Nuncius Leanza odchádza z Dublinu do Prahy

Nuncius Giuseppe Leanza, ktorého Svätá stolica z Dublinu stiahla po vypuknutí diplomatickej roztržky s miestnou vládou, sa už do Írska nevráti. Pápež Benedikt XVI. ho vo štvrtok menoval za nového veľvyslanca v Prahe.

Taliansky arcibiskup, 68-ročný Giuseppe Leanza v Dubline končí po vyše troch rokoch. Pred svojim príchodom vo februári 2008 pôsobil na Haiti, v Malawi a Zambii, v Bosne a Hercegovine, Slovinsku, Macedónsku a Bulharsku.

Z Írska bol stiahnutý po tom, čo írsky premiér Enda Kenny v dolnej komore parlamentu v polovici júla obvinil Vatikán z brzdenia vyšetrovania sexuálnych deliktov írskych kňazov. „Povolanie nuncia späť do Vatikánu poukazuje na vážnosť situácie a na vôľu Svätej stolice čeliť jej s objektívnosťou a odhodlaním, ako aj na isté prekvapenie a ľútosť nad niektorými prehnanými reakciami,“ uviedol vtedy zástupca riaditeľa Tlačového strediska Svätej stolice Ciro Benedittini. Svätá stolica na oficiálnu žiadosť írskej vlády o reakciu odpovedala začiatkom septembra a obvinenia jednoznačne odmietla. Viac tu a tu.

V Prahe arcibiskup Leanza nahradí iného talianskeho nuncia. Diego Causero, ktorý v Českej republike pôsobil od roku 2004, sa koncom mája stal novým veľvyslancom vo Švajčiarsku a Lichtenštajnsku.

Imrich Gazda

Foto: radiovaticana.cz

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo