VATIKÁNSKA SEDMA: Pápeža za mreže!

Po britských ateistoch chcú Benedikta XVI. posadiť do basy už aj obete zneužívané kňazmi. Aj keď hľadanie vinníka je oprávnené, výzva „Wanted!“ je vypísaná na nesprávne meno. Napriek tomu si tieto iniciatívy zaslúžia trochu pozornosti.

Obete sexuálneho zneužívania združené v americkej organizácii SNAP (Survivors Network of those Abused by Priests) spolu s Center of Constitutional Rights tento týždeň odovzdali Medzinárodnému súdnemu tribunálu v Haagu 80-stranovú dokumentáciu, ktorá má dokazovať, že Vatikán toleroval a systematicky kryl sexuálne zneužívanie detí a mladistvých po celom svete.

Cieľom amerických organizácií je začať vyšetrovanie pápeža a troch vysokopostavených kardinálov: vatikánskeho štátneho sekretára Tarcisia Bertoneho, jeho predchodcu a súčasného dekana kardinálskeho kolégia Angela Sodana a prefekta Kongregácie pre náuku viery Williama Josepha Levadu. O prijatí alebo odmietnutí podnetu rozhodne generálny prokurátor súdneho tribunálu Louis Moreno-Ocampo. Svätá stolica sa rozhodla prípad nekomentovať.

Obeť zneužívania: Chcem hovoriť s pápežom

Jednou z obetí, ktorá chce pápeža postaviť pred súd, je 43-ročný Nemec Wilfried Fesselmann. V roku 1979 sa ako 11-ročný stal obeťou kňaza Petra Hullermanna. „Pápež je hlavou svetovej cirkvi a má zodpovednosť za všetkých kňazov,“ vysvetlil portálu Vatican Insider dôvod, prečo sa podieľa na obžalobe pápeža. „Problémom je skutočnosť, že kňazi obvinení zo zneužívania sú presúvaní z jednej diecézy do druhej. Obetí pátra Hullermanna je najmenej 17. Aj jeho predchodca, ktorý najprv pracoval v Essene ako on, zneužil niekoľko detí a bol presunutý z Essenu do Műnsteru. Stratégia je vždy rovnaká. Chceme urobiť koniec takémuto postupu.“

Podľa Fesselmanna, ktorý sa domáha stretnutia s Benediktom XVI. počas jeho budúcotýždňovej návštevy Nemecka, nemusel prežiť traumu zo znásilnenia, keby bol Hullermann odstavený po prvých obvineniach zo zneužívania. Podľa organizácie SNAP je v súčasnosti až 20 000 kňazov, ktorí sa dopustili zneužívania stále v pastorácii.

Skompromitovaný tribunál

Prečítajte si aktuálne články na portáli Svet kresťanstva:
Nuncius Leanza odchádza z Dublinu do Prahy
Navštívi Benedikt XVI. Kubu?
Arcibiskup Cyril Vasiľ: Naozaj máme cyrilo-metodský náboženský kult?
Zdieľať

Viacerí zainteresovaní sa však pýtajú, či práve Medzinárodný súdny tribunál v Haagu je tou správnou inštanciou pre trestania vinníkov a či pokus dotiahnuť na lavicu obžalovaných Benedikta XVI. nie je len teatrálnym gestom. Známy taliansky kňaz Fortunato Di Noto, ktorý sa so svojím združením Meter už dvadsať rokov venuje zneužívaným deťom, poukázal na skutočnosť, že práve haagský tribunál odmietol zakročiť voči holandskej Strane lásky k blížnemu – sloboda a odlišnosť, za ktorou stoja zakladatelia pedofilného hnutia Martijn. V programe strany sa nachádza aj zníženie vekovej hranice pre pohlavný styk s deťmi z terajších 16 na 12 rokov či legalizácia účinkovania detí v pornofilmoch. Tribunál v Haagu však vyhlásil, že holandské zákony neumožňujú zabrániť vzniku politickej strany kvôli jej programu.

„Pedofília kléru, rovnako ako pedofília úradníkov, advokátov, lekárov, učiteľov, otca, matky, deda, brata, sestry je zločinom proti ľudskosti,“ vyhlásil Di Noto pre agentúru Zenit a zároveň si položil rečnícku otázku, prečo doteraz nikto takto pedofíliu nedefinoval.

Žaloba v Haagu však má aj vecnejší rozmer. Alessandro Speciale z portálu Vatican Insider pripomenul, že súd v Haagu môže konať len v prípade, že trestný systém danej krajiny vykazuje nezáujem alebo neschopnosť riešiť predmetný prípad alebo na základe mandátu Bezpečnostnej rady OSN. Svätá stolica však nie je medzi 117 štátmi, ktoré pristúpili k dohovoru o vzniku tribunálu.

Vinníkov treba potrestať

Možno to vyznie paradoxne, ale americkí žalobcovia a obžalovaný pápež sa zhodnú v jednej zásadnej veci: vinníkov sexuálnych škandálov je nevyhnutné postaviť pred súd a potrestať. Benedikt XVI. to priamo napísal v Pastierskom liste írskym katolíkom v marci 2010 a zopakoval počas viacerých stretnutí s obeťami zneužívania, v odpovediach na novinárske otázky, ale aj v koncoročnom príhovore k rímskej kúrii. Každý, kto pozorne sleduje počínanie súčasného pápeža vie, že viacnásobne sprísnil cirkevnú legislatívu a tlačil na riešenie jednotlivých káuz. Exemplárnym príkladom je prípad zakladateľa hnutia Kristovi legionári Marcela Maciala Degollada.

„Americkí žalobcovia a obžalovaný pápež sa zhodnú v jednej zásadnej veci: vinníkov sexuálnych škandálov je nevyhnutné postaviť pred súd a potrestať.“ Zdieľať

Zároveň však platí, že „diecéznemu biskupovi v diecéze, ktorá mu bola zverená, patrí všetka riadna, vlastná a bezprostredná moc“ (Kódex kánonického práva, kán. 381). Práve na úrovni biskupov došlo k mnohým pochybeniam spojeným najmä s krytím podozrivých kňazov, nevenovaním primeranej pozornosti problematickým prípadom či nezdravou ochranou dobrého mena diecézy a cirkvi. Popri tom nemožno vylúčiť podobné chyby na najvyššej úrovni. Otcovský plášť kardinála Sodana nad spomínaným zakladateľom Kristových legionárov je známou skutočnosťou.

Pozornosť je potrebné venovať aj vyhláseniu dublinského arcibiskupa Diarmuida Martina, že na rôznych riadiacich úrovniach cirkvi sa nachádzajú aj ľudia, ktorí pri riešení škandálov stoja v opozícii voči Benediktovi XVI. Závažným mementom je prípad juhoírskej diecézy Cloyne, kde sa zverejnenie správy z vyšetrovania sexuálnych škandálov stalo dôvodom medializovanej roztržky medzi miestnou vládou a Svätou stolicou. Zo správy vyplynulo, že napriek rozsiahlej medializácii sexuálnych deliktov kňazov a ich utajovania a sprísňovaniu noriem zo strany Vatikánu, sa ešte vždy nájdu biskupi, ktorí kryjú delikventov a ignorujú zavedené opatrenia na ochranu detí a mladistvých.

Toto všetko sú závažné výzvy, ktoré cirkev musí riešiť, a snahu verejnosti podieľať sa na ich riešení možno len privítať. Posadiť na lavicu obžalovaných toho nesprávneho však riešeniu situácie určite nepomôže.

Imrich Gazda

Foto: flickr.com (licencia CC)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo