Do kostola sa dostanete aj vďaka mobilnej aplikácii

Internet je najrýchlejším spôsobom, ako získať aktuálne informácie – aj o cirkvi. To bol hlavný dôvod, pre ktorý sa skupina dobrovoľníkov v roku 2004 rozhodla spustiť portál, kde postupne sústredila dôležité informácie zo slovenských farností.

Prehľad farských oznamov, rozpis bohoslužieb, časy spovedania aj kontakty na jednotlivé farnosti, dekanáty a diecézy sú už viac ako desaťročie dostupné na webovej stránke DoKostola.sk.

„V zahraničí je už dávno samozrejmou možnosť nájsť časy omší pre celú diecézu aj na internete, u nás však takáto webová stránka dlho neexistovala,“ hovorí Jozef Martiniak z občianskeho združenia Admissam, ktoré stojí za stránkou. Podľa Martiniaka komplexne prepracovaný systém, ktorý sa podarilo vypracovať na stránke DoKostola.sk, je v Európe unikátny.

Zistiť čas omše alebo spovedania v ktorýkoľvek deň v týždni a kdekoľvek na Slovensku je tak vďaka portálu jednoduchá a rýchla záležitosť. V databáze môže návštevník nájsť približne 2 900 rímskokatolíckych farských a filiálnych kostolov či kaplniek a asi 500 gréckokatolíckych chrámov.

Okrem toho sú tu dostupné informácie o ďalších priestoroch, v ktorých sa pravidelne konajú bohoslužby, ako napríklad nemocničné kaplnky, univerzitné pastoračné centrá či kaplnky v domovoch dôchodcov alebo v domoch smútku. Pri jednotlivých kostoloch sú uvedené adresa, GPS súradnice, mapa, informácie o kostole, fotografia aj časy omší a spovedania. Možné je dostať sa aj k aktuálnym farským oznamom.

Tvorcovia portálu mysleli aj na Slovákov žijúcich v zahraničí, pre ktorých ponúkajú odkazy na stránky, kde nájdu prehľad a čas omší vo viacerých krajinách Európy aj USA vrátane takmer stovky najznámejších letovísk v Chorvátsku, Španielsku, Taliansku či Francúzsku.

Údaje je potrebné v priebehu roka editovať a aktualizovať najmä v období pred Vianocami či Veľkou nocou, keď pribúdajú časy mimoriadneho spovedania a omší, čo si vyžaduje stovky hodín dobrovoľníckej práce.

„So správcami mnohých farností máme vybudované fungujúce kontakty, vždy ochotne pošlú údaje, o ktoré ich prosíme. Nájdu sa však aj výnimky, väčšinou starší kňazi, ktorí si neprajú, aby sa na našej webovej stránke zobrazovali časy omší a spovedania v kostoloch ich farností,“ vysvetľuje Martiniak. Práve to im sčasti bráni pri skvalitnení ich práce a samotnej stránky. „Niektorí kňazi odmietajú poskytnúť informácie o svojej farnosti, prípadne nepochopili, že internet je dnes už samozrejmou súčasťou života.“

Okrem portálu je k dispozícii na stiahnutie aj aplikácia DoKostola pre mobilné telefóny, ktorú je možné nainštalovať si zadarmo. Dá sa prostredníctvom nej nájsť každý kostol na Slovensku s adresou, časmi omší a možnosťami navigácie. Okrem toho je tu užitočný bonus navyše – deň vopred upozorní na prikázaný sviatok.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo