Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K veci Svet kresťanstva
04. marec 2017

Vzdajte sa niečoho

Robiť niečo pozitívne je v pôste určite dobrý nápad. Ale aj vzdanie sa niečoho má svoj význam.
Vzdajte sa niečoho

Popolcová streda. Foto: Mazur/catholicchurch.org.uk

S príchodom pôstu si katolíci v určitom veku a s určitým temperamentom pravdepodobne kladú známu otázku: Čoho by som sa mal v pôste vzdať? Iní sú v týchto vraj osvietených časoch skeptickí voči celej myšlienke „vzdávania sa“. Zachovávajme pôst tak, že budeme robiť niečo pozitívne, povedia.

Robiť v pôste niečo pozitívne je zaiste dobrý nápad. Ale aj vzdať sa niečoho. Jasne a rozhodne to obhajuje kardinál Newman v jednej zo svojich Anglikánskych kázní. Hovorí: „Také či onaké sebazaprenie zjavne patrí k samotnému pojmu obnovy a posvätnej poslušnosti. Zmeniť si srdce znamená naučiť sa milovať veci, ktoré prirodzene nemilujeme – odučiť sa láske k tomuto svetu. To však, samozrejme, znamená potlačiť svoje prirodzené priania a náklonnosti.“

Tento veľký mysliteľ pokračuje:

Spravodlivosť a poslušnosť predpokladajú sebaovládanie. No aby sme mali silu, musíme ju najprv získať a získať ju nemôžeme bez intenzívneho zápasu, vytrvalého boja proti sebe samým. Samotný pojem nábožnosti predpokladá sebazaprenie, lebo náboženstvo prirodzene nemilujeme.

A pôst? „Obdobie roka určené na odriekanie a pokorenie sa.“

No vzhľadom na prevládajúce pohŕdanie vecami, ako je odriekanie a pokorenie sa, si tieto slová vyžadujú určité vysvetlenie.

Malo by byť zrejmé, že nik sa nemôže vzdať niečoho, čo nemá či nechce mať, ani nemôže praktizovať asketicky zmysluplné sebazapretie pri niečom, čo preňho nemá cenu. Nemalo by napríklad zmysel, keby som si povedal, že mám v úmysle vzdať sa lietania v lietadle, pretože v lietadlách nelietam a nemám o to žiaden záujem. Poznám však človeka, pre ktorého je lietanie dlhé roky dôležitou súčasťou života, takže vzdať sa lietania by bolo skutočnou obetou – pre neho.

A pokiaľ ide o mňa, ja som už veľmi dávno prestal fajčiť a bola to pre mňa obeta, lebo dovtedy som fajčil rád. Tu však prichádza na scénu otázka motivácie: v asketickom kontexte je veľmi dôležité, prečo si človek niečo odopiera.

Prestal som fajčiť, lebo som vzal do úvahy varovanie na cigaretách a chcel som si uchovať svoje zdravie. Prestať fajčiť kvôli zdraviu je dobrá vec, no samo osebe to nemá veľkú spojitosť s vnútorným životom a vzťahom k Bohu (čo je zrejmé na tom, že ateisti tiež môžu prestať fajčiť z presne toho istého dôvodu). Navyše človek môže prestať fajčiť, aby mal dobrý pocit sám zo seba („Aha, aký som ja super, že som prestal fajčiť“), pričom tento motív vôbec nie je dobrý.

Americkí mariňáci prijímajú popol počas Popolcovej stredy v roku 2015. Foto: wikimedia.org (U.S. Marine Corps/1st Lt. Sarah Burns)

Takže sa pýtate, aký je? Je to ľahké. Ak má byť sebazaprenie skutočným zaprením seba, cieľom askézy je rásť v sebavlastnení, aby bol človek schopný dokonalejšie sa odovzdať Bohu. A ak sa to bije s deterministickým chápaním ľudského správania, môžeme byť len radi. Asketický zápas s radosťou funguje na predpoklade, že stratenú slobodu možno opäť získať kombináciou sebadisciplíny a milosti.

Inzercia

Dôležité je nemyslieť si, že tento zápas sa odohráva len v exkluzívnych oblastiach prístupných len pár vyvoleným. Mnohí ľudia to zakusujú v každodennom živote. Toto je ústredný bod spirituality „malej cesty“, ktorú vo svojej autobiografii vysvetľuje svätá Terézia z Lisieux, spolu s príkladom vzatým zo svojej vlastnej skúsenosti.

V kláštore žila spolu s ňou stará chorá mníška menom sestra Petra. Postupne vznikla potreba, aby jej každý večer niekto pomáhal do refektára (jedálne) na večeru. Terézia píše, že sa „nechcela ponúknuť na túto službu,“ no keď to pochopila ako veľkú príležitosť pre duchovný pokrok, prehryzla to.

„Každý večer, keď som videla, že [počas spoločnej modlitby] trasie svojimi presýpacími hodinami, vedela som, že chce povedať: ‘Poďme’ … Pred odchodom bolo treba určitým spôsobom odsunúť a odniesť lavičku a predovšetkým sa neponáhľať. Bolo treba ísť za úbohou chorou a pridržiavať ju v páse... A ak nanešťastie urobila chybný krok, hneď sa jej zdalo, že ju zle držím a že spadne: ‘Ach, Bože môj, idete príliš rýchlo, dolámem sa.’ Ak som sa pokúšala ísť ešte pomalšie: ‘Tak poďte za mnou, vôbec necítim vašu ruku, pustili ste ma, veď spadnem! Ach, mala som pravdu, ste príliš mladá, aby ste ma viedli!’“

A tak ďalej, až kým neprišli do refektára, kde prišli nové sťažnosti.

Terézia vytrvala. Jedného dňa si všimla, že stará sestra má problém nadrobiť si chlieb. Následne píše: „Neodišla som prv, kým som jej nepreukázala aj túto malú službu.“ A potom: „Pretože ma o to nežiadala, moja pozornosť ju veľmi dojala. Týmto skutkom som dokonale získala jej priazeň, a zvlášť tým, čo som sa dozvedela neskôr, že keď som jej pokrájala chlieb, pred odchodom som jej venovala najkrajší úsmev.“

Život v karmelitánskom kláštore vo Francúzsku koncom devätnásteho storočia sa dosť líšil od života v dnešnom svete. No pokiaľ ide o sebazapieranie a sebadarovanie, je to takmer to isté. Ako raz povedal svätý Josemaría, sebazapieranie pozostáva z „malých víťazstiev, ako keď sa usmejeme na tých, čo nás rozčuľujú, odoprieme telu nejaký zbytočný rozmar, zvykneme si počúvať iných a naplno využívame čas, ktorý nám Boh dáva.“ Domov, pracovisko či škola pravidelne poskytujú príležitosti na takéto veci.

Všetko toto smeruje k záveru, že vzdať sa niečoho so správnym úmyslom vlastne znamená „urobiť niečo pozitívne“. Šťastný pôst!

Russell Shaw
Autor napísal knihu Papal Primacy in the Third Millennium (Primát pápeža v treťom tisícročí, 2000). Jeho najnovšia kniha má názov American Church: The Remarkable Rise, Meteoric Fall, and Uncertain Future of Catholicism in America (Americká Cirkev: Pozoruhodný vzostup, závratný pád a neistá budúcnosť katolicizmu v Amerike, 2013).

Pôvodný text: Give It Up.

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha. Článok nie je vyjadrením názoru Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.