Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. júl 2011

VATIKÁNSKA SEDMA: Príde pápež na Slovensko?

V slovenských médiách sa nedávno objavili dohady, či na budúci rok Benedikt XVI. navštívi našu krajinu. „Náznaky, ktoré prichádzajú v diplomatickej pošte aj pánu prezidentovi, aj ministerstvu zahraničných vecí, aj nám, vysielajú pozitívne signály,“ citoval denník Pravda hovorcu KBS Jozefa Kováčika. ...

V slovenských médiách sa nedávno objavili dohady, či na budúci rok Benedikt XVI. navštívi našu krajinu. „Náznaky, ktoré prichádzajú v diplomatickej pošte aj pánu prezidentovi, aj ministerstvu zahraničných vecí, aj nám, vysielajú pozitívne signály,“ citoval denník Pravda hovorcu KBS Jozefa Kováčika.

O čosi rezervovanejší bol minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. „Dozvedel som sa, že pán prezident Gašparovič po návšteve Ríma, keď sa zúčastnil blahorečenia predchádzajúceho pápeža Jána Pavla II., dostal od Svätého otca Benedikta XVI. list, v ktorom sám Svätý otec pripomína, že si je plne vedomý a vďačný za pozvanie, ktoré od prezidenta Gašparoviča a Konferencie biskupov Slovenska prísť na Slovensko dostal. Tak neviem, či ju srdečnosť a pozitívny duch tohto listu niečo indikuje, alebo nie,“ uviedol minister začiatkom júla pre Rádio Regina.

Hovorca Kováčik aj nášmu portálu potvrdil, že „z obsahu diplomatickej reči adresovanej štátnym predstaviteľom sa javí návšteva pravdepodobná“. Keďže však Svätá stolica potvrdzuje návštevy pápeža približne pol roka vopred, veci sú ešte v pohybe.

Možno navštívi aj Devín a Moravu

Pápeža oficiálne pozvala ešte minulá vláda v máji 2009 prostredníctvom arcibiskupa Dominiquea Mambertiho, sekretára pre vzťahy so štátmi Svätej stolice, ktorý bol na návšteve Slovenska. KBS svoje pozvanie pápežovi adresovala v októbri 2009. V pláne je návšteva Bratislavy, Nitry, Žiliny a Prešova začiatkom júla 2012, kedy sa začne Rok sv. Cyrila a Metoda pri príležitosti 1150. výročia ich príchodu na Veľkú Moravu. Do hry sa snaží vstúpiť aj Devín. Podľa vyjadrenia miestneho farára Mariána Gavendu pre agentúru SITA, je návšteva tohto miesta logická, chronologická, aj symbolická. „Priestory sú tu obmedzené, ale napríklad stretnutie s ľuďmi kultúry a umenia, ktorých sa pápež na svojich cestách rád zúčastňuje, by tu veľmi dobre zapadli. Aj sútok Dunaja a Moravy je symbolický, dve pľúca Európy,” dodal Gavenda.

K téme:
Privítali by ste návštevu Benedikta XVI. na Slovensku?
Privítajú Slováci pápeža?
Zdieľať

Nakoniec však z návštevy Slovenska bude možno návšteva Moravy a Slovenska. Česká biskupská konferencia totiž pápeža volá do Velehradu na záver cyrilometodského roku v júli 2013. Podľa Kováčika sú slovenskí a českí biskupi v tejto veci v kontakte a KBS sa nebráni ani tejto alternative. Tak uvidíme.

Inzercia

Benedikt XVI. poukázal na problém pirátstva

Minulú nedeľu sa po poludňajšej modlitbe Anjel Pána Benedikt XVI. stretol s rodinami námorníkov, ktorí sa stali obeťami pirátskych útokov a dodnes žijú v zajatí. Podľa oficiálnych údajov ide o približne 800 ľudí. „Uisťujem o svojej modlitbe za námorníkov, ktorí sa ocitli v zajatí v dôsledku pirátskych útokov. Dúfam, že je s nimi zaobchádzané s rešpektom a ľudskosťou a modlím sa za ich rodiny, aby boli silné vo viere a nestrácali nádej, že sa skoro stretnú so svojimi drahými,“ uviedol pápež a zároveň vyzdvihol všetkých kňazov a dobrovoľníkov, ktorí sa venujú pastorácii námorníkov, rybárov a ich rodín.

Vôbec prvého stretnutia takéhoto druhu sa zúčastnili najmä matky a manželky unesených námorníkov. Sprevádzal ich kňaz Giacomo Martino, ktorý v rámci Talianskej biskupskej konferencie zodpovedá za oblasť „morskej pastorácie“. „Napriek oficiálnosti audiencie mohol každý s pápežom prehodiť nejaké slovo,“ povedal kňaz pre denník L´Osservatore Romano. Zároveň zdôraznil, že aj keď spoločnosť fenomén pirátstva prehliada, ide o globálny problém, ktorý si vyžaduje pozornosť celého medzinárodného spoločenstva. Len v minulom roku bolo spáchaných až 445 útokov, pričom bolo zadržaných 53 plavidiel a 1 181 námorníkov.

Imrich Gazda

Foto: mladez.kbs.sk, zamky.sk

Odporúčame

Novým arcibiskupom Luxemburgu sa stal „japonský“ jezuita

Novým arcibiskupom Luxemburgu sa stal „japonský“ jezuita

V utorok, 12. júla Benedikt XVI. prijal rezignáciu luxemburského arcibiskupa Fernanda Francka, ktorý kánonický vek 75 rokov dosiahol už pred vyše dvoma rokmi. Do tejto funkcie zároveň menoval jezuitu Jeana-Claudea Hollericha, ktorý doteraz pôsobil vo funkcii prorektora Sophia University v japonskom ...