VATIKÁNSKA SEDMA: Cigáni vo Vatikáne, relikvie JP2 na Slovensku

V dnešnej Sedme sa dozviete, prečo Cigáni obsadili Vatikán, kde si u nás môžete uctiť relikvie bl. Jána Pavla II. a koľko jezuitov žije na svete.

Rómovia síce nemajú svoj štát, ale počas tohto víkendu si zriadili hlavné mesto. Aspoň dočasne. Stal sa ním Vatikán, kde si v sobotu asi 1400 Rómov s pápežom Benediktom XVI. pripomenuli 150. výročie narodenia a 75. výročie umučenia blahoslaveného cigánskeho mučeníka Zeffirina Gimenéza Mallu (na obr.). Španielsky patrón Rómov, ktorý bol františkánskym terciárom, položil svoj život v roku 1936 pri obrane kňaza.

Prácu s Rómami pápežovi predstavila aj slovenská rehoľnica

Historicky prvú púť Rómov do Ríma zorganizovala Pápežská rada pre pastoráciu migrantov a ľudí bez domova, nadácia Migrantes Talianskej biskupskej konferencie, Rímska diecéza a Komunita sv. Egídia. Podľa profesora Marca Impagliazza z Komunity sv. Egídia je toto stretnutie „dôležité v kontexte proticigánskych nálad, ktoré sa šíria mnohými európskymi krajinami a sú na dennom poriadku“. Počas stretnutia sa spomínalo aj na „porrajamos“, rómsky holokaust počas Druhej svetovej vojny, kedy bolo vyvraždených asi 80 percent európskych Rómov. „Pri svojej návšteve Osvienčimu 28. mája 2006 som sa modlil za obete prenasledovania a poklonil som sa pred pamätnou doskou v rómskom jazyku, ktorá pripomína vašich zomrelých,“ zdôraznil vo svojom príhovore Benedikt XVI. a dodal: „Európske svedomie nemôže zabudnúť na takúto bolesť! Váš ľud už nikdy nesmie byť vystavený trýzneniu, odmietaniu a pohŕdaniu.“

K téme:
Náboženstvo mení slovenských Rómov Zdieľať

Svoje svedectvo pápežovi vyrozprávala aj rakúska Rómka Ceija Stojka, ktorá osobne zažila koncentračný tábor, v ktorom bola vyvraždená takmer celá jej 200 členná rodina. Na stretnutí bolo prítomných aj mnoho kňazov, rehoľníkov a rehoľníc či seminaristov rómskeho pôvodu. S krátkym príhovorom pred pápežom vystúpila aj slovenská rehoľnica sestra Atanázia, civilným menom Mária Holubová, ktorá pracuje medzi bardejovskými Rómami. Počas stretnutia viackrát zaznelo, že práve cirkev môže napomôcť integrácii Rómov do spoločnosti a poskytnúť im duchovnú starostlivosť.

Relikvie JP2 na Spišskej Kapitule a v Košiciach

Od blahorečenia pápeža Jána Pavla II. ubehol už takmer mesiac a pol. Za ten čas sa na Slovensko dostali dve relikvie nového blahoslaveného. Prvú predstavili pred týždňom na Spišskej Kapitule počas slávnostnej omše pri príležitosti 75. narodenín biskupa Františka Tondru. Katedrále sv. Martina ju daroval krakovský arcibiskup, kardinál Stanislaw Dziwisz, bývalý osobný tajomník Jána Pavla II. Ide o kvapku krvi pochádzajúcu z jednej zo štyroch uchovaných ampuliek s krvou zosnulého pápeža. Ako Tlačovú kanceláriu KBS informoval kancelár spišského biskupského úradu Peter Majda, „relikvia bude uložená v kaplnke Zápoľských, kde sa Ján Pavol II. 3. júla 1995 pred bohostánkom modlil“.

Druhú relikviu sa podľa Tlačovej kancelárie KBS podarilo zadovážiť policajnému kaplánovi Marcelovi Gáborovi z Ordinariátu OS a OZ SR, ktorý pôsobí na Strednej odbornej škole Policajného zboru v Košiciach. Certifikovaná druhotná relikvia z liturgického odevu nového blahoslaveného je uložená v pozlátenom relikviári a bude uložená v kaplnke spomínanej školy, ktorá má byť zasvätená práve blahoslavenému Jánovi Pavlovi II.

Prečítajte si aktuálne články na portáli Svet kresťanstva:
Prekladateľ Gavenda o Svetle sveta: Talianske vydanie vyvolalo rozčarovanie. Prekladateľ sa zľakol jasnosti pápežových odpovedí
Arcibiskup Fulton Sheen sa priblížil k blahorečeniu
Zdieľať

Zaujímavosťou je, že väčšina relikvií vo vlastníctve Vatikánu je uschovávaná v malom kláštore blízko Pápežskej lateránskej baziliky. Kedysi ich na viacerých miestach Ríma mohli získať aj súkromné osoby. Síce sa nepredávali, keďže kupčenie s posvätnými vecami je zakázané, ale záujemcovia ich mohli nadobudnúť k úschove v relikviári. Na žiadosť Svätej stolice však boli tieto aktivity pred vyše desaťročím zastavené. Dnes možno pozostatky blahoslaveného či svätca získať len na žiadosť diecézneho biskupa. Nadobudnutá relikvia môže byť uložená len v oltári alebo na inom verejnom náboženskom mieste. Súkromné uchovávanie relikvií je prísne zakázané.

Jezuitov ubúda

Minulý mesiac si slovenskí jezuiti pripomenuli 450. výročie svojho pôsobenia na Slovensku. Ich rehoľa patrí medzi najznámejšie, najpočetnejšie a vraví sa, že aj medzi najmúdrejšie. Z pohľadu čísel im však posledný rok nepriniesol veľa radosti. K 1. januáru 2011 ich vo svete pôsobilo 17 906, čo je oproti minulému roku pokles o 341 členov. Takmer osemnásťtisíc jezuitov žije v 85 provinciách, 5 nezávislých a 10 závislých regiónoch. Priemerný vek sa pohybuje okolo 57 rokov, pričom najmladšie komunity žijú v Afrike (46 rokov) a najstaršie na juhu Európy (69 rokov). Čo sa týka ich početnosti, dominuje južná Ázia a Severná Amerika.

Ako sú na tom naši jezuiti? „V slovenskej provincii ich momentálne žije 104, z nich je šesť gréckokatolíkov, pričom niekoľkí Slováci sú členmi aj švajčiarskej, francúzskej, kanadskej či americkej provincie,“ uviedol pre Postoy.sk Jozef Bartkovjak z Provincialátu Spoločnosti Ježišovej na Slovensku. Najďalej z nich to „dotiahol“ kardinál Ján Chryzostom Korec či momentálny sekretár Kongregácie pre východné cirkvi, arcibiskup Cyril Vasiľ. Okrem nich sa biskupskej hodnosti teší aj prešovský arcibiskup – metropolita Ján Babjak a emeritný biskup Dominik Kaľata. Na akademickej pôde sa v Ríme presadil biblista Peter Dubovský, ktorý vyučuje na Pápežskom biblickom inštitúte a Ján Ďačok, bývalý slovenský provinciál, momentálne profesor Pápežskej gregoriánskej univerzity a teológ Apoštolskej penitenciárie. V slovenskom akademickom prostredí rezonujú aj mená profesora Ladislava Csontosa, profesora Juraja Dolinského či docenta Andreja Filipeka, ktorý je momentálne aj povereným rektorom Trnavskej univerzity v Trnave.

Imrich Gazda

Ilustračné foto: famvin.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo