VATIKÁNSKA SEDMA: Útočia na kríž na Ground Zero

Protesty amerických ateistov proti krížu na Ground Zero, ale aj silné spomienky kňaza, ktorý sa podieľal na záchranných prácach. Aj také je 10. výročie teroristických útokov na WTC.

Celý svet si dnes pripomína tragické udalosti spred desiatich rokov. V rôznych kútoch USA spomínajú aj americkí katolíci. Na zádušnú bohoslužbu sa v sobotu pripravovali aj v newyorskej katedrále sv. Patrika, ktorá pojme vyše 2500 ľudí. Hlavným celebrantom bol pozorovateľ Svätej stolice pri OSN, arcibiskup Francis Chullikatt. „Jeho prítomnosť dokazuje, že Vatikán je blízko bolesti katolíckej komunity,“ citoval portál Vatican Insider organizátora Jana Schmidta. V Národnom sanktuáriu Nanebovzatia Panny Márie v Baltimore sa zasa veriaci zišli v nedeľu podvečer, aby sa so svojim biskupom Edwinom O´Brienom pomodlili vešpery za duše zosnulých.

Newyorský arcibiskup: Príležitosť na obnovu

„Ruky boli zjednotené v modlitbe a otvorené službe tým, ktorí mnoho stratili,“ napísal vo svojom posolstve newyorský arcibiskup Timothy M. Dolan, ktorý je momentálne aj predsedom Konferencie biskupov USA. Podľa arcibiskupa je potrebné spomínať nielen na teroristické útoky, ale aj na reakciu obyvateľov krajiny. „Pred desiatimi rokmi sme sa zjednotili napriek náboženským, politickým, sociálnym a etnickým rozdielnostiam a stáli sme ako jeden ľud,“ napísal arcibiskup a dodal, že desiate výročie môže byť pre Američanov, ktorí dnes čelia novým výzvam, chvíľou obnovy.

„11. september nepovedal posledné slovo, 12. september áno.“
newyorský arcibiskup Timothy M. Dolan
Zdieľať

Reakciu obyvateľov ocenil vo svojom posolstve aj pápež Benedikt XVI. Podľa neho si americký ľud zaslúži chválu „za odvahu a veľkorysosť, ktorú preukázal v záchranných operáciách a za jeho odhodlanosť ísť ďalej s nádejou a dôverou“.

Ateisti nechcú kríž

Pôsobivým odkazom na ľudské utrpenie a obetu pri jeho zmierňovaní je aj šesťmetrový kríž zhotovený z dvoch oceľových trámov – zvyškov WTC, umiestnený na mieste, kde sa kedysi vypínali obe budovy. Práve tento kríž sa v poslednom období stal objektom ostrej polemiky. Republikánsky poslanec Michael Grimm navrhol, aby bol kríž vyhlásený za národný pamiatku a stal sa súčasťou National September 11 Memorial and Musem, ktoré má byť otvorené v budúcom roku. Podľa poslanca sa kríž stal „pre obyvateľov New Yorku symbolom nádeje a slobody“. Podobne to vidia aj predstavitelia múzea, podľa ktorých je kríž na Ground Zero „súčasťou dôležitého úsilia vyrozprávať históriu 11. septembra a to spôsobom, akým by to nedokázal žiadny iný nástroj“.

Prečítajte si aj nové články na portáli Svet kresťanstva:
Pápeži a 11. september
Vatikánska diplomacia za Benedikta XVI.: menej politiky, viac duchovnosti
Floridskí biskupi intervenovali v prospech odsúdeného na smrť
Zdieľať

Proti tomuto zámeru sa však postavilo združenie American Atheists, podľa ktorého by náboženský symbol ako súčasť budovy postavenej z verejných zdrojov znásilňoval princíp neutrálnosti štátu zakotvený v americkej ústave. Podľa amerických ateistov je potrebné z miesta odstrániť aj všetky židovské symboly. S touto požiadavkou sa združenie obrátilo už aj na Najvyšší súd štátu New York. Republikán Grimm na počínanie ateistov reagoval slovami, že im ide len o vytĺkanie mediálnej pozornosti a nehanbia sa k tomu využiť ani náboženské cítenie miliónov osôb.

Eamon Kelly – kňaz 11. septembra

Pod týmto nadpisom portál Vatican Insider opísal príbeh newyorského kňaza Eamona Kellyho, člena hnutia Kristovi legionári. Po útoku sa s ďalšími spolubratmi rozhodol zapojiť do záchranných prác – pôsobil v registračnom centre, kde ľudia nechávali informácie o svojich blízkych – nezvestných. „Bariéra, ktorá rozdeľovala obyvateľov mesta sa zrútila tak rýchlo ako tie budovy. Bola to neuveriteľná skúsenosť ľudskosti,“ opisuje pohnuté chvíle. Útok na New York, ktorý Ján Pavol II. označil za hlavné mesto sveta, bol podľa kňaza Kellyho skutočne útokom na celý svet – v troskách budov zahynuli ľudia 77 národností.

„Na jednej strane bolo vidieť veľkú schopnosť ľudského bytia konať dobro, na druhej strane veľkú schopnosť konať zlo a potom aj veľkú schopnosť ľudí dobrej vôle prekonať zlo, žiť, prežiť ho a cez utrpenie sa stať silnejšími,“ uvažuje kňaz nad udalosťami spred desaťročia. Osobitne ho zasiahli slová jedného robotníka, ktorý sa mu vyznal, že to, čo zažíva nie je peklo, ale Kalvária. „Kalvária je miesto intenzívneho utrpenia, ale aj víťazstva ľudského ducha nad utrpením s pomocou Božej milosti, víťazstvo odpustenia,“ uzatvára newyorský kňaz svoje spomienky.

Imrich Gazda

Ilustračné foto: goodenoughmother.com, vaticaninsider.lastampa.it

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo