Medzinárodná únia katolíckej tlače už nie je katolícka

Medzinárodná únia katolíckej tlače (UCIP) patrí medzi najväčšie medzinárodné združenia novinárov. Pred niekoľkými rokmi sa k nej hlásilo 180 000 novinárov zo 140 krajín. Napriek tomu sa Svätá stolica odhodlala k ráznemu kroku – združeniu koncom marca vzala schválenie, takže ďalej nemôže byť označované za katolícke.

Predstavitelia UCIP reagovali zmenou názvu na Medzinárodnú katolícku organizáciu médií (ICOM) a na november zvolali prvé zasadnutie. Keďže premenované združenie naďalej nesie značku „katolícky“, nadviazalo na tradíciu UCIP a ponechalo si aj pôvodné logo a internetovú stránku, Svätá stolica vydala v polovici júla nové vyhlásenie, v ktorom rázne odmietla takýto postup. Zároveň naznačila, že príčinou jej nespokojnosti je „neprijateľný nedostatok transparentnosti a priezračnosti vo vedení združenia pod kontrolou generálneho sekretára“ Josepha Chittilappillyho. Z tohto dôvodu Vatikán zneplatnil tri generálne zasadania UCIP v rokoch 2007 – 2010 a rozhodol sa postupne vybudovať nové združenie.

Podľa švajčiarskej katolíckej agentúry KIPA Vatikán už dlhšie vyzýval na výmenu generálneho sekretára, ktorý je jediným plateným zamestnancom združenia a prezidentovi UCIP Bernhardovi Sassmannovi vyčítal pasivitu. Svätej stolici vadilo aj to, že financie nespravuje pokladník, ale samotný sekretár. Poslednou kvapkou v pohári bolo pravdepodobne minuloročné generálne zasadanie v Burkina Faso, v rámci ktorého nebol do rokovania zaradený jeden kľúčový bod – diskusia o samotnom generálnom sekretárovi.

Imrich Gazda

Foto: ucip.ch

Článok je publikovaný v aktuálnom vydaní týždenníka .týždeň 33/2011.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo