Vyšlo šieste vydanie cirkevného atlasu

Začiatkom júla Benediktovi XVI. predstavili nový tzv. Atlas Hierarchicus. Zahŕňa súbor máp a štatistických informácií o Katolíckej cirkvi na celom svete. Atlas vychádza v 6. vydaní, pričom má za sebou takmer storočnú históriu.

Atlas pápežovi predstavil arcibiskup Fernando Filoni, prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, ktorá projekt financovala. Dielo vydáva Pápežská Urbanova univerzita, predhovor k nemu napísal sám pontifik. Atlas obsahuje podrobné štatistické údaje o cirkvi na piatich kontinentoch. Posledné doterajšie vydanie pochádza z roku 1992, pričom to najnovšie reflektuje množstvo zmien, ktoré sa v cirkvi udiali za ostatných 20 rokov, vrátane novovzniknutých diecéz.

Prvý takýto atlas zostavil Holanďan Karl Streit z Kongregácie Božieho slova v roku 1913 a bol napísaný v piatich jazykoch: nemčine, španielčine, angličtine, francúzštine a taliančine. Vytlačený bol v nemeckom Padernborne a prezentovaný pápežovi sv. Piovi X. v jubilejnom roku 1913, pri príležitosti 1 600. výročia vyhlásenia Milánskeho ediktu.

Marián Sekerák

Zdroj: Zenit

Foto: amazon.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo