Vatikán stiahol nuncia z Írska

Svätá stolica sa uchýlila k nezvyčajnému kroku. V dôsledku napätých vzťahov s írskou vládou stiahla svojho nuncia „na konzultácie“. Včera to oznámilo Tlačové stredisko Svätej stolice.

„V dôsledku publikovania Správy vyšetrovacej komisie írskej vlády z 13. júla ohľadom obvinení zo zneužívania mladistvých klérom diecézy Cloyne, známej aj ako ,Cloyne Report´ a, osobitne, v dôsledku reakcií, ktoré nasledovali, Štátny sekretariát povolal na konzultácie apoštolského nuncia v Írsku Giuseppeho Leanzu,“ píše sa vo vyhlásení.

Zástupca riaditeľa tlačového strediska Ciro Benedettini pre Vatikánsky rozhlas dodal, že „povolanie nuncia späť do Vatikánu poukazuje na vážnosť situácie a na vôľu Svätej stolice čeliť jej s objektívnosťou a odhodlaním, ako aj na isté prekvapenie a ľútosť nad niektorými prehnanými reakciami“. Zároveň zdôraznil, že „ide o opatrenie, ku ktorému sa Svätá stolica mimoriadne zriedkavo uchyľuje“. Konzultácie s nunciom majú napomôcť aj pri príprave oficiálnej odpovede Svätej stolice írskej vláde ohľadne Cloyne Report.

Príčinou vyhrotenej situácii je minulotýždňové vystúpenie írskeho premiéra Endu Kennyho (na obr.) v dolnej komore parlamentu, kde vyhlásil, že výsledky vyšetrovacej komisie poukazujú na „nefunkčnosť, odtrhnutosť a elitarizmus, ktoré dominujú kultúre Vatikánu“. Následne dodal, že „zneužívanie a trýznenie detí boli Vatikánom zľahčované pre udržanie svojho postavenia, moci a povesti“. Podľa vyšetrovania sudkyne Yvonne Murphy mal biskup diecézy Cloyne John Magee minimálne v deviatich prípadoch, ktoré sa stali v rokoch 1996 – 2009, utajovať sexuálne delikty.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo