Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
29. júl 2011

Dublinský arcibiskup: V cirkvi existuje opozícia voči riešeniu sexuálnych škandálov

Dublinský arcibiskup Diarmuid Martin pre portál Vatican Insider nedávno hovoril o vnútrocirkevnej opozícii voči opatreniam proti sexuálnym škandálom kléru, ktoré presadzuje Benedikt XVI. „Tieto kruhy sú prítomné v Írsku a možno aj vo Vatikáne,“ zdôraznil 66-ročný arcibiskup. V rozhovore s v...

Dublinský arcibiskup Diarmuid Martin pre portál Vatican Insider nedávno hovoril o vnútrocirkevnej opozícii voči opatreniam proti sexuálnym škandálom kléru, ktoré presadzuje Benedikt XVI. „Tieto kruhy sú prítomné v Írsku a možno aj vo Vatikáne,“ zdôraznil 66-ročný arcibiskup.

V rozhovore s vatikanistom Andreom Torniellim sa arcibiskup vracia k nedávno zverejnenej správe o sexuálnych deliktoch kňazov v diecéze Cloyne (tzv. Cloyne Report) a následnej diplomatickej roztržke medzi Írskom a Vatikánom (viac tu).

„Írska cirkev je dnes pre deti nepochybne oveľa bezpečnejším miestom ako pred niekoľkými rokmi,“ zdôraznil s tým, že írsky premiér Enda Kenny počas svojho vystúpenia v parlamente, kde obvinil Vatikán zo snahy utajovať sexuálne škandály, vôbec nevzal do úvahy radikálne opatrenia presadené Benediktom XVI. či už v pozícii prefekta Kongregácie pre náuku viery alebo pápeža.

Zároveň upozornil, že v Írsku „existujú malé kruhy, ktoré odporujú opatreniam írskych biskupov. Aj vnútri diecézy Cloyne bola skupina, ktorá sa v mene vlastnej koncepcie ,kánonického práva´ priamo rozhodla neaplikovať normy Kongregácie pre náuku viery“. Rovnaké skupiny podľa neho môžu byť aj v samotnom Vatikáne. „Je potrebné zmeniť mentalitu, čo sa však nedá urobiť zo dňa na deň,“ uviedol s tým, že Cloyne Report vyvolala medzi Írmi hnev a nepochopenie toho, ako mohol miestny biskup John Magee kryť kňazov – delikventov. Arcibiskup však zároveň kriticky poznamenal, že „možno aj samotný Rím nechápe atmosféru, ktorá existuje v Írsku a niektorým komentárom chýba istá citlivosť k pocitom írskeho ľudu”.

V závere rozhovoru arcibiskup upozornil, že „kríza írskej cirkvi nie je len krízou spojenou so sexuálnymi zneužívaniami mladistvých, ktoré sú príznakmi oveľa hlbšej krízy. Ide o krízu viery, jej odovzdávania a v mnohých prípadoch aj o nedostatočné pochopenie povahy cirkvi“. Mnohí sa na podľa neho na cirkev dívajú cez optiku sekularizácie, takže možno hovoriť o istej „klíme nepriznanej herézy“.

Imrich Gazda

Foto: dublindiocese.ie

Inzercia

Odporúčame

Vatikán stiahol nuncia z Írska

Vatikán stiahol nuncia z Írska

Svätá stolica sa uchýlila k nezvyčajnému kroku. V dôsledku napätých vzťahov s írskou vládou stiahla svojho nuncia „na konzultácie“. Včera to oznámilo Tlačové stredisko Svätej stolice. „V dôsledku publikovania Správy vyšetrovacej komisie írskej vlády z 13. júla ohľadom obvinení zo zneužívania mlad...

Nový filadelfský arcibiskup Chaput je známy aj na Slovensku

Nový filadelfský arcibiskup Chaput je známy aj na Slovensku

Od utorka majú dve americké diecézy nových biskupov. Zaujímavosťou je, že obaja patria do rehoľnej rodiny sv. Františka. Na čele Filadelfskej arcidiecézy vystriedal kardinála Justina Rigaliho doterajší denverský arcibiskup, kapucín Charles J. Chaput. Novým biskupom diecézy Savannah v štáte Georgia s...