ktoré jej patrí. Milovali ste a slúžili tejto komunite, aj keď nechápala a nevážila si vaše úsilie. Slová nestačia na vyjadrenie bolesti z tohto náhleho a neodôvodneného rozdelenia,“ píše sa v letákoch, ktoré sa objavili v átriu baziliky a niesli podpis: Farská komunita, ktorá vie rozpoznať ovocie Ducha.

Imrich Gazda

Ilustračné foto: interno.it

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo