Výška milodaru za odslúženie omše stúpla na päť eur

Slovenskí biskupi na minulotýždňovom plenárnom zasadaní rozhodli, že výška milodaru za odslúženie omše stúpne z 3,32 eur na 5 eur. Rozhodnutie je záväzné pre všetky diecézy. Včera o tom informovala Tlačová kancelária KBS. 

Zmena bude platná od 1. júla. Dovtedy platí rozhodnutie KBS z 20. plenárneho zasadania z roku 1996, kedy bola výška omšového štipendia (intencie) stanovená na 100 Sk. Po prechode na euro sa táto suma prepočítala na 3,32 eur.
Biskupi zároveň pripomenuli nariadenie Kódexu kánonického práva, podľa ktorého je kňazovi dovolené „prijať dobrovoľne venovaný vyšší, ale aj nižší milodar, než je určený za obetovanie omše“ (kán. 952). Kódex zároveň odporúča, aby kňaz slúžil omšu na úmysel veriacich, najmä chudobných, aj vtedy, keď nedostal žiaden milodar. „Kňaz, ktorý v ten istý deň slávi viac omší, každú môže obetovať na úmysel, na ktorý bol venovaný milodar, ale s tým zákonom, že okrem dňa Narodenia Pána si má ponechať milodar iba za jednu omšu, ostatné však má odovzdať na ciele, ktoré predpísal ordinár, ale pri pripustení istej odmeny z vonkajšieho titulu,“ dodáva kódex v kánone 951.
Podľa výkonného sekretára KBS Antona Ziolkovského je dobré si uvedomiť, že počas uplynulých rokov stúpla priemerná mzda, takže „stokorunáčka“ v 90. rokoch a dnes má inú hodnotu. „Paradoxom je, že veriaci z východného a severného Slovenska sú pri omšových milodaroch štedrejší ako na západe, pričom päť eur, a neraz aj viac, je štandardným milodarom už od zavedenia eura,“ dodal pre Svet kresťanstva.
Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo