Dublinský arcibiskup: V cirkvi existuje opozícia voči riešeniu sexuálnych škandálov

Dublinský arcibiskup Diarmuid Martin pre portál Vatican Insider nedávno hovoril o vnútrocirkevnej opozícii voči opatreniam proti sexuálnym škandálom kléru, ktoré presadzuje Benedikt XVI. „Tieto kruhy sú prítomné v Írsku a možno aj vo Vatikáne,“ zdôraznil 66-ročný arcibiskup.

V rozhovore s vatikanistom Andreom Torniellim sa arcibiskup vracia k nedávno zverejnenej správe o sexuálnych deliktoch kňazov v diecéze Cloyne (tzv. Cloyne Report) a následnej diplomatickej roztržke medzi Írskom a Vatikánom (viac tu).

„Írska cirkev je dnes pre deti nepochybne oveľa bezpečnejším miestom ako pred niekoľkými rokmi,“ zdôraznil s tým, že írsky premiér Enda Kenny počas svojho vystúpenia v parlamente, kde obvinil Vatikán zo snahy utajovať sexuálne škandály, vôbec nevzal do úvahy radikálne opatrenia presadené Benediktom XVI. či už v pozícii prefekta Kongregácie pre náuku viery alebo pápeža.

Zároveň upozornil, že v Írsku „existujú malé kruhy, ktoré odporujú opatreniam írskych biskupov. Aj vnútri diecézy Cloyne bola skupina, ktorá sa v mene vlastnej koncepcie ,kánonického práva´ priamo rozhodla neaplikovať normy Kongregácie pre náuku viery“. Rovnaké skupiny podľa neho môžu byť aj v samotnom Vatikáne. „Je potrebné zmeniť mentalitu, čo sa však nedá urobiť zo dňa na deň,“ uviedol s tým, že Cloyne Report vyvolala medzi Írmi hnev a nepochopenie toho, ako mohol miestny biskup John Magee kryť kňazov – delikventov. Arcibiskup však zároveň kriticky poznamenal, že „možno aj samotný Rím nechápe atmosféru, ktorá existuje v Írsku a niektorým komentárom chýba istá citlivosť k pocitom írskeho ľudu”.

V závere rozhovoru arcibiskup upozornil, že „kríza írskej cirkvi nie je len krízou spojenou so sexuálnymi zneužívaniami mladistvých, ktoré sú príznakmi oveľa hlbšej krízy. Ide o krízu viery, jej odovzdávania a v mnohých prípadoch aj o nedostatočné pochopenie povahy cirkvi“. Mnohí sa na podľa neho na cirkev dívajú cez optiku sekularizácie, takže možno hovoriť o istej „klíme nepriznanej herézy“.

Imrich Gazda

Foto: dublindiocese.ie

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo